Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

BioNTech i Pfizer mają szczepionkę na COVID-19. To sukces firmy tureckich imigrantów

157
Podziel się:

BioNTech to spółka, założona przez dzieci tureckich imigrantów. Jej potencjał dostrzegł m.in. Bill Gates. Dziś niemiecka firma daje nadzieję światu, informując o powstaniu skutecznej szczepionki na koronawirusa.

BioNTech i Pfizer mają szczepionkę na COVID-19. To sukces firmy tureckich imigrantów
Ugur Sahin (z lewej) i Ozlem Tureci (z prawej) to twórcy firmy BioNTech, która pracuje nad szczepionką na COVID-19

Niemiecki BioNTech i amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer połączyli siły, by opracować pierwszą na świecie szczepionkę na koronawirusa. W poniedziałek spółki ogłosiły przełom w badaniach, czym wywołały euforię na światowych rynkach finansowych.

I choć Pfizer to firma, która znana jest z produkcji takich leków, jak choćby Viagra, Polocard czy Accupro, to BioNTech do tej pory dla wielu mógł być anonimowy.

Firma powstała w 2008 roku, a założyło ją dwoje lekarzy - Ugur Sahin i Ozlem Tureci. Obydwoje są dziećmi tureckich imigrantów, którzy do pracy w Niemczech przyjechali w latach 60. ubiegłego stulecia. Prywatnie Sahin i Tureci są małżeństwem i do dziś zarządzają firmą, która ma swoją siedzibę w Mainz. On w roli prezesa, ona - jako szefowa ds. medycznych.

Zobacz także: Eksperymentalna szczepionka w zapobieganiu koronawiusa skuteczna w 90 proc.

Niemal dokładnie rok temu BioNTech zadebiutował na nowojorskiej giełdzie. Sahin pojechał do Stanów Zjednoczonych z nadzieją, że uda mu się zebrać od inwestorów prawie 300 milionów dolarów. Wtedy jednak o koronawirusie nikt nie słyszał.

Wielkich kokosów na debiucie nie udało się zarobić i skończyło się na "zaledwie" 150 milionach dolarów. Sahin i Tureci sprzedali 10 mln akcji po cenie 15 dolarów. Pierwotny plan zakładał natomiast sprzedaż 13 mln udziałów po 18 a nawet 20 dolarów za sztukę. To się jednak nie powiodło i będąca dziś na ustach całego świata firma zaliczyła znacznie mniej imponujące IPO niż kilka tygodni temu Allegro, które na GPW zebrało od inwestorów ponad 9 mld złotych.

BioNTech pierwotnie powstał jako firma biotechnologiczna, która miała przede wszystkim pomóc w leczeniu nowotworów. Wszystko dzięki nowatorskim terapiom immunologicznym, nad którymi pracowali przede wszystkim Ugur Sahin i Ozlem Tureci. Na starcie wspierał ich jeszcze austriacki onkolog - Christoph Huber. Dziś zasiada w radzie nadzorczej spółki.

W spółce wychodzą z założenia, że każdy guz i każdy pacjent nowotworowy jest inny, przez co wymaga indywidualnego podejścia w leczeniu. Jak pisze brytyjski "Guardian", firma zatrudnia ponad 500 naukowców.

Sukcesów nie brakowało. Jeszcze przed debiutem na giełdzie BioNTech podpisał umowę z fundacją Billa i Melindy Gatesów. Chodziło o prace nad stworzeniem programów leczenia chorób wywołanych wirusem HIV oraz gruźlicy. Z kolei w grudniu 2019 roku Europejski Bank Inwestycyjny przyznał spółce grant w wysokości 50 mln euro, jako część planu inwestycyjnego dla Europy.

Po wybuchu pandemii firma skupiła się jednak na badaniach, które pozwolą znaleźć szczepionkę na koronawirusa. Wszystko to we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer (nawiasem mówiąc, również założonym przez imigrantów, tyle że niemieckich).

W poniedziałek pojawiły się pierwsze miarodajne efekty. Skuteczność preparatu oceniono na nawet 90 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(157)
Lewandowsk
2 lata temu
a na dodatek okradł ABM ...
Lewandowsk
2 lata temu
a ton dowód na na to ż kiepscy jesteście.....kogo kto tu rani
lewan24
2 lata temu
ałożyciel Microsoftu Bill Gates został ukarany grzywną wys. 800 mln dol. za to, że zataił przed władzami nowojorskiej giełdy zakup udziałów w firmie farmaceutycznej Icos Corp. na sumę 50 mln dol.
aaa
3 lata temu
Zapraszam wszystkich do szczepienia się szczegółowo przebadaną szczepionką... przez kilka miesięcy
Miko
3 lata temu
Polocard to lek z Polpharmy Starogard Gdański, sprzedany do Pfizer. Sami nie wymyślili. Tak więc brzydko brzmi przypisywanie popularności tego leku Pfizerowi. Nieładnie.
...
Następna strona