Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Bitwa o Chocianów. Radni PiS walczą z LGBT, opozycja wytyka brak inwestycji

252
Podziel się:

Radni PiS chcą wprowadzenia rezolucji "anty-LGBT" w gminie Chocianów, ci opozycyjni wytykają władzy zajmowanie się niepotrzebnymi sprawami, gdy inwestycje leżą odłogiem. Boją się odpływu turystów i tego, że gmina zostanie wykluczona z dofinansowania unijnymi środkami.

Wojna w chocianowskim samorządzie o uchwałę dot. środowisk LGBT
Wojna w chocianowskim samorządzie o uchwałę dot. środowisk LGBT (East News)

Dolnośląska gmina Chocianów – zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości – powinna dołączyć do "strefy wolnej od LGBT". Radni opozycyjni podnoszą larum. Jak twierdzą, inwestycje w gminie leżą odłogiem, a od miesięcy rada miasta zajmuje się "niepotrzebną mieszkańcom i szkodliwą" rezolucją w sprawie środowisk mniejszości seksualnej.

- Nie rozumiem dlaczego rada zajęła się taką uchwałą. Zajmujemy się sprawą nieistotną z punktu widzenia naszych mieszkańców. W mieście brakuje inwestycji – mówi w rozmowie z money.pl niezależna radna miasta i gminy Chocianów, Anna Pichała.

- Jedyna zaplanowana inwestycja na ten rok to ta w ośrodek zdrowia w Trzebnicach. Zamiast skupić się na rozwoju gminy, prowadzić kolejne inwestycje, to od września ubiegłego roku zajmujemy się rezolucją w sprawie osób LGBT – dodaje.

Zobacz także: Obejrzyj: Kidawa-Błońska twierdzi, że nie zaliczyła wpadki ws. osób LGBT

Inicjatywa wprowadzenia uchwały "anty-LGBT" wyszła od radnych PiS oraz osób z otoczenia burmistrza Chocianowa Tomasza Kulczyńskiego. Zgłosili oni "rezolucję dotyczącą powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową oraz ataków na Polski Kościół i obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących".

- Boimy się, że po wprowadzeniu rezolucji przestaną do nas płynąć środki z Unii Europejskiej, które dla naszej gminy są bardzo istotne. Możemy zostać wykluczeni, bo przedstawiciele UE zobaczą, że w naszej gminie łamie się prawo i nie przestrzega konstytucji, która każdemu gwarantuje równe traktowanie – mówi w rozmowie z money.pl Anna Pichała.

- Ta sprawa nie dotyczy tylko mieszkańców. Nasz region jest bogaty w lasy, przyjeżdża tu sporo turystów, którzy też generują przychody do gminy. Taka uchwała może ich odstraszyć i przestaną do nas przyjeżdżać, a gmina przez to zubożeje – obawia się radna.

Zarzuty odpiera opowiadający się za wprowadzeniem rezolucji przewodniczący rady Chocianowa Janusz Ślipko z PiS.

- Trwają konsultacje z mieszkańcami, decyzję podejmiemy opierając się o ich wynik. Mieszkańcy mają możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie – mówi w rozmowie z money.pl radny Ślipko.

Opozycyjni radni podnoszą, że nie istnieje coś takiego jak "ideologia LGBT", a próba przeforsowania rezolucji w gminie to – ich zdaniem – polityczna rozgrywka. Takie zarzuty pojawiały się już we wrześniu 2019 r., wtedy to trwała batalia o głosy do Sejmu w wyborach parlamentarnych. Mamy jednak luty 2020 r., a rezolucja cały czas jest na stole.

Co więcej, w lokalnych mediach pojawiały się wypowiedzi przewodniczącego Ślipki, który podczas jednej z sesji rady miał stwierdzić, że "homoseksualizm to choroba", a także, że "współczuje osobom dotkniętym tą chorobą" oraz że istnieje ryzyko "rozprzestrzenienia się tej choroby na dzieci wychowane w porządnych polskich katolickich rodzinach".

- To łapanie za słówka, mówiłem o ideologii. W sprawach homoseksualizmu powinni wypowiadać się psychiatrzy czy psychologowie. My mówimy o samej ideologii LGBT, z którą się nie zgadzamy. Poczekajmy na wyniki konsultacji społecznych – mówi nam radny Janusz Ślipko.

Nie zgadza się też z twierdzeniem, że w gminie jest zastój inwestycyjny. - Nie ma żadnych zastrzeżeń do funkcjonowania naszej gminy czy burmistrza. Mieszkańcy wyrażają ogólne zadowolenie, gmina się pięknie rozwija i prowadzimy działania, by było jeszcze lepiej – mówi money.pl radny Ślipko.

Pytany, czy nie boi się, że unijne środki mogą przestać płynąć do gminy, gdy ta wprowadzi proponowaną m.in. przez niego uchwałę, odpowiada, że nie ma takich obaw.

- Nie wierzę w takie rzeczy, to jest napędzanie wrogiej propagandy. Czekamy na konsultacje, niech się mieszkańcy wypowiedzą – kwituje rozmowę z money.pl przewodniczący rady miasta i gminy Chocianów Janusz Ślipko.

Działania oddolne

Powstała już oddolna inicjatywa w związku z proponowaną rezolucją. Opozycyjni radni zachęcają mieszkańców do składania formularzy konsultacji społecznych, by zablokować rezolucję proponowaną przez środowisko Prawa i Sprawiedliwości.

- Chcemy zmobilizować mieszkańców do podpisywania się pod formularzem konsultacji społecznych. By zgłaszali swoje stanowisko bez strachu, by nasze miasto nadal pozostało wolne – mówi nam radna Anna Pichała.

Jak dodaje, problem w tym, że do wypełnienia formularza konieczne jest podanie danych, jak imię i nazwisko, adres czy telefon kontaktowy. Jednak ma nadzieję, że mieszkańcy będą odważni i mimo to będą podpisywać formularze, które pomogą zablokować uchwałę.

Pichała podkreśla, że sprawa rezolucji "anty-LGBT" urasta do rangi jednej z najważniejszych uchwał w gminie, tymczasem od kilku lat przesuwane są drobne inwestycje, potrzebne z punktu widzenia mieszkańców, jak choćby remont jednej z wiejskich dróg należącej do gminy.

Inwestycja miałaby kosztować ok. 260 tys. zł, ale radni wciąż przesuwają wydanie decyzji w tej sprawie. Budżet gminy i miasta Chocianowa w 2019 r. zakładał przychody na poziomie bliskim 54,9 mln zł, a wydatki w kwocie ok. 55,7 mln zł. Założono deficyt wynoszący 770 tys. zł.

Konsultacje społeczne w kwestii rezolucji "anty-LGBT" proponowanej przez radnych PiS z Chocianowa potrwają do 28 lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(252)
Zxc
4 lata temu
Hipokryzja goni hipokryzje banda chorych z nienawiści psycholi dorwała się do władzy! Zapominając że jak się jest na górze to tez się spada i im wyżej tym boleśniej. Nic nieutrwalone wiecznie !!!
Poel
4 lata temu
"Boją się odpływu turystów" Hahahaha turyści w Chocianowie.
pracownik FUM...
4 lata temu
Nie, wcale a wcale LGBT to nie ideologia. Grupa ktora domaga sie zrownania zwiazku ktory nie ma mozliwosci miec razem dzieci, a chce malzenstw. Malo tego, chce adoptowac dzieci, choc fizycznie taki zwiazek nie moze ich splodzic (jako zasada, a nie chorobowa aberracja, jak u par heteroseksualnych). Na sile wciskaja deprawację dzieci (majac gdzies, ze niektorzy tego sobie nie zycza), nazywając to "edukacją seksualną" i atakują na kazdym kroku kazdego i wszystko kto ich nie afirmuje (nie mylic z toleruje, bo toleruje ich prawie kazdy). Nie, wcale a wcale to nie jest kurna ideologia.!!!
cała gmina
4 lata temu
za rezolucją "anty-LGBT" I wasze lewackie straszenie mieszkańców się nie powiedzie. Dosyć dyktatu LGBT!
Regina
4 lata temu
LGBT chcą zawłaszczyć dla siebie cała przestrzeń. Popieram wszelkie rezolucje zakazujące tym osobnikom odbierania prawa do wolności. Jeśli LGBT nie zostanie powstrzymane to będą nas dręczyć i zmuszać do bycia tacy jak oni. Che w spokoju chodzić po ulicy bez obawy, że jakaś lesbijka napadnie mnie na ulicy, lub zacznie gwałcić dzieci wracające ze szkoły.
...
Następna strona