Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Biznes w czasie epidemii. Do Polski weszła mobilna myjnia samochodowa

33
Podziel się:

Sytuacja z koronawirusem pogłębia problemy firm. Wiele z nich może tego czasu nie przetrwać, inne wyjdą poturbowane. Dla estońskiego startupu UpSteam kryzys jest okazją do ekspansji. Firma, która właśnie wchodzi do Polski, chce myć i odkażać auta w sposób mobilny.

Estoński startup zaczął działać w Polsce, gdy wybuchła epidemia.
Estoński startup zaczął działać w Polsce, gdy wybuchła epidemia. (UpSteam, Peter Thornton)

Konieczność pozostania w domach napędza rynek usług na żądanie. Wszystko, czego potrzebujemy, zamawiamy z poziomu aplikacji i dostajemy do domu. Tak jest z jedzeniem, przeglądaniem treści, ale też umyciem samochodu.

Na początku marca w Polsce zaczął działać estoński startup UpSteam. Jest to mobilna myjnia, którą można zamówić, aby wyczyściła nam auto. Doprecyzujmy, że chodzi o auto służbowe, a zamawiającym może być firma. Usługa ma trafić do klientów indywidualnych najwcześniej za trzy miesiące.

Jak to w praktyce wygląda? Trzeba zamówić usługę i poinformować, gdzie zaparkowany jest pojazd. Zjawia się specjalna ekipa (teraz firma zatrudnia 25 specjalistów) i przeprowadza mycie na miejscu. Pojazdu nie trzeba nigdzie przewozić ani zostawiać na myjni. W skrócie: myjnia samochodowa w modelu Uber.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jednak z uwagi na trwającą epidemię, oprócz standardowego czyszczenia, możliwe jest też skorzystanie z opcji dezynfekcji pojazdu, włącznie z kluczykami. To spore udogodnienie dla osób, które nie mogą pracować z domu i korzystają z aut udostępnionych im przez firmę.

- Obecna sytuacja to nie jest coś, z czym mieliśmy wcześniej do czynienia. Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć usługi dezynfekcji aut do naszej standardowej oferty. Zauważyliśmy ogromne zainteresowanie ze strony firm, w których pracownicy nie mogą sobie pozwolić na pracę z domu, ale które chcą, aby osoby te pozostały bezpieczne - mówi Andrzej Krzysztofowicz, Country Manager firmy UpSteam Poland.

Pierwsze komercyjne mycia mają się odbyć w przyszłym tygodniu, a do końca tego miesiąca firma chce mieć zakontraktowane mycie około 800-900 samochodów. Na tym nie koniec - UpSteam współpracuje również ze spółdzielniami mieszkaniowymi, organizując w garażach budynków mieszkalnych tak zwane „Dni Mycia”.

- W wybrany dzień mieszkańcy danego osiedla mogą się zapisać na specjalnie przygotowanej stronie internetowej na mycie lub dezynfekcję auta i nasza ekipa stawi się o wcześniej umówionej godzinie i zrealizuje zamówienie - wyjaśnia Krzysztofowicz.

Firma UpSteam powstała w 2017 roku. Wśród jej inwestorów są m.in. założyciele firmy Bolt. Startup obsługuje takich klientów, jak Lidl, Estońską Pocztę, CityBee czy AVIS. Niedawno spółka zakończyła drugą kampanię crowdfundingową i pozyskała łącznie ponad 1,6 miliona euro.

Światowy przemysł myjni samochodowych zużywa 420 miliardów litrów czystej wody do mycia samochodów. Twórcy UpSteam twierdzą, że zużywają do 400 razy mniej wody, a także korzystają z biodegradowalnych chemikaliów i systemów regeneracji, aby znacznie zmniejszyć nasz ślad ekologiczny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
Polak
4 lata temu
Naprawdę taka to sensacja? W Polsce juz działa dziesiątki albo setki takich firm a wy reklamujecie coś obcego? Typowe, kase wziąć za reklamę i wychwalać w niebiosa wszystko co z zachodu lub wschodu. Otwórzcie oczy zawistni redaktorzy podrzędnych stronek informacyjnych !!
gringo
4 lata temu
Prawo obowiązujące w Polsce zakazuje mycia samochodów w miejscach do tego nie przeznaczonych. Za jego złamanie można zostać ukaranym mandatem. Wysokość kar finansowych ustalają rady gmin i mogą się różnić w poszczególnych regionach, ale myjąc auto na własnej posesji jeśli nie została do tego przystosowana czy robiąc to pod blokiem zapłacić można nawet 500 zł. Co oznacza odpowiednie przystosowanie posesji? Aby uniknąć kary kluczowe jest nieprzepuszczalne podłoże i odpływ zużytej wody do kanalizacji.
ale gniot jak...
4 lata temu
taki servis. a wiec oglaszam bojkot
ola
4 lata temu
nie wolno myć aut gdziekolwiek, to są szkodliwe ścieki, zaraz się zwiną, a wcześniej abonament na swoje usługi sprzedadzą naiwnym...
jac
4 lata temu
mobilne myjnie parowe są w Polsce od lat .....
...
Następna strona