Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Biznes w czasie epidemii. Do Polski weszła mobilna myjnia samochodowa

Sytuacja z koronawirusem pogłębia problemy firm. Wiele z nich może tego czasu nie przetrwać, inne wyjdą poturbowane. Dla estońskiego startupu UpSteam kryzys jest okazją do ekspansji. Firma, która właśnie wchodzi do Polski, chce myć i odkażać auta w sposób mobilny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UpSteam)
Estoński startup zaczął działać w Polsce, gdy wybuchła epidemia. (Fot: Peter Thornton)

Konieczność pozostania w domach napędza rynek usług na żądanie. Wszystko, czego potrzebujemy, zamawiamy z poziomu aplikacji i dostajemy do domu. Tak jest z jedzeniem, przeglądaniem treści, ale też umyciem samochodu.

Na początku marca w Polsce zaczął działać estoński startup UpSteam. Jest to mobilna myjnia, którą można zamówić, aby wyczyściła nam auto. Doprecyzujmy, że chodzi o auto służbowe, a zamawiającym może być firma. Usługa ma trafić do klientów indywidualnych najwcześniej za trzy miesiące.

Jak to w praktyce wygląda? Trzeba zamówić usługę i poinformować, gdzie zaparkowany jest pojazd. Zjawia się specjalna ekipa (teraz firma zatrudnia 25 specjalistów) i przeprowadza mycie na miejscu. Pojazdu nie trzeba nigdzie przewozić ani zostawiać na myjni. W skrócie: myjnia samochodowa w modelu Uber.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jednak z uwagi na trwającą epidemię, oprócz standardowego czyszczenia, możliwe jest też skorzystanie z opcji dezynfekcji pojazdu, włącznie z kluczykami. To spore udogodnienie dla osób, które nie mogą pracować z domu i korzystają z aut udostępnionych im przez firmę.

- Obecna sytuacja to nie jest coś, z czym mieliśmy wcześniej do czynienia. Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć usługi dezynfekcji aut do naszej standardowej oferty. Zauważyliśmy ogromne zainteresowanie ze strony firm, w których pracownicy nie mogą sobie pozwolić na pracę z domu, ale które chcą, aby osoby te pozostały bezpieczne - mówi Andrzej Krzysztofowicz, Country Manager firmy UpSteam Poland.

Pierwsze komercyjne mycia mają się odbyć w przyszłym tygodniu, a do końca tego miesiąca firma chce mieć zakontraktowane mycie około 800-900 samochodów. Na tym nie koniec - UpSteam współpracuje również ze spółdzielniami mieszkaniowymi, organizując w garażach budynków mieszkalnych tak zwane „Dni Mycia”.

- W wybrany dzień mieszkańcy danego osiedla mogą się zapisać na specjalnie przygotowanej stronie internetowej na mycie lub dezynfekcję auta i nasza ekipa stawi się o wcześniej umówionej godzinie i zrealizuje zamówienie - wyjaśnia Krzysztofowicz.

Firma UpSteam powstała w 2017 roku. Wśród jej inwestorów są m.in. założyciele firmy Bolt. Startup obsługuje takich klientów, jak Lidl, Estońską Pocztę, CityBee czy AVIS. Niedawno spółka zakończyła drugą kampanię crowdfundingową i pozyskała łącznie ponad 1,6 miliona euro.

Światowy przemysł myjni samochodowych zużywa 420 miliardów litrów czystej wody do mycia samochodów. Twórcy UpSteam twierdzą, że zużywają do 400 razy mniej wody, a także korzystają z biodegradowalnych chemikaliów i systemów regeneracji, aby znacznie zmniejszyć nasz ślad ekologiczny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2020

normalNius na całą Polskę ,, mobilna myjnia samochodowa '' jedna w XXI wieku ! Ciemnogród będzie się cieszył z mega postępu

01-04-2020

NikcodemPRzecież to żadna myjnia, tylko usługa mycia aut.

01-04-2020

fddffdPrzepisy nie pozwalają na mycie samochodów na terenie publicznym.

Rozwiń komentarze (33)