Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bon turystyczny
30.07.2020 20:06

Bon turystyczny. Zainteresowanie firm niewielkie. "Prawdziwy boom przyjdzie"

Choć teoretycznie ok. 100 tys. firm jest uprawnionych do przyjmowania płatności bonem, w systemie zarejestrowało się ok. 5,5 tys. "To niewiele, ale małe firmy o tym po prostu nie wiedzą" - mówią eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Bon turystyczny. Na razie stosunkowo niewiele firm zarejestrowało się w systemie.

Od kilku dni trwają zapisy do rejestru firm, które będą mogły przyjmować płatności bonem turystycznym. Liczba przedsiębiorstw na liście stale się zwiększa, ale póki co jest ich niewiele. W czwartek popołudniu było ich ponad 5500. A uprawnionych do rejestracji, według Polskiej Organizacji Turystycznej, jest ok. 100 tys. podmiotów.

- Wcale mnie to nie dziwi - mówi money.pl Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. - Część małych przedsiębiorców o bonie nie słyszała lub nie do końca rozumie, jak on działa. Przedstawiciele takich firm nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą się zarejestrować. Mowa przede wszystkim o prywatnych kwaterach, gdzieś w Zakopanem czy nad morzem - dodaje.

Duzi przedsiębiorcy, w przypadku których decyzje rządowe są swoistym "być albo nie być" na rynku, bardziej świadomie trzymają rękę na pulsie. Jednak i tu nie każdy się spieszy z rejestracją. - Mowa przede wszystkim o hotelach cztero- czy pięciogwiazdkowych lub takich, którzy nie celują w klientów z dziećmi - mówi Marek Kamieński.

Bon turystyczny, gdzie nim płacić? Prezes ZUS wyjaśnia

Bon, przypomnijmy, jest ważny do marca 2022 roku. Według naszego rozmówcy, część przedsiębiorców i tak spisała ten sezon na straty, dlatego wolą zarejestrować się później. - Prawdziwy boom na rejestrację i płatności bonami przyjdzie w sezonie zimowym i kiedy zaczną się wycieczki szkolne. Wtedy przedsiębiorcy się zorientują, że to jest opłacalne. Bo to właśnie do organizatorów takiego wypoczynku w pierwszej kolejności trafią te pieniądze - dodaje Kamiński.

Niewykluczone, że inny powód to względy prawne. Czy jest możliwe, że część osób oferujących wczasy i wypoczynek, działa w szarej strefie? Wówczas prośba o rządowe pieniądze wiązałaby z trafieniem to oficjalnego rejestru. - Nie wydaje mi się, aby tak było - odpowiada Monika Demczyńska, prezeska Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka". - Za chwilę zacznie się sierpień. Część rodziców myśli już o szkole i wyprawce. Przedsiębiorcy wiedzą, że w związku z tym nie skorzystają z bonu, dlatego ratują swoje biznesy inaczej, a z rejestracją czekają. Poza tym, sytuacja epidemiologiczna nie jest jasna, zaraz mogą wrócić obostrzenia. Co wtedy? Rodzice anulują rezerwacje, a przedsiębiorcy zostaną z niczym - wyjaśnia Demczyńska.

Potwierdzenie słów szefowej stowarzyszenia znaleźliśmy w Szczawnicy. A dokładnie w Domu Wypoczynkowym Vena. - Bon? Ale przecież to dopiero od sierpnia - słyszymy w słuchawce od właściciela przybytku. - Bon przyda nam się, ale teraz mamy mnóstwo pracy. Jeszcze zdążymy się zarejestrować.

Na rejestrację nie zdecydowała się na razie pani Antonina, która wynajmuje pokoje w Murzasichlu. Ale nie z powodu niewiedzy. - Na razie mam komplet, więc wolę zaczekać. Nie wiadomo jeszcze, jak to będzie działać, czy coś się nie popsuje, jak szybko faktycznie dostaniemy pieniądze - tłumaczy właścicielka niewielkiego pensjonatu. - Wolę poczekać.

Przypomnijmy, bon turystyczny przysługuje wszystkim tym, którzy pobierają 500+ oraz wszystkim tym, którzy sprawują opiekę nad dziećmi w systemie pieczy zastępczej. Nie ma tu kryterium dochodowego, pieniądze dostanie więc aż 6 mln dzieci. Od 1 sierpnia w systemie informatycznym ZUS będą mogli rejestrować się rodzice, którym przysługuje prawo do bonu turystycznego.

Ile wyniesie kwota bonu? Dla wszystkich będzie to 500 złotych. Dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają oprócz tego jeszcze dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych, więc w sumie dla nich przewidziano 1000 złotych.

Bon będzie można zarejestrować w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W przypadku rodziców dzieci z niepełnosprawnością, oprócz rejestracji, trzeba będzie również złożyć oświadczenie, że dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dołączyć jego kopię do specjalnego formularza.

Bon turystyczny będzie miał formę elektroniczną. Nie dostaniemy go więc w żadnej papierowej wersji, tym bardziej nie dostaniemy pieniędzy do ręki. Zostanie on przesłany na wskazany przez rodziców adres e-mail lub numer telefonu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bon turystyczny, wakacje, turystyka, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-07-2020

bertasOkaże się nagle że muszą ewidencjonować przychody :) skarbówka się nimi zainteresuje - że nagle mają dochody ... Polska rzeczywistość - nie winię ich … Czytaj całość

31-07-2020

ZuzankaOk, gość przyjedzie, zapłaci bonem, obiekt go wyżywi, da pokój do dyspozycji.. a kiedy za to dostanie pieniądze ? Postaw się na miejscu takiego … Czytaj całość

30-07-2020

AlicjaPrzede wszystkim przedsiębiorcy nie wiedzą, na jakich zasadach bony będą rozliczane dla nich przez ZUS. Nigdzie nie ma żadnej informacji o tym.

Rozwiń komentarze (524)