Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bon turystyczny. Zainteresowanie firm niewielkie. "Prawdziwy boom przyjdzie"

524
Podziel się

Choć teoretycznie ok. 100 tys. firm jest uprawnionych do przyjmowania płatności bonem, w systemie zarejestrowało się ok. 5,5 tys. "To niewiele, ale małe firmy o tym po prostu nie wiedzą" - mówią eksperci.

Bon turystyczny. Na razie stosunkowo niewiele firm zarejestrowało się w systemie.
Bon turystyczny. Na razie stosunkowo niewiele firm zarejestrowało się w systemie. (PAP)
bEsbKOOJ

Od kilku dni trwają zapisy do rejestru firm, które będą mogły przyjmować płatności bonem turystycznym. Liczba przedsiębiorstw na liście stale się zwiększa, ale póki co jest ich niewiele. W czwartek popołudniu było ich ponad 5500. A uprawnionych do rejestracji, według Polskiej Organizacji Turystycznej, jest ok. 100 tys. podmiotów.

- Wcale mnie to nie dziwi - mówi money.pl Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. - Część małych przedsiębiorców o bonie nie słyszała lub nie do końca rozumie, jak on działa. Przedstawiciele takich firm nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą się zarejestrować. Mowa przede wszystkim o prywatnych kwaterach, gdzieś w Zakopanem czy nad morzem - dodaje.

Duzi przedsiębiorcy, w przypadku których decyzje rządowe są swoistym "być albo nie być" na rynku, bardziej świadomie trzymają rękę na pulsie. Jednak i tu nie każdy się spieszy z rejestracją. - Mowa przede wszystkim o hotelach cztero- czy pięciogwiazdkowych lub takich, którzy nie celują w klientów z dziećmi - mówi Marek Kamieński.

bEsbKOOL
Zobacz także: Bon turystyczny, gdzie nim płacić? Prezes ZUS wyjaśnia

Bon, przypomnijmy, jest ważny do marca 2022 roku. Według naszego rozmówcy, część przedsiębiorców i tak spisała ten sezon na straty, dlatego wolą zarejestrować się później. - Prawdziwy boom na rejestrację i płatności bonami przyjdzie w sezonie zimowym i kiedy zaczną się wycieczki szkolne. Wtedy przedsiębiorcy się zorientują, że to jest opłacalne. Bo to właśnie do organizatorów takiego wypoczynku w pierwszej kolejności trafią te pieniądze - dodaje Kamiński.

Niewykluczone, że inny powód to względy prawne. Czy jest możliwe, że część osób oferujących wczasy i wypoczynek, działa w szarej strefie? Wówczas prośba o rządowe pieniądze wiązałaby z trafieniem to oficjalnego rejestru. - Nie wydaje mi się, aby tak było - odpowiada Monika Demczyńska, prezeska Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka". - Za chwilę zacznie się sierpień. Część rodziców myśli już o szkole i wyprawce. Przedsiębiorcy wiedzą, że w związku z tym nie skorzystają z bonu, dlatego ratują swoje biznesy inaczej, a z rejestracją czekają. Poza tym, sytuacja epidemiologiczna nie jest jasna, zaraz mogą wrócić obostrzenia. Co wtedy? Rodzice anulują rezerwacje, a przedsiębiorcy zostaną z niczym - wyjaśnia Demczyńska.

bEsbKOOR

Potwierdzenie słów szefowej stowarzyszenia znaleźliśmy w Szczawnicy. A dokładnie w Domu Wypoczynkowym Vena. - Bon? Ale przecież to dopiero od sierpnia - słyszymy w słuchawce od właściciela przybytku. - Bon przyda nam się, ale teraz mamy mnóstwo pracy. Jeszcze zdążymy się zarejestrować.

Na rejestrację nie zdecydowała się na razie pani Antonina, która wynajmuje pokoje w Murzasichlu. Ale nie z powodu niewiedzy. - Na razie mam komplet, więc wolę zaczekać. Nie wiadomo jeszcze, jak to będzie działać, czy coś się nie popsuje, jak szybko faktycznie dostaniemy pieniądze - tłumaczy właścicielka niewielkiego pensjonatu. - Wolę poczekać.

Przypomnijmy, bon turystyczny przysługuje wszystkim tym, którzy pobierają 500+ oraz wszystkim tym, którzy sprawują opiekę nad dziećmi w systemie pieczy zastępczej. Nie ma tu kryterium dochodowego, pieniądze dostanie więc aż 6 mln dzieci. Od 1 sierpnia w systemie informatycznym ZUS będą mogli rejestrować się rodzice, którym przysługuje prawo do bonu turystycznego.

bEsbKOOS

Ile wyniesie kwota bonu? Dla wszystkich będzie to 500 złotych. Dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają oprócz tego jeszcze dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych, więc w sumie dla nich przewidziano 1000 złotych.

Bon będzie można zarejestrować w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W przypadku rodziców dzieci z niepełnosprawnością, oprócz rejestracji, trzeba będzie również złożyć oświadczenie, że dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dołączyć jego kopię do specjalnego formularza.

Bon turystyczny będzie miał formę elektroniczną. Nie dostaniemy go więc w żadnej papierowej wersji, tym bardziej nie dostaniemy pieniędzy do ręki. Zostanie on przesłany na wskazany przez rodziców adres e-mail lub numer telefonu.

bEsbKOOT

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsbKOPm
KOMENTARZE
(524)
podatnik
rok temu
Wolałbym nie byc tak dojony w podatkach i nie dostawać żadnych bonów ale jak nie jestem z pisu.... ;(
wpiszą się we...
rok temu
zobaczycie, tylko wtedy nie będzie komu jeździć i będą płacze, że klientów nie ma
Olać Polskie ...
rok temu
jedźcie do Chorwacji albo do Grecji. Tam teraz wysoki standard w niskich cenach. Nie chcą bonu to nie dostaną. Ale w tych cenach gdzie tydzień w hotelu to nieraz 6000 zł 1000 zł w bonie za dwoje dzieci to miły rabat. Ale PL hotelarz tego nie zakuma.
bEsbKOPn
Ilnis
rok temu
Czy tymi nonami bedzie można pokryć koszty wycieczki szkolnej
bebe
rok temu
Do moderatora: Gdzie jest mój komentarz sprzed około 2 godzin podpisany tym samym nickiem? O tym, jak właściciele pensjonatów robią wszystko, aby nie wydać klientowi paragonu fiskalnego, nie meldować go i nie pobierać od niego opłaty klimatycznej, aby ukryć jego pobyt? Takie praktyki ze strony właścicieli pensjonatów spotkały nas kilkanaście razy w ciągu ostatnich około 10 lat. Oraz o nielegalnym zatrudnianiu Ukraińców do sprzątania i obsługi pensjonatu, z czy też się spotkaliśmy. Panie moderatorze, czy podjęcie tego tematu przeze mnie jest w jakiś sposób nie na rękę portalowi Wirtualna Polska, że mój komentarz nie został opublikowany?
...
Następna strona