Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Boom na kredyty mieszkaniowe. KNF ostrzega przed ryzykiem stopy procentowej

14
Podziel się:

Na rynku widać boomu na kredyty hipoteczne i rosnące ceny nieruchomości . Komisja Nadzoru Finansowego zwraca uwagę na pewne ryzyko – teraz stopy procentowej są historycznie niskie, ale za jakiś czas mogą wzrosnąć, a wraz z nimi raty kredytów.

Boom na kredyty mieszkaniowe. KNF ostrzega przed ryzykiem stopy procentowej
Boom na kredyty mieszkaniowe. KNF ostrzega przed ryzykiem stopy procentowej. (Adobe Stock)

W maju, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o prawie 92 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Popyt na kredyty mieszkaniowe w ujęciu wartościowym jest w silnym trendzie wzrostowym zapoczątkowanym w listopadzie 2020 roku.

- Samego faktu rozwoju akcji kredytowej nie oceniamy negatywnie, ale głównym celem naszej kampanii jest zbudowanie wśród klientów banków i wśród banków świadomości dotyczącej ryzyka stopy procentowej - powiedział Jacek Jastrzębski w radiu TOK FM.

- Widzimy na rynku rozkręcający się, można powiedzieć boom na kredyt hipoteczny, mamy do czynienia z wysokimi, rosnącymi cenami nieruchomości, na to nakładają się historycznie niskie stopy procentowe - dodał.

Zobacz także: Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

Przewodniczący KNF zwrócił uwagę, że w Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych krajów, dominują kredyty hipoteczne udzielane w oparciu o zmienną stopę procentową, a to powoduje, że klient ponosi ryzyko zmian tej stopy w czasie.

W obecnym otoczeniu niskich stóp procentowych bardzo ważna jest świadomość takiego ryzyka: chodzi o możliwość wzrostu oprocentowania kredytów, skutkującego wzrostem rat kredytowych.

Przewodniczący KNF ocenił też, rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu może zwiększyć skalę akcji kredytowej. PiS zaproponował bowiem, aby państwo gwarantowało do 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt.

Kiedy podwyżki stóp procentowych?

Przypomnijmy, że aby pobudzić gospodarkę w czasie kryzysu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w ubiegłym roku obniżyła stopy prawie do zera. W wyniki tej decyzji m. in zmniejszyły się raty kredytów.

Teraz ożywienie gospodarcze w Polsce postępuje szybciej niż oczekiwano, a inflacja jest największa od prawie dekady. Wśród ekonomistów coraz częściej pojawiają się opinie, że podwyżki mogą rozpocząć się już w tym roku lub w I kwartale 2022 roku. Najbliższe posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych odbędzie się w środę 9 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
rok 2007
rok temu
Będzie tak jak w USA DOMY KTÓRE W KREDYCIE BUDOWANO ZA 3 MLN$$$ SPRZEDAWANO PO DWÓCH LATACH ZA 150 TYS $$$
fds
rok temu
ale bedziecie plakac, bedzie tak samo jak z frankowiczami!
hahaha
rok temu
Ceny robocizny rosną - ceny materiałów ciągle rosną a lud łudzi się, ze ceny mieszkań spadną... Dobre
Bobo
rok temu
Kolejna bańka spekulacyjna zbliża się ku pęknięciu. Doświadczenie uczy, że małpy szybciej uczą się od ludzi. Minęło zaledwie kilka lat i dalej ten sam amok.
*****Gajosa
rok temu
Kiedy usuneli matematykę z matur a była to Łybacka i Łopatkowa....ludzie są głupie ......banki zacierają ręce i się cieszą !!!!