Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zamieszanie na budowach. Ceny materiałów szaleją

127
Podziel się:

Ceny materiałów rosną tak szybko, że ekonomiści nie nadążają z aktualizacją danych - pisze "Puls Biznesu". Firmy chcą renegocjować zapisy waloryzacyjne w umowach.

Zamieszanie na budowach. Ceny materiałów szaleją
Materiały budowlane drożeją. [zdj. ilustracyjne] (PAP, Tomasz Gzell)

Cena blachy wzrosła od stycznia o 160 proc. O 94 proc. podrożały pręty budowlane, a o 68 proc. profile - podaje Puls Biznesu.

Rosną także ceny asfaltu, który od kwietnia podrożał o 30 - 40 proc. Wpływ na ceny tego materiału mają m.in. wysokie ceny ropy i słaby kurs złotówki.

- Koncerny paliwowe osiągają wyższe marże na działalności petrochemicznej i paliwowej niż na produkcji asfaltu, dlatego inwestują przede wszystkim w segmenty o wyższej rentowności. Obawiamy się więc, że za półtora roku ilość dostępnego na rynku asfaltu - mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Zobacz także: "Galopada cen" na rynku nieruchomości. Rząd zamierza temu przeciwdziałać

Ceny asfaltu trudno prognozować, e względu na ich zależność od innych rynków. Jeśli jednak dalej będą rosnąć w takim tempie, firmy, które wygrały przetargi na budowę dróg będą mieć poważny problem.

Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w latach 2019-21 wskaźnik waloryzacyjny dotyczący wzrostu ceny nawierzchni bitumicznej wynosi 4 pkt proc.

Zapisy waloryzacyjne w zamówieniach nie oddają zatem faktycznych podwyżek cen.

Jak mówi "Pulsowi Biznesu" Piotr Kledzik, firmy będą próbowały porozumieć się z wykonawcami i urealnić wskaźniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
Ttt
3 lata temu
Tak to jest jak nieudacznicy chcą wszystko nowe ze sklepu. Tak to jest jak nieudacznicy myślą, że tak trzeba. Wielcy specjaliści od 7 boleści.Moja chata jest wybudowana za ułamek wartości- z gliny, ròżnicy nie widać. Pozdrawiam spryciarzy
fzcc
3 lata temu
w wiadomościach TVP mówili, że ceny spadły, a Polakom żyje się lepiej. Musztarda tańsza o 24 grosze! Ale na poważnie – kupujemy zbyt wiele rzeczy. Nowe samochody, telefony, telewizory i inne „zabawki” tracące na wartości. Ważne jest ile się zarabia, ale ważniejsze jak i ile się wydaje. Niejeden bogacz już zbankrutował przez nieumiejętne wydawanie pieniędzy. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi nauczyć radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By starali się zrobić tak, aby to pieniądze pracowały na nich, a nie oni na pieniądze.
maro
3 lata temu
A rząd nie może interweniować i sprowadzić od innych taniej żeby nie było sztucznej zmowy cenowej. Dostali kasę od Państwa a teraz chcą sobie odrobić pandemię z nawiązką. To samo robią biedni właściciele restauracji.
inż. emeryt
3 lata temu
Poziom życia podnosi się przez wzrost wydajności pracy i zwiększanie produkcji, a nie drukowanie pustych pieniędzy i rozdawanie wszystkim jak leci. Są dodatkowe pieniądze, a gdzie jest dodatkowy towar? Nie ma, wiec ceny wyrównaja popyt z podażą. Przy okazji inflacja zeżre oszczędności i pospólstwo siadzie sobie na tyłku, a nie będzie latać po składach budowlanych i psioczyć na ceny.
lex
3 lata temu
jesteście daleko w tyle pręty 100% i tyle samo profile
...
Następna strona