Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Brak OC. Przybywa kierowców bez polisy, sypią się mandaty

52
Podziel się:

127 tys. właścicieli pojazdów w Polsce nie posiada obowiązkowej polisy OC, z czego po drogach jeździ blisko 100 tys. samochodów bez ważnego ubezpieczenia. Za brak OC grozi kara do 5200 zł.

Jazda bez OC. Grozi za to do 5200 zł kary
Jazda bez OC. Grozi za to do 5200 zł kary (WP)

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokazał sprawozdanie roczne za 2019 rok. Z danych wynika, że po polskich drogach jeździ blisko 100 tys. samochodów bez ważnej polisy OC.

UFG zidentyfikował też ok. 127 tys. posiadaczy pojazdów mechanicznych, którzy nie mają obowiązkowego ubezpieczenia OC. To efekt nie tylko współpracy z policją i Inspekcją Transportu Drogowego, ale też rozwijania przez UFG własnych narzędzi kontroli.

- Zestawmy ze sobą rzekomą oszczędność na kupnie polisy z perspektywą osobistej odpowiedzialności majątkowej za szkody wyrządzone przez nieubezpieczony pojazd i roszczeniami opiewającymi na dziesiątki czy setki tysięcy złotych - powiedział "Rzeczpospolitej" Damian Ziąber, rzecznik prasowy Funduszu.

Zobacz także: Obejrzyj: Banki podnoszą opłaty. "Nie ignorujmy listów i maili"

- Z tego punktu widzenia dość niska przeciętna wartość samochodu, argument często podnoszony przez nieświadomych osobistego zagrożenia posiadaczy, nie wytrzymuje konfrontacji z późniejszą odpowiedzialnością i wysokością wyrządzonych szkód - dodał.

Kara za jazdę bez OC rośnie z roku na rok, ale nawet to nie odstrasza części kierowców. Wysokość kary jest powiązana z płacą minimalną, w 2020 r. ta wzrosła rekordowo - do 2600 zł. Dlatego maksymalna kara za brak OC to teraz 5200 zł, czyli aż 700 zł więcej niż rok wcześniej i o 1400 zł więcej niż 5 lat temu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
Biegły
3 lata temu
Żadnych ubezpieczeń. Kto winny kolizji czy wypadku ten ponosi konsekwencje i opłaty w pełni. Zrobi się bezpiecznie na drogach w niebezpiecznej Polsce.
JMM
4 lata temu
Za jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia powinna być bardzo wysoka kara ale ... powinna też być możliwość czasowego zawieszenia obowiązkowego ubezpieczenia np motocykla np. w okresie zimowym. Powinna też być reguła że obowiązkowe ubezpieczenie nie może być takie same lub droższe w kolejnym roku jeżeli ubezpieczający z niego nie korzystał. Nieuczciwych ludzi trzeba karać na maxa ale pazerne firmy ubezpieczeniowe trzymać w ryzach również ;)
zero sprawied...
4 lata temu
no i jeżdżą i nikt im nic z tego nie robi a jak mi się skończyła polisa w weekend i poszedłem opłacić w poniedziałek to nie mogłem dostać tańszej oferty tylko musiałem zapłacić drożej i bez zniżek , nawet nie mogłem zrezygnować i przejść do innej firmy żeby było taniej tak mnie ukarali a ci co jeżdżą bez i nie płacą latami to nikt ich nie ukarze taka u nas sprawiedliwość a i jeszcze jedno jeżdżę ponad 20 lat bezszkodowo nigdy stłuczki ani innych zdarzeń ( oprócz tych spowodowanych przez kogoś na moim aucie ) i co przy jakiejś szkodzie zabierają tak samo zniżki jak dla każdego świeżego kierowcy masakra
ando
4 lata temu
Jeśli nie jest to zwykłe przegapienie terminu ( a to przecież łatwo ocenić ) , to sankcje powinny być natychmiastowe . Nie konfiskata , bo to by był rozbój . Ale , natychmiastowa wysiadka , nawet w lesie czy szczerych polach. Odstawienie samochodu na parking , najbliższy . Transport i opłata za parking na koszt właściciela pojazdu . Jest jeszcze jeden problem . Wielu właścicieli firm zatrudnia młodych ludzi jako przedstawicieli handlowych jest bardzo "oszczędnych" . Otóż dają do ręki samochody bez opłaconego AC . W przypadku kolizji wymuszają koszty naprawy na pracowniku . Moim zdaniem to jest rozbój . Samochód firmowy którym jeżdżą nie właściciele lecz zatrudniani przez niego pracownicy , powinny być mieć obowiązkowo wykupione AC .
TOMMUS
4 lata temu
ZABIERAĆ AUTA TAKIM NIE ODPOWIEDZIALNYM LUDZIOM.
...
Następna strona