Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pieniądze z UE. Nowy pomysł na transfer środków, rząd pominięty

Unia Europejska chce powiązania transferów pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Pojawił się pomysł, by pieniądze trafiały bezpośrednio do polskich samorządów, z pominięciem rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Pieniądze z UE uzależnione od praworządności. Bruksela ma nowy pomysł.

Zamiast przekazywać pieniądze polskiemu rządowi, Komisja Europejska sama przekierowywałaby je do samorządów - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zdaniem eurodeputowanych, fundusze unijne powinny być uzależnione od przestrzegania praworządności i szanowania praw mniejszości.

Parlament Europejski już czwarty rok debatuje nad łamaniem praworządności w Polsce. We wtorek Komisja Swobód Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjęła kolejny krytyczny raport w tej sprawie.

Mowa już nie tylko o wadliwej reformie sądownictwa, ale także o dyskryminacji mniejszości, ograniczaniu wolności akademickiej i swobody zgromadzeń, naruszaniu prywatności, ograniczaniu praw reprodukcyjnych kobiet czy braku edukacji seksualnej.

Obejrzyj: Upaństwowienie biznesu. "Zapędy z ubiegłego wieku, etatyzm"

Stąd pomysł, by unijne pieniądze trafiały bezpośrednio do samorządów, z pominięciem rządu. Komisja Swobód Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych postuluje także zawieszenie finansowania dla gmin, które deklarują bycie "strefami wolnymi od LGBT".

- Bycie członkiem Unii Europejskiej to przestrzeganie unijnych wartości i praw. Unia musi powiedzieć głośno, że przejmuje się Polską i losem prawie 40 milionów obywateli unijnych w Polsce - powiedział Juan Fernando Lopez Aguilar, przewodniczący parlamentarnej komisji.

Czytaj także: Szczepionka na koronawirusa. Sukces Moderny. Akcje spółki poszybowały

Uznał on wynik demokratycznych wyborów w Polsce, ale przypomniał, że rządy oparte na poparciu większości muszą szanować prawa mniejszości i przestrzegać zasad praworządności.

Parlament Europejski apeluje do unijnej Rady, która musi podjąć ostateczną decyzję o uzależnieniu unijnych funduszy od praworządności, żeby to zrobiła.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-07-2020

SidBardzo dobry pomysł. Tu na dole są potrzebne dotacje. Rząd się wyżywi 😄

16-07-2020

JanekPomysł bardzo mi się podoba, dawać pieniądze tylko tam, gdzie jest przestrzegane prawo pełnej demokracji.

16-07-2020

oburzopnaBardzo dobry pomysł pomagać samorządom finansowo bezpośrednio z UNI a nie dawać PIS na rozdawnictwo aby kupować glosy wyborcze

Rozwiń komentarze (1637)