Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Pieniądze z UE. Nowy pomysł na transfer środków, rząd pominięty

1641
Podziel się:

Unia Europejska chce powiązania transferów pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Pojawił się pomysł, by pieniądze trafiały bezpośrednio do polskich samorządów, z pominięciem rządu.

Pieniądze z UE uzależnione od praworządności. Bruksela ma nowy pomysł.
Pieniądze z UE uzależnione od praworządności. Bruksela ma nowy pomysł. (Getty Images)

Zamiast przekazywać pieniądze polskiemu rządowi, Komisja Europejska sama przekierowywałaby je do samorządów - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zdaniem eurodeputowanych, fundusze unijne powinny być uzależnione od przestrzegania praworządności i szanowania praw mniejszości.

Parlament Europejski już czwarty rok debatuje nad łamaniem praworządności w Polsce. We wtorek Komisja Swobód Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjęła kolejny krytyczny raport w tej sprawie.

Mowa już nie tylko o wadliwej reformie sądownictwa, ale także o dyskryminacji mniejszości, ograniczaniu wolności akademickiej i swobody zgromadzeń, naruszaniu prywatności, ograniczaniu praw reprodukcyjnych kobiet czy braku edukacji seksualnej.

Zobacz także: Obejrzyj: Upaństwowienie biznesu. "Zapędy z ubiegłego wieku, etatyzm"

Stąd pomysł, by unijne pieniądze trafiały bezpośrednio do samorządów, z pominięciem rządu. Komisja Swobód Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych postuluje także zawieszenie finansowania dla gmin, które deklarują bycie "strefami wolnymi od LGBT".

- Bycie członkiem Unii Europejskiej to przestrzeganie unijnych wartości i praw. Unia musi powiedzieć głośno, że przejmuje się Polską i losem prawie 40 milionów obywateli unijnych w Polsce - powiedział Juan Fernando Lopez Aguilar, przewodniczący parlamentarnej komisji.

Uznał on wynik demokratycznych wyborów w Polsce, ale przypomniał, że rządy oparte na poparciu większości muszą szanować prawa mniejszości i przestrzegać zasad praworządności.

Parlament Europejski apeluje do unijnej Rady, która musi podjąć ostateczną decyzję o uzależnieniu unijnych funduszy od praworządności, żeby to zrobiła.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1641)
Natychmiast
2 lata temu
wycofać z KE wniosek o wsparcie dla KPO. To ostatnia chwila. Przedstawiony w artykule pomysł to zamach stanu - przejęcie władzy w Polsce przez KE. To dezintegracvja państwa polskiego. To koniec suwerennej Polski.
janosik
3 lata temu
Nie kierować szczepionek ,tam gdzie władzę ma PIS i kościół,będzie bardziej po chsześcijańsku
andrex
3 lata temu
jeśli tyle lat czekaliśmy na ten ruch UE, to teraz poczekamy ze 100 lat na wprowadzenie tego w życie
fel
3 lata temu
Kto płaci ten wymaga. Wobec takiego dictum po co w ogóle w Polsce jest potrzebny Rząd . Lotnisko w Berlinie, banki i wszelkiego rodzaju instytucje w Brukseli lub w Strasburgu, dojdzie wspólna armia. Nic tylko przyklasnąć.
SODA
3 lata temu
oni POkzali juz jak sie kradnie:Bardzo dobry pomysł pomagać samorządom finansowo bezpośrednio z UNI
...
Następna strona