Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pieniądze z UE. Nowy pomysł na transfer środków, rząd pominięty

1640
Podziel się

Unia Europejska chce powiązania transferów pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Pojawił się pomysł, by pieniądze trafiały bezpośrednio do polskich samorządów, z pominięciem rządu.

Pieniądze z UE uzależnione od praworządności. Bruksela ma nowy pomysł.
Pieniądze z UE uzależnione od praworządności. Bruksela ma nowy pomysł. (Getty Images)
bDUCawQB

Zamiast przekazywać pieniądze polskiemu rządowi, Komisja Europejska sama przekierowywałaby je do samorządów - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zdaniem eurodeputowanych, fundusze unijne powinny być uzależnione od przestrzegania praworządności i szanowania praw mniejszości.

Parlament Europejski już czwarty rok debatuje nad łamaniem praworządności w Polsce. We wtorek Komisja Swobód Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjęła kolejny krytyczny raport w tej sprawie.

Mowa już nie tylko o wadliwej reformie sądownictwa, ale także o dyskryminacji mniejszości, ograniczaniu wolności akademickiej i swobody zgromadzeń, naruszaniu prywatności, ograniczaniu praw reprodukcyjnych kobiet czy braku edukacji seksualnej.

bDUCawQD
Zobacz także: Obejrzyj: Upaństwowienie biznesu. "Zapędy z ubiegłego wieku, etatyzm"

Stąd pomysł, by unijne pieniądze trafiały bezpośrednio do samorządów, z pominięciem rządu. Komisja Swobód Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych postuluje także zawieszenie finansowania dla gmin, które deklarują bycie "strefami wolnymi od LGBT".

- Bycie członkiem Unii Europejskiej to przestrzeganie unijnych wartości i praw. Unia musi powiedzieć głośno, że przejmuje się Polską i losem prawie 40 milionów obywateli unijnych w Polsce - powiedział Juan Fernando Lopez Aguilar, przewodniczący parlamentarnej komisji.

bDUCawQJ

Uznał on wynik demokratycznych wyborów w Polsce, ale przypomniał, że rządy oparte na poparciu większości muszą szanować prawa mniejszości i przestrzegać zasad praworządności.

Parlament Europejski apeluje do unijnej Rady, która musi podjąć ostateczną decyzję o uzależnieniu unijnych funduszy od praworządności, żeby to zrobiła.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUCawRe
KOMENTARZE
(1640)
Sid
9 miesięcy temu
Bardzo dobry pomysł. Tu na dole są potrzebne dotacje. Rząd się wyżywi 😄
Janek
9 miesięcy temu
Pomysł bardzo mi się podoba, dawać pieniądze tylko tam, gdzie jest przestrzegane prawo pełnej demokracji.
oburzopna
9 miesięcy temu
Bardzo dobry pomysł pomagać samorządom finansowo bezpośrednio z UNI a nie dawać PIS na rozdawnictwo aby kupować glosy wyborcze
bDUCawRf
Ekonomista
9 miesięcy temu
Tak trzymać pieniądze do samorządów do ludzi .samorządowcy wiedzą co komu gdzie Morawiecki rozdawał kartony bo myślał że dostanie z UNI .i cały splendor to zasługa PiS Teraz to będą warte jak makulatura kumpla Sasina
roj
9 miesięcy temu
i bardzo dobrze,będą mieli mniej kasy na wypłacanie sobie nagród
...
Następna strona