Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Brexit. Irlandia ostrzega Wielką Brytanię: "UE w pozycji silniejszego"

58
Podziel się:

Umowa handlowa między Brukselą a Londynem ma zostać zawarta po brexicie, który nastąpi po 11 miesiącach okresu przejściowego. Jej wypracowanie nie będzie łatwe, zwłaszcza, jak zauważy premier Irlandii, pozycja UE będzie silniejsza.

Leo Varadkar, premier Irlandii.
Leo Varadkar, premier Irlandii. (East News, KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News)

Leo Varadkar, szef irlandzkiego rządu, przyznał, że zawarcie umowy do końca roku jest możliwe, ale będzie trudne - donosi Polska Agencja Prasowa.

W wywiadzie dla BBC premier zauważył, że pozycja negocjacyjna Unii będzie silniejsza Zjednoczonego Królestwa. Zakres po brexitowej umowy regulującej obustronne stosunki jest bardzo duży. Mimo tego przestrzegł Londyn przed negocjowaniem osobnych porozumień dla poszczególnych sektorów gospodarki.

- Ostateczna umowa, nowe relacje, będą musiały być kompleksowe - przytacza słowa Varadkara PAP. - Kiedy słyszę, jak ludzie mówią o kawałkach, to brzmi to trochę jak "mieć ciastko i zjeść ciastko". To nie jest coś, co będzie działać w Europie. Być może będziecie musieli pójść na ustępstwa w takich dziedzinach jak rybołówstwo, aby uzyskać od nas ustępstwa w takich obszarach, jak usługi finansowe.

Przypomniał też Wielkiej Brytanii, że to UE będzie silniejszym podmiotem w tych negocjacjach.

- Unia Europejska jest unią 27 państw członkowskich. Wielka Brytania jest tylko jednym krajem. I mamy ludność i rynek liczący 450 mln ludzi. Wielka Brytania to około 60 milionów. Więc gdyby to były dwie drużyny grające w piłkę nożną, kto miałby silniejszą drużynę? - pytał retorycznie cytowany przez PAP premier Varadkar.

Od oficjalnego brexitu dzieli nas już niecały tydzień. Przypomnijmy, że w piątek wieczorem premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podpisał umowę, dzięki której jego kraj opuści Unię Europejską wraz z końcem stycznia. Ostatnim krokiem przed opuszczeniem UE jest ratyfikacja umowy przez Parlament Europejski, którą zaplanowano na 29 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
spolki
3 lata temu
Angole dbają o swoje interesy, już słychać że bronią swoje wody przed innymi unijnymi kutrami zapowiadją że będzie kontrola nad emigrantami, i będą budować kopalnie węgla
nieeryk
4 lata temu
Eryku masz mocno nieaktualne dane. Może są więksi od Indii a może Japonii lub Niemiec - bo chyba nie zakładasz, że od Chin lub USA ?
znawca oszust...
4 lata temu
Angielscy brexitowcy podpiszą tylko te umowy które im i ich kolesiom dadzą profit jak u nas pisowcy bo to ten sam rodzaj oszustów i nacjonalistów.Potem zwala winę na innych i załatwione.
Koriakin
4 lata temu
Irlandia ostrzega UK...?!?! buaaaaaaaaaaaaaahahahahahahaha... się uśmiałem
Hehe
4 lata temu
Irlandia ostrzega UK ? To jak mrówka słonia.
...
Następna strona