Notowania

Brexit już pewny. Królowa wyraziła zgodę na wyjście Wielkiej Brytanii z UE

31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Brexit otrzymał tzw. królewską zgodę od Elżbiety II. A to była ostatnia formalność ze strony brytyjskiej, przed zatwierdzeniem ustawy o opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Królowa zatwierdziła ustawę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. (Fot: Michael Gwyther-Jones)

Zatwierdzenie ustawy o brexicie przez królową Elżbietę II oznacza, że już nic nie stoi na przeszkodzie wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zgodnie z ustalonym z Brukselą terminem nastąpi to 31 stycznia.

O zgodzie królowej na wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE informują brytyjskie media. Sky News podaje, że Elżbieta II podpisała ustawę w czwartek po popołudniu. Tego samego dnia wieczorem zastępca mówcy Nigel Evans ogłosił wiadomość posłom.

"Królewska wysokość Elżbieta II właśnie wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy regulującej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem oznacza to, że Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia" - ogłosił na Twitterze minister ds. brexitu Steve Barclay.

Jeszcze wczoraj wydawało się, że ustawa utknie w brytyjskim parlamencie. Swoje wątpliwości do niej zgłosili przedstawiciele Izby Lordów. Jednak niższa izba odrzuciła wszystkie pięć poprawek wprowadzonych do projektu, a Izba Lordów "odpuściła" forsowanie swoich propozycji.

Zobacz też: - Brexit pewny - Rostowski komentuje wygraną Borisa Johnsona. A polexit?

- Czułem, jakbyśmy nigdy nie przekroczyli linii mety Brexitu, ale to zrobiliśmy - mówił w środę wieczorem premier Boris Johnson, cytowany przez "Mirror Online".

Polacy uwierzyli, że brexit jest realny.
Brexit. Polacy w niego uwierzyli i składają masowo wnioski o status osoby osiedlonej

Teraz ustawę przyjąć musi Parlament Europejski. Głosowanie zaplanowano na 29 stycznia.

Po formalnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, obie strony będą negocjować dalsze zasady współpracy gospodarczej. Według pierwotnych założeń negocjacje te miałyby się zakończyć pod koniec grudnia 2020 roku.

Przejście graniczne w Medyce. Co dalej z eksportem i importem?
Handel zagraniczny w 2020 roku będzie utrudniony. Główni partnerzy z problemami

Od lutego nastąpi jedenastomiesięczny termin przejściowy. W jego trakcie Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacało składki do budżetu UE.

Ustawa regulująca proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - nazywana w skrócie WAB - to formalne przeniesienie na grunt brytyjski porozumienia wynegocjowanego w UE przez Johnsona.

Lubelska firma MasterMedia żyje z Wysp. Wysyła polskie towary do kilkuset sklepów w Wielkiej Brytanii, ma też punkty franczyzowe "Food Plus" na terenie tego kraju.
Brexit realny jak nigdy. Polskie firmy cierpliwie czekają

Uchyla ona m.in. ustawę o przystąpieniu Zjednoczonego Królestwa do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (jednocześnie przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego), a także zabezpiecza fundusze, które Wielka Brytania zapewniła UE w procesie negocjacji. Ponadto reguluje granicę między Irlandią a Irlandią Północną oraz wskazuje okres, do którego Wyspy będą podlegać pod europejski system prawny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2020

z.j.mWięc żegnajcie zadufani w siebie brytole.Bez łaski.Wzywam jednocześnie Szkotów przeprowadzcie referendum u siebie,brytole muszą się zgodzić,wymuście … Czytaj całość

23-01-2020

mjJuż niedługo koślawy karakan wyprowadzi nas z Unii i skończą się wyjazdy do roboty za granicę, skończą się wczasy bez paszportu, a jeździć będziecie … Czytaj całość

23-01-2020

PATRIOTA 1952 R.BYWAM CZĘSTO W WIELKIEJ BRYTANII ALE ZA CHOLERĘ NIE CHCIAŁBYM TAM MIESZKAĆ.TO PAŃSTWO JEST ZAŚMIECONE,BRUDNE,ZIMNE,WILGOTNE, ŚMIERDZĄCE ITP. W … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (89)