Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Brexit już pewny. Królowa wyraziła zgodę na wyjście Wielkiej Brytanii z UE

89
Podziel się

31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Brexit otrzymał tzw. królewską zgodę od Elżbiety II. A to była ostatnia formalność ze strony brytyjskiej, przed zatwierdzeniem ustawy o opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo.

Królowa zatwierdziła ustawę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.
Królowa zatwierdziła ustawę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. (flickr.com, Michael Gwyther-Jones)
bDnlsJJx

Zatwierdzenie ustawy o brexicie przez królową Elżbietę II oznacza, że już nic nie stoi na przeszkodzie wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zgodnie z ustalonym z Brukselą terminem nastąpi to 31 stycznia.

O zgodzie królowej na wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE informują brytyjskie media. Sky News podaje, że Elżbieta II podpisała ustawę w czwartek po popołudniu. Tego samego dnia wieczorem zastępca mówcy Nigel Evans ogłosił wiadomość posłom.

"Królewska wysokość Elżbieta II właśnie wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy regulującej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem oznacza to, że Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia" - ogłosił na Twitterze minister ds. brexitu Steve Barclay.

bDnlsJJz

Jeszcze wczoraj wydawało się, że ustawa utknie w brytyjskim parlamencie. Swoje wątpliwości do niej zgłosili przedstawiciele Izby Lordów. Jednak niższa izba odrzuciła wszystkie pięć poprawek wprowadzonych do projektu, a Izba Lordów "odpuściła" forsowanie swoich propozycji.

Zobacz także: Zobacz też: - Brexit pewny - Rostowski komentuje wygraną Borisa Johnsona. A polexit?

- Czułem, jakbyśmy nigdy nie przekroczyli linii mety Brexitu, ale to zrobiliśmy - mówił w środę wieczorem premier Boris Johnson, cytowany przez "Mirror Online".

bDnlsJJF

Teraz ustawę przyjąć musi Parlament Europejski. Głosowanie zaplanowano na 29 stycznia.

Po formalnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, obie strony będą negocjować dalsze zasady współpracy gospodarczej. Według pierwotnych założeń negocjacje te miałyby się zakończyć pod koniec grudnia 2020 roku.

bDnlsJJG

Od lutego nastąpi jedenastomiesięczny termin przejściowy. W jego trakcie Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacało składki do budżetu UE.

Ustawa regulująca proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - nazywana w skrócie WAB - to formalne przeniesienie na grunt brytyjski porozumienia wynegocjowanego w UE przez Johnsona.

Uchyla ona m.in. ustawę o przystąpieniu Zjednoczonego Królestwa do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (jednocześnie przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego), a także zabezpiecza fundusze, które Wielka Brytania zapewniła UE w procesie negocjacji. Ponadto reguluje granicę między Irlandią a Irlandią Północną oraz wskazuje okres, do którego Wyspy będą podlegać pod europejski system prawny.

bDnlsJJH

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnlsJKa
gospodarka
KOMENTARZE
(89)
PATRIOTA 1952...
10 miesięcy temu
BYWAM CZĘSTO W WIELKIEJ BRYTANII ALE ZA CHOLERĘ NIE CHCIAŁBYM TAM MIESZKAĆ.TO PAŃSTWO JEST ZAŚMIECONE,BRUDNE,ZIMNE,WILGOTNE, ŚMIERDZĄCE ITP. W SKLEPACH TAKICH JAK TESCO ,ASDA, ITP NIE POTRAFIĄ UTRZYMAĆ PORZĄDKU NA PÓŁKACH Z TOWARAMI. CHODNIKI ZAŚMIECONE ODPADKAMI I LIŚĆMI. U FRYZJERA JAK W GARAŻU U ZENKA WE WSI.NIE OSZUKUJMY SIĘ POLSKA TO W PORÓWNANIU DO ANGLII TO PIĘKNY KRAJ.DOBRZE ŻE WYCHODZĄ Z UE.
No tak
10 miesięcy temu
No i teraz zobaczymy ten ich rozwój gospodarczy. Wtedy ocenimy.
mj
10 miesięcy temu
Już niedługo koślawy karakan wyprowadzi nas z Unii i skończą się wyjazdy do roboty za granicę, skończą się wczasy bez paszportu, a jeździć będziecie samochodami morawieckiego. Komuna powraca.
bDnlsJKb
zls
10 miesięcy temu
Putin dopiął swego. Tylko tyle, że Anglia sobie poradzi, a my sobie nie poradzimy sami.
zigor
10 miesięcy temu
Będa mogli sprowadzić Indyjczyków i dorabiać się z powrotem na niewolnictwie. Mają we krwi czapkowanie i nie pytają o prawa człowieka.
...
Następna strona