Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Brexit. Możliwe trzecie głosowanie nad rządowym projektem umowy

137
Podziel się:

Scenariusz trzeciego głosowania nad dwukrotnie odrzuconą umową rozwodową Londynu z Unią Europejską jest coraz bardziej prawdopodobny. Nieprzerwanie trwający u boku Theresy May kanclerz skarbu naciska na torysów, by poparli wynegocjowany tekst.

Posiedzenie brytyjskiego parlamentu
Posiedzenie brytyjskiego parlamentu (East News, Xinhua)

- Od ostatniego czwartku znacząca liczba kolegów zmieniła zdanie na ten temat (umowy wynegocjowanej przez Theresę Mat – red.) i uznała, że alternatywne scenariusze są tak bardzo nie do przyjęcia, że uznali deal szefowej rządu za najlepszy sposób, by Brexit stał się rzeczywistością - przyznał w rozmowie z BBC News kanclerz skarbu Jej Królewskiej Mości Phillip Hammond.

- Jest absolutnie fundamentalnym, by zamknąć proces (legislacyjny - red.) w przyszłym tygodniu. To ostatnia szansa na zamknięcie tematu bez potrzeby długiego opóźniania brexitu - dodał.

Słowa trwającego nieprzerwanie od powołania rządu Theresy May u jej boku polityka można uznać nie tylko za ogłoszenie pewnego sukcesu w odzyskiwaniu kontroli nad partią, ale również jako formę presji wywieranej na torysów, by poparli tekst. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zarówno część konserwatywnych członków Izby Gmin, jak i ministrów otwarcie sprzeciwiała się polityce premier.

Sygnał do zmiany podejścia wśród torysów dała Esther McVey, która opuściła rząd May jako sprzeciw wobec umowy. Teraz, jak sama przyznała zamierza poprzez umowę, która choć jest zła, to jest jedyną opcją uniknięcia wycofania się z brexitu lub twardego brexitu.

Zobacz także: Brexit to chaos i katastrofa? "Dzięki temu wrócą do nas emigranci"

Hammond zapytany, czy w związku z rosnącym poparciem dla umowy rząd zdecyduje się na kolejne głosowanie, przyznał, że scenariusz jest możliwy tylko w sytuacji, gdy rząd będzie pewnie zwycięstwa.

Dwa poprzednie głosowania to historycznie wysokie porażki urzędującej premier w Izbie Gmin. - Praca trwa - dodał Phillip Hammond, mówiąc o przekonywaniu przeciwników dealu May w szeregach Partii Konserwatywnej.

Trzecie głosowanie nad umową stało się opcją dopiero po tym, jak parlament przyjął wniosek rządu o możliwość opóźnienia brexitu. Wniosek był jednak tak skonstruowany, że w razie przyjęcia do 20 marca tekstu umowy opóźnienie będzie "techniczne" i potrwa nie dłużej niż do końca czerwca. Jeśli jednak parlament umowę odrzuci lub w ogóle nie dojdzie do głosowania, na stole znajdą się: dłuższe opóźnienie lub nawet chaotyczny brexit bez umowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
drops
4 lata temu
We are all a great European family. Great Britain, stay with us in the European Union. The exit from uni is the economic problems and troubles in Northern Ireland. Ireland does not want to be separated from northern Ireland by the border. Scotland wants to stay in the European Union. English companies will have problems exporting to the European Union of products. People will have trouble getting a job in the European Union. If there is to be brexit, then it takes time to prepare the British economy for this. Two years are needed for reasonable brexit. The best way out in the face of the crisis are elections and referendums. Now you create stories, and let history remember you well.
i śmieszno i ...
4 lata temu
Brytole jak to brytole chcą mieć ciastko i zjeść ciastko, a tak się nie da, a wyjście jest proste jak drut. Jak się nie mogą dogadać to odłożyć ten brxit, przedłużyć okres wyjścia np. o 2 lata, przeczekać, aż się coś konkretnie wyklaruje i wtedy przystąpić do działania. Jeszcze raz referendum i plan wyjścia (Tusk im to dobitnie powiedział i się buraki obraziły). Jak wynik będzie taki sam to nie ma zmiłuj się.
By by !!!!
4 lata temu
To problem Brytyjczyków ,ulegli populistom - to niech piją piwo którego nawarzyli. Europie nic do tego, dowalić cła na Brytyjskie towary, przejąć ich rynki a Brytyjczycy niech się kiszą we własnym sosie. Kochają populistów to niech ich rozliczają , i płaczą
marek
4 lata temu
Oni tak się zabierają do wyjścia z UE, jak niegdyś do wejścia od zachodu do III Rzeszy z pomocą Polsce.
wolność
4 lata temu
gut baj
...
Następna strona