Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
17.03.2019 17:57

Brexit. Możliwe trzecie głosowanie nad rządowym projektem umowy

Scenariusz trzeciego głosowania nad dwukrotnie odrzuconą umową rozwodową Londynu z Unią Europejską jest coraz bardziej prawdopodobny. Nieprzerwanie trwający u boku Theresy May kanclerz skarbu naciska na torysów, by poparli wynegocjowany tekst.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Posiedzenie brytyjskiego parlamentu (Fot: Xinhua)

- Od ostatniego czwartku znacząca liczba kolegów zmieniła zdanie na ten temat (umowy wynegocjowanej przez Theresę Mat – red.) i uznała, że alternatywne scenariusze są tak bardzo nie do przyjęcia, że uznali deal szefowej rządu za najlepszy sposób, by Brexit stał się rzeczywistością - przyznał w rozmowie z BBC News kanclerz skarbu Jej Królewskiej Mości Phillip Hammond.

John Bercow przewodniczy obradom Izby Gmin - to on dwukrotnie ogłasza wynik każdego głosowania, także ws. brexitu
Brexit. Nie będzie kolejnego referendum, będzie wniosek o opóźnienie

- Jest absolutnie fundamentalnym, by zamknąć proces (legislacyjny - red.) w przyszłym tygodniu. To ostatnia szansa na zamknięcie tematu bez potrzeby długiego opóźniania brexitu - dodał.

Słowa trwającego nieprzerwanie od powołania rządu Theresy May u jej boku polityka można uznać nie tylko za ogłoszenie pewnego sukcesu w odzyskiwaniu kontroli nad partią, ale również jako formę presji wywieranej na torysów, by poparli tekst. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zarówno część konserwatywnych członków Izby Gmin, jak i ministrów otwarcie sprzeciwiała się polityce premier.

Sygnał do zmiany podejścia wśród torysów dała Esther McVey, która opuściła rząd May jako sprzeciw wobec umowy. Teraz, jak sama przyznała zamierza poprzez umowę, która choć jest zła, to jest jedyną opcją uniknięcia wycofania się z brexitu lub twardego brexitu.

Brexit to chaos i katastrofa? "Dzięki temu wrócą do nas emigranci"

Hammond zapytany, czy w związku z rosnącym poparciem dla umowy rząd zdecyduje się na kolejne głosowanie, przyznał, że scenariusz jest możliwy tylko w sytuacji, gdy rząd będzie pewnie zwycięstwa.

Dwa poprzednie głosowania to historycznie wysokie porażki urzędującej premier w Izbie Gmin. - Praca trwa - dodał Phillip Hammond, mówiąc o przekonywaniu przeciwników dealu May w szeregach Partii Konserwatywnej.

Theresa May od miesięcy zmaga się z otwartym buntem w szeregach Partii Konserwatywnej.
Brexit. Kolejna sromotna porażka Theresy May, brytyjski parlament odrzucił umowę

Trzecie głosowanie nad umową stało się opcją dopiero po tym, jak parlament przyjął wniosek rządu o możliwość opóźnienia brexitu. Wniosek był jednak tak skonstruowany, że w razie przyjęcia do 20 marca tekstu umowy opóźnienie będzie "techniczne" i potrwa nie dłużej niż do końca czerwca. Jeśli jednak parlament umowę odrzuci lub w ogóle nie dojdzie do głosowania, na stole znajdą się: dłuższe opóźnienie lub nawet chaotyczny brexit bez umowy.

Theresa May ma za sobą trzy bolesne porażki, ale wciąż nie wie, jak będzie wyglądał brexit
Brexit pod znakiem zapytania. Brak umowy opcją w większości scenariuszy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, theresa may, hammond, wielka brytania, gospodarka, wiadomości, exchequer
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2019

xxxNiech się już skończy ten kabaret z brexitem! Mało mnie obchodzi czego oni chcą...ich sprawa. Za długo już to trwa i zaczyna być nudne

17-03-2019

KkfadekTego można było się spodziewać po May która była przeciw Brexitowi a potem miała negocjować wyjście.Następne wybory z frekwencją najniższą od 100 lat.

17-03-2019

ggveto wlochy stawiajom

Rozwiń komentarze (137)