Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brexit. Rozmowy Londynu i Brukseli "bliskie załamania"

Źródła zbliżone do brytyjskiego rządu z niepokojącymi doniesieniami. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi, że porozumienie w sprawie brexitu jest "ogromnie mało prawdopodobne", jeśli Londyn nie pozostawi Irlandii Północnej w unii celnej z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rozmowy Londynu i Brukseli ws. brexitu są bliskie załamania - informuje źródło zbliżone do brytyjskiego rządu (Fot: East News)

Według źródła zbliżonego do brytyjskiego rządu, na które powołuje się PAP, jeśli podczas rozmowy telefonicznej Merkel prezentowała nowe, ustalone stanowisko Unii Europejskiej, oznacza, że "porozumienie jest zasadniczo niemożliwe nie tylko teraz, ale i kiedykolwiek". - Merkel powiedziała, że gdyby Niemcy chciały opuścić UE, mogłyby to zrobić bez problemu, ale Wielka Brytania nie może tego zrobić bez pozostawienia na zawsze Irlandii Północnej w unii celnej i w pełnej zgodności regulacyjnej - relacjonuje informator, oceniając, że był to "moment wyjaśniający stanowisko".

Merkel powiedziała Johnsonowi, że - jej zdaniem - Unia ma prawo weta wobec opuszczenia przez Wielką Brytanię unii celnej. - Rozmowy w Brukseli są bliskie załamania, mimo że Wielka Brytania przebyła długą drogę - twierdzi informator, cytowany przez PAP.

Premier Zjednoczonego Królestwa Boris Johnson w poprzednią środę przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z Unią odnośnie warunków brexitu. Zgodnie z nimi, po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego, Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Wielkiej Brytanii z unii celnej UE, jednak pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

Taki ruch oznaczałby powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią, a także granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). Johnson zapewnia, że granica celna nie będzie wymagała żadnej fizycznej infrastruktury, a jej przekraczanie będzie maksymalnie uproszczone i nie będzie to stanowić zagrożenia dla "procesu pokojowego" w Irlandii Północnej.

Obejrzyj: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2019

Beata GlińskaNO I BRAWO! UNIA ANI KROKU WSTECZ!!

08-10-2019

zigzagogromnie mało prawdopodobne To powinno być powiedzonko roku:) Kto rządzi w Europie?

15-01-2020

waniaDonek rozwalił unie a ciotkę Merkelową zostawił w okopach pod Londynem . Londyn zacznie szturm na okopy i ciotka znów przegra bitwę o Europę.

Rozwiń komentarze (3)