Notowania

Budowa dróg w Polsce. Firmy idą do sądów przez rosnące ceny materiałów

Drożejące materiały uderzyły w wykonawców, budujących w Polsce drogi. Budowlańcy zamierzają walczyć w sądach o zadośćuczynienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Koszty budowy dróg idą w górę (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Budimex i Mosty Łódź już złożyły pozwy przeciwko Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale to nie koniec. Będzie więcej chętnych na rekompensaty za wzrost cen materiałów - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Licząc od początku 2016 roku do połowy 2019 ceny betonu wzrosły aż o 44 proc., asfaltu o 76 proc. a oleju napędowego o 36 proc.

Duże zwyżki cen to efekt boomu budowlanego - i na drogach, i w budownictwie mieszkaniowym, a także inwestycji na kolei. Firmy, podpisując kontrakty, nie spodziewały się, że wzrosty mogą być aż tak duże.

Obejrzyj też: Wykonawcy schodzą z placów budowy dróg. Czy grozi nam fala upadłości?

GDDKiA twardo stoi na stanowisku, że będzie płacić za wykonanie prac tyle, ile jest w kontrakcie. I więcej dosypywać nie zamierza. To dlatego są już pierwsi wykonawcy, którzy idą do sądów, domagając się rekompensat.

Jak ustalił "DGP", na taki krok zdecydowały się Mosty Łódź. Domagają się dodatkowych 35 mln zł z tytułu gwałtownego i nieprzewidzianego wzrostu kosztów materiałów.

Szef Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Jan Styliński zapowiada, że takich spraw będzie więcej. - Sądzę, że dopiero możemy się spodziewać fali pozwów za straty na kontraktach podpisywanych w latach 2015-2017 - mówi w rozmowie z gazetą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budowa dróg, inflacja, budowlanka, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2019

Architekt krajobrazuTo sie chyba nazuwa ryzyko finansowe czy cos? Kazda inwestycja niesie za soba ryzyko. Przez 5 lwt robilem ogrody, projekt zaakceptowany, kosztorys … Czytaj całość

04-09-2019

grabDobra zmiana nie ma co...Zaraz wszyscy będą jeździć pks-ami 50 km/h. PRL wraca powoli...

04-09-2019

gradDobra zmiana, ceny paliwa i asfaltu to nie rynek, tylko sztucznie PIS podniósł. Cena ropy naftowej na światowych rynkach jest na takim samym poziomie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)