Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Budowa dróg w Polsce. Firmy idą do sądów przez rosnące ceny materiałów

12
Podziel się:

Drożejące materiały uderzyły w wykonawców, budujących w Polsce drogi. Budowlańcy zamierzają walczyć w sądach o zadośćuczynienie.

Koszty budowy dróg idą w górę
Koszty budowy dróg idą w górę (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Budimex i Mosty Łódź już złożyły pozwy przeciwko Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale to nie koniec. Będzie więcej chętnych na rekompensaty za wzrost cen materiałów - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Licząc od początku 2016 roku do połowy 2019 ceny betonu wzrosły aż o 44 proc., asfaltu o 76 proc. a oleju napędowego o 36 proc.

Duże zwyżki cen to efekt boomu budowlanego - i na drogach, i w budownictwie mieszkaniowym, a także inwestycji na kolei. Firmy, podpisując kontrakty, nie spodziewały się, że wzrosty mogą być aż tak duże.

Zobacz także: Obejrzyj też: Wykonawcy schodzą z placów budowy dróg. Czy grozi nam fala upadłości?

GDDKiA twardo stoi na stanowisku, że będzie płacić za wykonanie prac tyle, ile jest w kontrakcie. I więcej dosypywać nie zamierza. To dlatego są już pierwsi wykonawcy, którzy idą do sądów, domagając się rekompensat.

Jak ustalił "DGP", na taki krok zdecydowały się Mosty Łódź. Domagają się dodatkowych 35 mln zł z tytułu gwałtownego i nieprzewidzianego wzrostu kosztów materiałów.

Szef Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Jan Styliński zapowiada, że takich spraw będzie więcej. - Sądzę, że dopiero możemy się spodziewać fali pozwów za straty na kontraktach podpisywanych w latach 2015-2017 - mówi w rozmowie z gazetą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Adam
3 lata temu
Ciekawe, czy kiedy ceny spadaly to kiedykolwiek oddawali? :)
tyletyletyle
3 lata temu
Kryterium? Cena - tyle.
to ja
3 lata temu
w Polsce dzieją się bardzo dziwne rzeczy. wiekszość przetargów państwowych wygrywają firmy zagraniczne. te firmy wygrywają dlatego, ze ich oferta cenowa jest poniżej kosztorysu zerowego. i tu jest przyczyna powstawania problemów rozliczeniowych. dlatego firmy te nie płacą swoim podwykonawcom. chore kryteria, które wybierają najniższą ofertę są złe. do czasu , kiedy rozsądek nie zapanuje to cały czas bedą takie informacje gościły w naszych mediach.
Mojewerke
3 lata temu
Kobiety na traktory😁
rex
3 lata temu
boom budowlany spowodował wzrosty cen ????? ludzie czy Wam już całkiem rozumy coś powyjadało to jaki boom był kiedy powstawały stadiony ,obwodnice.autostrady ,orliki przecież wówczas Polska była jednym placem budowy i jakoś materiały tak nie drożały jak obecnie po prostu rozregulowano gospodarkę pieniądz traci na wartości lawina nowych podatków wypływ niekontrolowanej masy gotówki na rynek i na efekty nie trzeba długo czekać gospodarka to bardzo delikatny organ i jak się ktoś nie zna to narobi takiego bajzlu że przez wiele lat trzeba z tego wychodzić nie widzicie że ten kraj ''staje''