Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Budowa dróg w Polsce może stanąć. Czarny scenariusz

177
Podziel się:

Firmy masowo schodzące z budowy dróg. Nawet 85 tys. osób bez pracy i brak nowej infrastruktury - taki scenariusz prognozuje Business Centre Club. Wszystko przez brak waloryzacji kontraktów.

Brak waloryzacji kontraktów to obecnie największy problem firm budowlanych
Brak waloryzacji kontraktów to obecnie największy problem firm budowlanych (East News, FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News)

Jak pisze "Rzeczpospolita", największym problemem w rozbudowie infrastruktury jest właśnie kwestia waloryzacji kontraktów realizowanych w ramach Prawa zamówień publicznych.

Dlaczego? Umowy na budowę dróg są zazwyczaj podpisywane na wiele lat. Problem w tym, że koszty działalności w ostatnim czasie bardzo szybko rosną. A w kontrakcie jest zapisana sztywna kwota.

Firmy mają więc coraz większe wydatki, przez co budowa dróg staje się dla nich nieopłacalna. Bo wykonawcy zamiast na niej zarabiać, po prostu tracą. Czasami wolą więc zejść z budowy niż pozostać na niej i tracić kolejne pieniądze.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Zdaniem BCC zapewnienie waloryzacji kontraktów to jeden z priorytetów, który powinien przyświecać rządzącym.

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych ma wejść w życie dopiero w 2021 r. "Tymczasem podjęcie działań jest niezbędne już dzisiaj. Według ostatnich danych, rząd zamierza pożyczyć prawie 2 mld zł, aby opłacić dodatkowe wydatki na dokończenie zerwanych w tym roku kontraktów na nowe autostrady i drogi ekspresowe" - wskazuje BCC.

Jak czytamy w "Rz", koszt takiej waloryzacji sięgnąłby około 2,7 mld zł. Dla porównania - koszt związany z zejściem firm z placów budowy to już ponad 10 mld zł i do tego 85 tysięcy osób straci pracę.

BCC apeluje również, by znacznie usprawnić procedury legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Bo brak rąk do pracy to drugi największy problem firm budowlanych.

"W związku z tym, konieczne jest poszerzenie listy państw, z których pracodawcy mogą pozyskiwać pracowników na uproszczonych zasadach, możliwość wydłużenia okresu legalnej pracy cudzoziemca w Polsce i urzędowe przyspieszenie legalizacji ich pracy" - twierdzi organizacja.

I wskazuje, że w ciągu ostatnich czterech lat średni czas legalizacji pobytu cudzoziemca w Polsce wydłużył się z 64 do 206 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(177)
Sergio
4 lata temu
Hmm czy na TVP też rząd pożyczał pieniądze. Chyba drogi ważniejsze niż reżimowa TV której nikt prawie nie ogląda
Buron
4 lata temu
Podpisali imowy, niech płacą kary (mam nadzieje ze wysokie) i niech spadaja. Bedą nowe firmy, ktore dokończą budowe. nie widze problemu. to ze bedzie pozniej to trudno...
HGF
4 lata temu
OJ BIEDNI BĘDĄ CI PRZYSZLI ZARZĄDZAJĄCY, OJ BIEDNI NIE BĘDZIE Z CZEGO STRZYC POLSKICH BARANÓW.
yA
4 lata temu
To tylko nagonka, żeby wpuścić opco krajofców. Taki Gość co zapraszą obcokrajowca do pacy Powinien płacić 100 tysięcy zł kaucji.
ddd
4 lata temu
jaki wzrost kosztów? Słucham wiadomości i wiem, że nic nie drożeje
...
Następna strona