Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Budowlanka szósty miesiąc z rzędu na minusie. GUS publikuje dane o produkcji

10
Podziel się:

Polski przemysł wyszedł już na prostą. Tego samego nie można powiedzieć o budowlance. Produkcja budowlano-montażowa była we wrześniu o blisko 10 proc. niższa niż przed rokiem, gdy nie było pandemii.

Budowlanka szósty miesiąc z rzędu na minusie. GUS publikuje dane o produkcji
GUS opublikował najnowsze dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej. (pxhere.com)

We wtorek chwaliliśmy wyniki przemysłu. Produkcja w tym sektorze zaskoczyła ekonomistów skalą wzrostu. W rok zwiększyła się o prawie 6 proc.

Radość z poprawiających się statystyk, sugerujących wychodzenie gospodarki z kryzysu, nie trwała długo. Najnowsze wyniki prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że budowlanka ciągle jest w dołku.

We wrześniu produkcja budowlano-montażowa była o 9,8 proc. niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. To już szósty miesiąc z rzędu, gdy dynamika jest na minusie. Ten trend zaczął się w kwietniu, a więc zaraz po lockdownie.

Pocieszeniem może być fakt, że porównując wyniki z sierpniem widoczny jest 15-procentowy progres. Miesiąc temu zjazd w skali roku był ponad 12-procentowy.

Zobacz także: Podatek handlowy wykończy hipermarkety? "Niektóre tego nie udźwigną"

Najnowsze dane GUS, szczególnie porównując wyniki rok do roku, są kiepskie, ale nie zaskakują ekonomistów, którzy spodziewali się dość sporego regresu w sektorze. A nawet przewidywali jeszcze nieco większy spadek - rzędu 10,5 proc.

Jak wyglądają szczegółowe dane? W stosunku do września ubiegłego roku wystąpiło zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 4,4 proc.), zajmujących się budową budynków (o 6,3 proc.) oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 14,5 proc.).

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne we wrześniu była niższa o 5,3 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 roku wzrost wyniósł 3,8 proc.), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 16,5 proc. (w 2019 roku wzrost o 13,8 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Dana
3 lata temu
Póki kasa budżetowa była pełna, psuje i szkodniki obecnej włdzy, pozbawieni kompetencji destruktorzy i ich pazerna mafia kumotersko-rodzinna przyssana łapczywie do naszej kasy budżetowej mogli pod osłoną propagandy skrycie niszczyć Polskę i owoce naszej pracy. Przez 15 kat korzystaliśmy ze stałego dopływu gigantycznych dotacji unijnych, co w sposób widoczny zmieniało nasz kraj i zobojętniło na skitki patologicznej władzy PiS. Koniec 2020 roku to zakończenie unijnego programu wsparcia dla Polski, a zrujnowany przez PiS budżet i zdemolowane instytucje państwa, także osamotnienie na forum struktur unijnych, a dodatkowo jeszcze pandemia obnażą skutki patologii i niegospodarności władzy PiS. Trzymajcie się rodacy i bądźcie mądrzy podczas kolejnych wyborów.
ker
4 lata temu
Jeżeli nie mogę dostać pozwolenia na budowę, to nie mogę wziąć kredytu i zatrudnić firmy budowlanej. Jak zwykle wina urzędasow. Dlatego mają niskie pensje, bo wysokość pensji zależy od jakości pracy
Grzegorz z Ci...
4 lata temu
Nie bardzo kumam o co w tym wszystkim chodzi panom czy paniom piszącym dla tego portalu. Miesiąc temu pisano że ludzie przychodzą z gotówką i biją się o mieszkania a tu spadek w budowlane o kilkanaście %??
Szynka
4 lata temu
No wrescie sie skonczy, ze waclaw czy tam inny tadek za kuchenkę pod tzw wymiar 15 tysięcy minimum biorą.
Muniek123
4 lata temu
Ciekawe dane bo w innym artykule napisali ,żę banki sa optymistycznie nastawione i cyferki sie poprawiają. Uwielbiam tę manipulację na Money.pl