Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

NBP ankietował ekspertów. Prognozują mniejszą recesję

4
Podziel się:

W tym roku gospodarka się skurczy, ale w mniejszym stopniu niż można było oczekiwać trzy miesiące temu. Najnowsze szacunki ekspertów ankietowanych przez NBP wskazują na spadek PKB o 3,1 proc. i inflację na poziomie 3,4 proc.

NBP ankietował ekspertów. Prognozują mniejszą recesję
Eksperci przychylniej patrzą na sytuację polskiej gospodarki. (aldg) PAP/Piotr Nowak (PAP, PAP/Piotr Nowak, Piotr Nowak)

Jak co kwartał NBP opublikował wyniki najnowszej rundy Ankiety Makroekonomicznej. O prognozy dla polskiej gospodarki zostało poproszonych 18 ekspertów, reprezentujących instytucje finansowe, naukowe oraz organizację przedsiębiorców. Okazuje się, że przychylniej patrzą na sytuację niż jeszcze trzy miesiące temu.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada spadek PKB Polski w tym roku o 3,1 proc. Poprzednia prognoza sugerowała zjazd o 3,6 proc. W przyszłym roku ma z kolei dojść do odbicia i 3,8-procentowego wzrostu wobec wcześniej szacowanych 3,7 proc.

"W dwóch kolejnych latach eksperci nie biorą pod uwagę scenariuszy recesyjnych. Prawdopodobieństwo ujemnego tempa wzrostu PKB dla tych lat wynosi po 6 proc." - czytamy w raporcie.

Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Eksperci oceniali też możliwe zmiany średniego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Łagodniejszemu scenariuszowi dla recesji towarzyszy prognoza minimalnie większej inflacji. Poprzednio zakładano, że wyniesie w tym roku 3,3 proc. Teraz to już 3,4 proc.

Na szczęście w kolejnych dwóch latach podwyżki cen mają nieco wyhamować. W 2021 roku inflacja ma wynieść 2,2 proc., a w 2022 roku - 2,5 proc.

"W opinii ankietowanych, w 2020 r. średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się powyżej celu inflacyjnego NBP - prawdopodobieństwo inflacji powyżej 2,5 proc., zgodnie z rozkładem zagregowanym, wynosi 92 proc." - czytamy w raporcie.

W 2021 roku nieco bardziej prawdopodobne jest ukształtowanie się inflacji poniżej 2,5 proc. niż powyżej tej wartości. Z kolei dla 2022 prawdopodobieństwo inflacji powyżej i poniżej celu inflacyjnego NBP jest niemal równe.

Od inflacji w dużej mierze zależy polityka w zakresie stóp procentowych. A to od nich zależy m.in. oprocentowanie kredytów i oszczędności w bankach. Najnowsze prognozy zakładają, że w przyszłym roku główna stawka nie zmieni się i pozostanie na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc.

W porównaniu z poprzednim badaniem wzrosło tez prawdopodobieństwo utrzymania takiego stanu rzeczy także w 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Hero
2 lata temu
U rządzących w kieszeniach na pewno będzie mniejsza recesja, jeszcze jak premie sobie dorzuca na koniec roku.
Op
2 lata temu
Epidemia powraca a więc recesja będzie ogromna.
logiczny
2 lata temu
Co mnie nawet po ich dymisjach jak 1,5 bln. długu do spłaty zostaje !!! ;(((
Tomek
2 lata temu
Jakich ekspertów??? Bo ci z PiS to dla mnie są pseudo eksperci bo mówią co im każą.