Notowania

Budowy tras A18 i A1 zagrożone. Są problemy na kluczowych odcinkach

Drogowa dyrekcja ma problem. Na początku czerwca musi pilnie znaleźć wykonawców kluczowych fragmentów dróg A18 i A1. Planowane terminy oddania stoją pod znakiem zapytania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Jeśli KIO przychyli się do argumentów wyrzuconych z budowy Włochów, oddanie do ruchu obwodnicy Częstochowy przed końcem roku będzie nierealne.

Do 11 czerwca drogowa dyrekcja chce wybrać nowego wykonawcę obwodnicy Częstochowy na trasie A1. Zaproszenie do składania ofert dostało osiem firm: Budimex, Berger Bau, Strabag, Pol-Aqua, Mirbud, Intercor Bud-Pol i Lemar.

Przypomnijmy, że trasa powinna być gotowa od miesiąca. Prace szły jednak w ślimaczym tempie, a podwykonawcy firmy Salini nie dostawali pieniędzy. Włoskie konsorcjum podało nowy, październikowy termin oddania prac. Urzędnicy uznali go za nierealny i podziękowali za współpracę.

GDDKiA twierdzi, że po wyłonieniu w trybie pilnym nowego wykonawcy, część prac ruszy w sierpniu, a w grudniu kierowcy dostaną 21-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami "Częstochowa Północ" a "Częstochowa Blachownia".

Obejrzyj: Problemy z budową dróg. Minister: winne wyłącznie włoskie firmy

- Wierzę w zapewnienie, że jeśli nie będzie przeszkód w wyłonieniu firmy, która będzie pełniła funkcje głównego wykonawcy drogi to powinniśmy dotrzymać terminów tegorocznych. Jestem ostrożnym optymistą, brakiem odpowiedzialności byłoby mówienie, że wszystko będzie dobrze we wrześniu – mówił podczas EKG w Katowicach minister Andrzej Adamczyk.

Te plany może pokrzyżować były wykonawca. Firma Salini złożyła bowiem odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Rozprawa odbyła się we wtorek. Konsorcjum chce wstrzymania rozpoczętej procedury pilnego wyłonienia wykonawcy prac i nowego ogłoszenia przetargu, w którym mogłaby wziąć udział. Wyrok ma być ogłoszony w najbliższy piątek, 31 maja.

Jeśli KIO przychyli się do argumentów Włochów, oddanie do ruchu obwodnicy Częstochowy przed końcem roku będzie nierealne.

Na tym nie koniec problemów drogowej dyrekcji. Na początku czerwca planowane jest ogłoszenie kolejnego przetargu na budowę pierwszego odcinka południowej nitki autostrady A18. Pierwszy przetarg unieważniono, ponieważ złożone oferty były za drogie.

22-kilometrowy odcinek ma duże znaczenie przemysłowe i turystyczne. Trasa łączy autostradę A4 z przejściem granicznym w Olszynie, a do tego jest ważnym korytarzem z południa Polski w stronę Drezna i Berlina.

(GDDKiA)

Nowy wykonawca będzie miał dwa lata od podpisania umowy na wykonanie odcinka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi w polsce, wiadomości, gddkia, a1, a18, drogi
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-05-2019

FinanseOdwołali remont A18 że względu na brak dotacji UE. Pieniądze miały być z budżetu tylko że poszły na co innego. Taka prawda.

30-05-2019

popNjkt za grosze nie bedzie budowal pieniadzeposzly na co innego

30-05-2019

TOMMieszkam w pobliżu budowanej autostrady A1 i moim skromnym zdaniem nie ma żadnych szans na oddanie jej w tym roku a i w przyszłym będzie ciężko.

Rozwiń komentarze (26)