Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Budujemy, gdzie się da. Boom na działki budowlane trwa w najlepsze

39
Podziel się:

Pandemia koronawirusa spowodowała, że rośnie zainteresowanie Polaków nabywaniem działek, najlepiej za miastem, gdzie można odpoczywać pomimo kolejnych lockdownów. Największą popularnością cieszą się grunty za miastem i w mieście, także wąskie i małe.

Budujemy, gdzie się da. Boom na działki budowlane trwa w najlepsze
Dla kupujących grunty bardzo ważną kwestią jest to, czy można na nich wybudować dom - letniskowy lub całoroczny (WP, Mateusz Madejski)

Ważne, że można dobrać do nich odpowiedni projekt domuwybudować dom. Jeśli w najbliższej okolicy nie ma jednak takich "idealnych działek", kupujemy również grunty rolne, leśne czy siedliska. Boom na takie nieruchomości trwa w najlepsze już od 2020 roku.

Już w 2020 roku portal Rynek Pierwotny, powołując się na dane z Ministerstwa Sprawiedliwości, podawał, że podpisano ponad 56 tys. aktów notarialnych sprzedaży działek budowlanych, czyli o niemal 20 proc. więcej niż przed rokiem.

Główny analityk HRE Investments informuje z kolei, że największy ruch widoczny jest na rynku działek, które pozwalają na budowę. Zainteresowanie nimi w I kwartale bieżącego roku było o 2/3 wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwyższe w historii.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

W centrum zainteresowania nie tylko działki budowlane

Dla kupujących grunty bardzo ważną kwestią jest to, czy można na nich wybudować dom - letniskowy lub całoroczny. Najlepiej więc, aby działka była budowlana, do tego uzbrojona, w przypadku której wiele formalności jest już zrealizowanych.

Kupującym nie pozostaje już nic innego, jak zdecydować się na projekt domu, dopasowany do warunków zabudowy na działce z decyzji wydanej przez urząd lub w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli jednak w pożądanej lokalizacji nie ma możliwości zakupu działki budowlanej pozwalającej na natychmiastowe rozpoczęcie na niej budowy domu według odpowiedniego projektu, jesteśmy gotowi do zakupu innych gruntów - rolnych, leśnych czy siedlisk. Niekoniecznie chcemy budować tam obiekty całoroczne.

Zainteresowanie działkami rolnymi wzrosło rok do roku o 38 proc. Mają one wiele atutów w porównaniu z gruntami budowlanymi. Przede wszystkim za ich zakupem przemawia nawet kilkukrotnie niższa cena za metr kwadratowy ziemi niż w przypadku zakupu działek rekreacyjnych i Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD).

Nie każdy jednak może stać się właścicielem działki rolnej, zwłaszcza parceli o powierzchni przekraczającej 1 ha. W Polsce takie grunty mogą nabywać tylko rolnicy indywidualni.

Popyt wzrósł nawet na działki leśne - aż o 70 proc., mimo że budowa domu jest na nich bardzo problematyczna. Można tam za to ustawić mały obiekt letniskowy, nawet bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, oraz odpoczywać blisko przyrody.

Naszym celem jest często znalezienie miejsca, gdzie można relaksować się na łonie natury zamiast w czterech ścianach mieszkania w domu wielorodzinnym. Taką hipotezę potwierdza wysokie zainteresowanie zakupem Rodzinnych Ogródków Działkowych. Wzrosło ono w perspektywie ostatniego roku o 50 proc.

Problemy z budową domów poza działkami budowlanymi

To naturalne, że projekty domów przeznaczone na wymiarowe, uzbrojone działki budowlane w kształcie kwadratu lub prostokąta, stanowią szeroką grupę ofertową. Możemy więc przebierać w propozycjach różniących się powierzchnią zabudowy, powierzchnią użytkową, stylem wykończenia czy też stylem architektonicznym budynku.

W razie zakupu tańszej działki rolnej, leśnej czy siedliska postawienie domu jednorodzinnego według wybranego projektu staje się kłopotliwe. Podobnie jest w przypadku działek wąskich, niewymiarowych, położonych na terenach zalewowych czy innych, problematycznych gruntach.

Budowa domu na działce rolnej teoretycznie jest możliwa, jeśli dojdzie do odrolnienia ziemi. Wymagać to będzie dopełnienia wielu formalności, ale później można już szukać odpowiednich projektów budynków dla siebie i rozpoczynać inwestycje.

Jeśli nabywamy działkę rolną mniejszą niż 1 ha, nie musimy wykazywać, że jesteśmy rolnikiem. Powyżej tej granicy ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wskazuje, że nabywcą może być jedynie rolnik indywidualny. Nabycie działki poniżej 30 arów następuje na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Jeśli będziemy chcieli kupić nieco większą - od 30 do 99,9999 arów, wówczas najpierw zawierany jest akt notarialny umowy warunkowej sprzedaży. Trzeba poczekać, czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie skorzysta z przysługującego mu prawa pierwokupu. Jeśli nie, ostateczny akt notarialny może zostać zawarty.

Rolnik może budować na działce rolnej domy mieszkalne pod warunkiem, że inwestycja ta przeprowadzana jest w zabudowie zagrodowej. Potrzebny będzie więc projekt domu mieszkalnego wraz z budynkami gospodarczymi. Jeśli nabywca działki rolnej nie jest rolnikiem, to zanim rozpocznie budowę i dopełni formalności, konieczna jest zmiana przeznaczenia gruntów, czyli tzw. odrolnienie.

Urokliwie położona działka leśna również może być miejscem, gdzie wybudujemy swój dom jednorodzinny. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może zakładać, że działka leśna nadaje się do postawienia obiektu. Wtedy występuje się do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej, co wiąże się z koniecznością wniesienia pewnych opłat. Następnie można wystąpić już o pozwolenie na budowę domu.

Jeśli MPZP nie uwzględniał działki leśnej z prawem zabudowy, to trzeba przekształcić ją na działkę budowlaną. Trzeba wystąpić do ministra środowiska lub marszałka województwa, żeby wydali decyzję o przekształcenie lasu na działkę budowlaną. Zanim kupimy działkę leśną, warto sprawdzić jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć dalszych problemów.

W przypadku gdy działka leśna, rolna czy inna działka przekształcona na parcelę budowlaną nadaje się już do budowy, warto poszukać wśród licznych gotowych projektów domów takiego, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(39)
polshit
2 lata temu
Później będzie wyburzanie, jak w byłym NRD.
Dar
2 lata temu
Poczekajmy chwilę, a będzie boom na wyburzanie niedokończonych projektów. Osobiście uważam, że budowa w tym trybie bez pozwolenia, na własną rękę – to gotowa recepta na problemy i stratę kasy. Osobiście postawiłem na sprawdzonego dewelopera (os. Wilgi Park w Warszawie) i nie żałuję – może ciut drożej zapłacę, ale będę miał gotowy dom, a nie szkielet do dokończenia…
ech
2 lata temu
Na dzialkach lesnych niczego nie mozna budowac ani stawiać zadnych obiektów, budynki trzeba zgłaszać i wtedy dostanie się veto...przyczepe campingową co najwyzej...redaktorku
Ludek zielony
2 lata temu
Ludzi opętał szał posiadania a "manewry" przy granicy.
aaaaa
2 lata temu
Ja też kupiłem działkę i nie dlatego że mi potrzebna, gotówka mi nie potrzebna a cena była atrakcyjna więc wolę żeby sąsiada pies biegał po tym polu niż trzymać te pieniądze w banku i za parę lat może starczy mi na rower, a druga sprawa jak widzę co wyprawia nasz rząd to wcale bym się nie zdziwił gdyby wyzerowali ludziom konta bo są tacy co nie maja a im się należy. Wiem wiem, gwarancje bankowe a jak idziesz i chcesz wypłacić na już np 40k to nie mamy trzeba umówić/zamówić to pomyślcie co by się działo gdyby wszyscy klienci banku chcieli wypłacić w tym samym czasie. Może bym coś budował jednak przy obecnych cenach wolę poczekać, myślę za kilka lat rynek siądzie, już niektórzy rezygnują z remontów i ceny powinny spaść.
...
Następna strona