Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Polaków nie stać na mieszkania. Sytuacja najgorsza od 2015 roku

66
Podziel się:

Coraz trudniej Polakom jest kupić mieszkanie. Ceny rok do roku wzrosły w drugim kwartale 2021 nawet o 11 proc. Indeks Dostępności Mieszkań jest najniższy od 2015 roku.

Polaków nie stać na mieszkania. Sytuacja najgorsza od 2015 roku
Indeks Dostępności Mieszkań jest najniższy od 2015 roku (WP, Mateusz Madejski)

W drugim kwartale 2021 roku Indeks Dostępności Mieszkaniowej M3 był najniższy do trzeciego kwartału 2015 roku, informuje next.gazeta.pl. Indeks przygotowywany przez Centrum AMRON przy Związku Banków Polskich wyliczany jest dla modelowej rodziny (2+1) na podstawie cen mieszkań, kosztów kredytów, dochodów rodziny oraz wydatków na utrzymanie.

W drugim kwartale 2021 roku indeks wyniósł 196 pkt. W 2015 wyniósł on 202,52 pkt. Co oznacza dla Polaków niższa suma punktowa wynikająca ze zmiennych rynkowych? Im niższy wynik, tym trudniej o mieszkanie. Rodziny muszą np. w takim wypadku wziąć wyższą kwotę kredytu.

Skąd taki spadek indeksu? Według dziennikarzy next.gazeta.pl duży wpływ na to miał wzrost cen mieszkań w Polsce. W drugim kwartale wzrosły o ponad 5 proc. W stosunku do początku roku. Wzrost cen był szybszy od wzrostu dochodów. Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że we wszystkich polskich dużych miastach wzrosły ceny mieszkań. Średni skok cen między pierwszym i drugim kwartałem to 3,7-4,9 proc. Wzrost rok do roku to wyniósł od 6 do 11 proc.

Zobacz także: Biegną, żeby pomagać. Kolejna edycja Poland Business Run

Od kilku średnia cena metra kwadratowego mieszkania rośnie szybciej niż średnie zarobki Polaków. Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Warszawie. Statystyczny mieszkaniec stolicy zarabia około 5126 zł netto, na metr kwadratowy nieruchomości zarobi dopiero po 42 dniach pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Kaumen
3 lata temu
Taaa Polaków nie stać na mieszkania. Bidulki ledwo kawalerkę mogą kupić na 40 letni kredyt i ledwo żyć od 1go do 1go. Jakoś po znajomych i rodzinie widzę co innego. Tu kupili działkę, tamci buduja chałupę inni jeszcze kupili siedlisko i dom do remontu na wsi. Jakoś pieniądze się znalazły.
Jacek
3 lata temu
Ja to mam szczęście, że już jestem po umowie deweloperskiej z Nexity i wiem już ile zapłacę za swoją kawalerkę w stolicy. Cena jest niezła i warto poczekać na klucze.
yxyxy
3 lata temu
Statystyczny mieszkaniec stolicy zarabia około 5126 zł netto - hahaha!!! No ale przecież mieszkania nie są dla Polaków, tylko dla inwestorów, tak ??
iiii
3 lata temu
Oj dobrze, że moi rodzice wcześniej pomyśleli o tym aby zabezpieczyć mnie w mieszkanie. Oszczędzali całe życie abym teraz nie musiała oszczędzać :).
Dkp
3 lata temu
W grudniu 2020 kuplem dzialke nad morzem uzbrojona za 110.000 dzis sprzedaja za 400.000 zl to jest chore
...
Następna strona