Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Budżet 2019. Premier prosi Senat o przyjęcie ustawy budżetowej

8
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w czwartek senatorom założenia budżetowe na 2019 r. - To jest budżet bezpieczny, budżet solidarnościowy - stwierdził premier. Jeszcze w środę Senat ma poddać ustawę pod głosowanie.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Senacie założenia budżetowe na 2019 r.
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Senacie założenia budżetowe na 2019 r. (PAP)

Ustawa budżetowa na 2019 rok została przyjęta przez Sejm 17 stycznia. Tego samego dnia trafiła do Senatu, dzień później marszałek Senatu skierował ją do senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, by przygotowała sprawozdanie w tej sprawie. Ta z kolei już 22 stycznia zawnioskowała o przyjęcie ustawy bez poprawek. Sprawozdawcą Komisji jest senator PiS Grzegorz Bierecki.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w czwartek o założeniach ustawy budżetowej na ten rok. - To jest budżet rozwoju, budżet solidarnościowy, spełniający wymogi Unii Europejskiej. Jest to też budżet bezpieczny - podkreślał premier.

Zobacz także: Zobacz też: Budżet na 2019 r. Prof. Orłowski przestrzega: ”Idą cięższe czasy”

- Ten budżet daje nam też pewne rezerwy na wypadek ewentualnego spowolnienia strefy euro czy ogólnoświatowego spowolnienia w gospodarce. Daje nam dobre perspektywy wzrostu gospodarczego i jednocześnie zabezpiecza wszystkie nasze programy społeczne. Dlatego jest to budżet solidarnościowy - powiedział.

- Proszę Wysoką Izbę o przyjęcie założeń budżetowych - zakończył swoje wystąpienie Mateusz Morawiecki.

Premier odpowiedział też na pytania reprezentantów izby wyższej. Senator PO Jan Rulewski pytał o wzrost długu publicznego, premier użył kontrargumentów.

- Kiedy w 2007 r. zmieniała się władza, dług publiczny wynosił 511 mld zł. Kiedy 8 lat później też zmieniała się władza - dług wynosił 888 mld zł plus 150-160 mld zł z OFE. Bo wszyscy się zgadzają, nikt tego nie kwestionuje, że wzięcie z nieba 160 mld zł i skonsumowanie ich jest dokładaniem tego do długu publicznego - stwierdził premier Morawiecki.

- W sumie daje to 1 bilion 48 miliardów zł. Z 511 miliardów - łatwo policzyć - w ciągu 8 lat jest to przyrost o 105 proc., czyli ponaddwukrotnie wyższy. To prosta matematyka, mówiłem o tym wielokrotnie, nikt tego nie zakwestionował. Dzisiaj ten dług sięga trochę powyżej biliona, czyli wzrost w ciągu 4 lat naszych rządów sięga ok. 15 proc. - dodał Morawiecki.

To wyliczenie premiera, który do długu publicznego za czasów rządu PO-PSL zaliczył wymienione środki z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Gdyby liczyć to na podstawie samych danych dotyczących długu publicznego, jest to wzrost długu o ok. 200 mld zł.

W 2014 roku ZUS przejął aktywa OFE warte ponad 153 mld zł, a dług publiczny zmalał wtedy o 134 mld zł.

Po wystąpieniu i odpowiedzi na pytania przez premiera, senator sprawozdawca Grzegorz Bierecki zawnioskował w imieniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych o przyjęcie ustawy budżetowej bez poprawek. Jeszcze w środę ustawa ma zostać poddana pod głosowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
szurik
4 lata temu
Przedłużona wojna o budżet w senacie i PiS ma przyspieszone wybory. A wina będzie po stronie PO - jak zwykle.
Dyzio
4 lata temu
A może ustawa o zakazie uchwalania budżetu z deficytem? Może czas zacząć spłacać długi, a nie ciągnąć ten bajzel w nieskończoność. Ten budżet to kolejne złodziejstwo. Państwo zawsze wydaje cudze pieniądze, a wcześniej łupi obywatela, bo na pensje w NBP i innych pasiecznikach trzeba nakraść uczciwie zarabiającym.
zcx
4 lata temu
jak to 175mld z vat? przecież chwalił się że ściągalność vat jest na poziomie 400mld. czy w tych swoich wyliczeniach uwzględnił już zwrot vatu? tyle kasy z vat i jeszcze kilkudziesiącio miliardowy deficyt, to dopiero gospodarność.
Tak
4 lata temu
Budzet jest solidarnosciowy wg. premiera. Heheszki premiera. Jeszcze kilka miesiecy i po tej waszej solidarnosci
Pytający
4 lata temu
"dług publiczny wynosił 511 mld zł. Kiedy 8 lat później też zmieniała się władza - dług wynosił 888 mld zł plus 150-160 mld zł z OFE" Kawałek dalej: "Gdyby liczyć to na podstawie samych danych dotyczących długu publicznego, jest to wzrost długu o ok. 200 mld zł." 888-511=377, jakim cudem dało to Wam ok 200?