Notowania

Budżet kancelarii Prezydenta oraz Sejmu i Senatu. Sejmowa komisja daje zielone światło

W najnowszym projekcie budżetu przewidziano, że kancelaria Prezydenta wyda niecałe 200 mln złotych. To podobny wynik jak kancelarii Senatu, która na wydatki ma otrzymać o 30 mln więcej. Najwięcej państwo kosztuje kancelaria Sejmu - ponad 575 mln.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Wydatki Kancelarii Sejmu wzrosną o ponad 120 mln złotych. (Fot: Kpalion)

Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zaopiniowała pozytywnie wydatki kancelarii. Nie obyło się jednak bez emocji, o czym informuje PAP.

- Dynamika wzrostu kosztów funkcjonowania Kancelarii Prezydenta wynosi ponad 122 proc. - zauważył wiceszef komisji Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej, cytowany przez PAP.

Kancelaria Prezydenta otrzyma z budżetu ok. 199,6 mln złotych. Wydatki prezydenckiej kancelarii mają być mniejsze o 300 tys. zł, więc Urbaniak przyznał, że jest "trochę taniej niż w poprzednim roku”. Jednak chwilę potem stwierdził, że za kadencji Andrzeja Dudy, kancelaria osiągnęła "niebywałe rozmiary”.

Zobacz też: Budżet 2020. "Efekt propagandowy, zbliża się pogorszenie"

- Jeszcze tak drogiego prezydenta w III RP nie było - stwierdził poseł KO.

Niecałe 200 mln prezydenckiej kancelarii to znacznie mniej, niż otrzyma z budżetu kancelaria sejmowa, która może liczyć na ok. 575,6 mln złotych. Wytłumaczone zostało to m.in. podwyżkami ryczałtów posłów, a także koniecznością dalszego remontu budynku na Wiejskiej.

Pracownicy budżetówki otrzymają pensje średnio o 15 proc. wyższe. Ale nie wszyscy.
Pensje budżetówki w górę. Podwyżki znalazły się w projekcie budżetu

Posłów zaskoczyła szefowa organu Agnieszka Kaczmarska, która na ostatniej prostej zawnioskowała o zmniejszenie budżetu o 18 mln złotych. Jednak Krystyna Skowrońska z KO zauważyła, że to nadal spory zastrzyk gotówki, szczególnie, że rok wcześniej kancelaria otrzymała z budżetu 458 mln złotych.

Wydatki Senatu natomiast wyniosą ok. 229,5 mln złotych. Szef kancelarii Piotr Świątecki zauważył, że w tym roku będą one niższe, niż w 2019. Powód jest prosty - w zeszłym roku doszły koszty związane ze zmianą kadencji Senatu.

Stanisław Gomułka z BCC ostrzega, że po 2022 r. nastąpi silne zmniejszenie wpływu funduszy unijnych i nastąpi dalsze obniżenie dynamiki PKB do 2-2,5 proc.
Rząd ze zbyt optymistycznymi założeniami dla budżetu. Gabinet Cieni zabrał głos

Senackie wydatki senackiej kancelarii pochwalił Jarosław Zieliński z PiS. Wskazał, że wydatki na opiekę na Polonią wzrosną o 10 mln złotych.

Choć sam budżet ma być zrównoważony, to jednak deficyt kryje się gdzieś indziej.
Budżet zrównoważony, ale z deficytem. Dziura jest ukryta poza centralnym budżetem

80 mln złotych otrzyma również w tym roku Krajowe Biuro Wyborcze. KBW wskazało również, że koszt przygotowania tegorocznych wyborów prezydenckich wyniesie 319 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2020

PolakPoprzednicy obecnego prezydenta,byli tańsi bo nic nie robili!,

16-01-2020

ak27Wzrost o 122% Niebywale ,niewiarygodne ,nie do pojecia .Czy ktos z panstwa pamieta jeszcze ich obietnice wyborcze ,jesli tak co dzisiaj czuje bo byc … Czytaj całość

16-01-2020

BekaPrzecież tępy adrianek potrzebuje pieniążki na zabawki.

Rozwiń komentarze (26)