Notowania

Pensje budżetówki w górę. Podwyżki znalazły się w projekcie budżetu

Nawet 15-proc. podwyżki otrzymają niektóre grupy zawodowe. W najnowszym projekcie budżetu rząd przewidział większe nakłady na pensje w państwowych jednostkach budżetowych o ponad 5 mld złotych. Niektóre zawody jednak nie mają co liczyć na wyższe pensje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Pracownicy budżetówki otrzymają pensje średnio o 15 proc. wyższe. Ale nie wszyscy. (Fot: shutterstock.com)

Projekt budżetu, nad którym proceduje Sejm, zakłada wzrost nakładów na pensje do poziomu 40,5 mld złotych - wskazuje "Rzeczpospolita". To podwyżka o 5,3 mld złotych (15 proc.) w porównaniu z 2019 rokiem. Dziennik informuje, że to najwyższa podwyżka od 2009 roku.

- Płace w administracji, zwłaszcza na poziomie lokalnym, w efekcie lat zaniedbań są dramatycznie niskie. Powoduje to deficyt zatrudnienia i obniżenie jakości świadczonych usług - mówi Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych w rozmowie z "Rz".

Nie wyobrażam sobie innej decyzji rządu niż porządne podwyżki, tym bardziej że szybko rosną ceny w sklepach, a rząd ustalił dużą podwyżkę płacy minimalnej - wskazuje Sikora. Dodaje, że FZZ walczy o podwyżki od ponad dwóch lat.

Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

"Rzeczpospolita" przeprowadziła analizę w której wskazuje, którzy pracownicy odczują największy wzrost. Wynika z niej, że na największą podwyżkę mogą liczyć pracownicy urzędów wojewódzkich. Ich pensje wzrosną o ponad 22 proc.

W 2020 roku miliony Polaków dostaną podwyżkę
Podwyżki w 2020 roku. Miliony Polaków zarobią więcej

Na wzrost pensji po 16,7 proc. mogą liczyć policyjni funkcjonariusze oraz departament spraw wewnętrznych w Policji. Pracownicy obrony będą zarabiać więcej o 14,3 proc. Niewiele mniej otrzymają urzędnicy z sektora sprawiedliwości.

Adrian Zandberg zapowiedział dzisiaj projekt ustawy, przewidujący podwyżki w budżetówce.
Pracownicy budżetówki z wyższymi pensjami. Tego chce Lewica

Natomiast na podwyżki nie mogą liczyć nauczyciele i pracownicy służby zdrowia. Jak tłumaczy "Rz', to dlatego, że obie grupy zawodowe wywalczyły dla siebie podwyżki podczas protestów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2020

jansiły porządkowe ..siłowe ..wojsko i policja ..tak robią dyktatorzy

15-01-2020

RodzicBrakuje lekarzy, bo kształcą się za darmo i wyjeżdżają.... Ciekawe, kto będzie uczył... Nie ma chętnych za takie pieniądze....

15-01-2020

yyyyyyyyyyyyyyyyDziwne ! POLICJA TEŻ WYWALCZYŁA PODWYŻKI PRZEZ STRAJK ! Czym się różnią od Nauczycieli i Służby Zdrowia ? Ci nie dostaną bo strajkowali i dostali a ci … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (256)