Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Budżetówka obawia się zwolnień. Skarbówka może jednak być spokojna

72
Podziel się:

Nie ma planów redukcji zatrudnienia w Krajowej Administracji Skarbowej - zapewnia szefowa KAS, wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska. Wcześniej na urzędników i funkcjonariuszy padł blady strach po ogłoszeniu przez rząd planów zwolnień w budżetówce.

Budżetówka obawia się zwolnień. Skarbówka może jednak być spokojna
W KAS w najbliższym czasie nie będzie redukcji zatrudnienia (zdj. ilustracyjne). (Materiały prasowe, KAS)

- Redukcje nie są planowane. Mamy fluktuację kadry związaną przede wszystkim z odejściami na emeryturę i sukcesywnie uzupełniamy te zasoby. Cały czas prowadzimy nabór zarówno do korpusu cywilnego, jak i do Służby Celno-Skarbowej - informuje szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

- Działamy wszyscy w oparciu o projekt ustawy budżetowej na 2021 roku i związany z nim projekt ustawy okołobudżetowej. W całej budżetówce zamrożone są wynagrodzenia, nie tworzy się 3-proc. fundusz nagród. Nas dotyczą te same zasady - dodała wiceminister.

Zapytana o kwestię podwyżek i premii zapewniła, że trafiły one do pracowników KAS. Podwyżki zostały wypłacone na podstawie uchwały modernizacyjnej.

Zobacz także: mBank webinar odc. 2: Cele i plany inwestycyjne – jak je określać?

Jak wyjaśniła, w korpusie służby cywilnej w KAS średnia podwyżka na etat wyniosła ok. 647 złotych, w korpusie funkcjonariuszy ok. 589 złotych, a tzw. pracownicy niemnożnikowi - czyli zatrudnieni na stanowiskach pomocniczych i obsługowych - otrzymali podwyżkę w kwocie ok. 613 złotych.

- W tym roku w KAS wypłacaliśmy też dodatki zadaniowe w związku z nieobecnościami części pracowników wynikającymi w dużej mierze z COVID-19 - zaznaczyła Rzeczkowska.

Wiceminister zaznaczyła też, że skarbówka zmienia swój sposób funkcjonowania. Wiąże się z tym m.in. wdrażanie i realizacja wewnętrznych procesów.

- Planujemy wdrażanie większej liczby e-usług, przenosimy się do sieci, sfery e-administracji, zarówno jeśli chodzi o usługi dla klientów, jak i metody naszej pracy. Mamy wiele rozproszonych systemów, w oparciu o które pracujemy, będziemy je scalać i porządkować - tłumaczy Rzeczkowska.

Podkreśliła, że to nie oznacza redukcji zatrudnienia, ponieważ zadań dla KAS jest dużo.

- Raczej dążymy do tego, aby nasi pracownicy i funkcjonariusze mniej skupiali się na technicznych czynnościach związanych np. z koniecznością wprowadzania danych do systemów, a pracowali bardziej merytorycznie, analitycznie. Chcemy, żeby KAS w tym kierunku zmieniała swoje kompetencje. Aby to osiągnąć, a jednocześnie dać pracownikom i funkcjonariuszom większy komfort, niezbędna jest digitalizacja - uważa Rzeczkowska.

Pracownicy fiskusa od jakiegoś czasu demonstrowali swój sprzeciw co do pomysłów zwolnień i braku podwyżek. W maju na kilkanaście minut wyłączyli komputery. Podobny ruch wykonali we wrześniu. Wtedy to komputery wyłączyli na nieco dłuższy czas.

Natomiast pomysł redukcji etatów w całej budżetówce pojawił się drugiej odsłonie tzw. tarczy antykryzysowej. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził wtedy, że urzędom należy zaszczepić "gen oszczędności". W money.pl szczegółowo informowaliśmy, że pracę może stracić nawet co dziesiąty pracownik budżetówki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(72)
ZK590
4 lata temu
przecież zawsze grożą, że będą masowo się zwalniać a jak przychodzi do zwolnień to bronią się jak Rosjanie pod Kurskiem. Kolejki chętnych aby zatrudniać takich "fachowców" także nie widać.
Nick21
4 lata temu
Jeszcze trochę czasu minie ale to nastąpi jak boty głosowe tzw. voiceboty przejmą obsługę w administracji skarbowej i nie tylko.
Epic Tech
4 lata temu
Za moment wszyscy przejdą w kraju na bitcoina lub epica i wtedy urzędy skarbowe w jakim celu ? Bitcoin blisko 100 tyś. złotych za sztuke i popyt jest wielki. Potrzebował 10 lat żeby ludzie zrozumieli, że to nie oszustwo i ostajo wolności społeczeństwa. Epic będzie za kolejne 10 lat wielki - bo całkowicie anonimowy !
ZK590
4 lata temu
ciągle słyszę mantry, że w ramach protestu będą masowo się zwalniać, ale nie widzą kolejki chętnych aby zatrudnić ludzi, którzy nic nie potrafią i nie posiadają żadnego zawodu.
pol
4 lata temu
Skarbówce zwolnien nie będzie,otrzymali premie na swięta po kilka tysięcy na pracownika,w zalezności od stażu nie kompetencji.
...
Następna strona