Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Były minister finansów pod ostrzałem. Szczurek: Większość luki VAT-owskiej to nie grube przestępstwa

5
Podziel się:

Były szef MF Mateusz Szczurek odpowiadał w czwartek na pytania członków komisji VAT-owskiej. - Nie było klimatu do strzelania z biodra zmianami prawa, które wprowadzają nowe obowiązki wobec podatnika - wyjaśniał minister tłumacząc nieszczelności systemu.

16.05.2019 Warszawa Sejm Przesluchanie Mateusza Szczurka przez komisje sledcza ds VAT   fot Andrzej Iwanczuk/REPORTERn/z: Mateusz Szczurek
16.05.2019 Warszawa Sejm Przesluchanie Mateusza Szczurka przez komisje sledcza ds VAT fot Andrzej Iwanczuk/REPORTERn/z: Mateusz Szczurek (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Jak też dodał Szczurek w swojej wolnej wypowiedzi "nigdy nie będzie silnej, zamożnej i sprawiedliwej Polski", jeśli nie będziemy mieli sprawnego systemu pobierania podatków.

Mateusz Szczurek szefował finansom w czasach rządów koalicji PO-PSL w laach 2013-2015 r. To za jego czasów ministerstwo wprowadziło odwrócony VAT m.in. na stal i elektronikę.

Zobacz także: Batalia o nowe stawki VAT. "Najpopularniejsze soki podrożałyby"

Szczurek zaznaczał przed komisją, że oczywiście właściwe pobieranie podatków jest dla finansów państwa niemalże najbardziej istotne. Stwierdził jednak, że to nie jedyny priorytet państwa, które powinno tez wspierać aktywnych gospodarczo Polaków.

Stąd rządzący muszą zachować właściwy balans między szczelnością systemu podatkowego, a ułatwianiami działalności gospodarczej. Wspomniał również, że to drugie było jednym z priorytetów rządu PO-PSL.

Dowodem na skuteczność jego działań w tym kierunku ma być fakt, że Polska 2007 r. była na 142 miejscu pod względem łatwości płacenia podatków, by już w 2015 r. awansować na na 47 miejsce.

Szczurek wymieniał również przed komisją narzędzia jakich ówczesna władza używała do uszczelniania systemu podatkowego. Wśród nich wymienił m.in. Centralny Rejestr Faktur, system sieciowy dla kas i rozszerzenie kompetencji skarbówki do kontroli rachunków bankowych.

Broniąc swojej ówczesnej polityki w zakresie podatków Szczurek powiedział również, że "nie było klimatu do strzelania z biodra ad hoc zmianami prawa, które ograniczają, wprowadzają nowe obowiązki wobec podatnika, ograniczają swobodę działalności gospodarczej, bez założeń i konsultacji prowadzonych porządnie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Christian
3 lata temu
Dlaczego posłowie z PiS-u nie zgodzili się, żeby komisja VAT-wska badała również okres rządów ich partii? Od czterech lat rządzi PiS, a dziura VAT-wska mocno rośnie!
Ghost
3 lata temu
A ten jeszcze nie w NBP?
Strzyga
3 lata temu
Dlaczego ten pajacyk nie stanął jeszcze przed TS?
QQQQQQQQQ
3 lata temu
Pisuje .., jak ja mam was już dość !!!! Po pukiel !!!!!
Tom
3 lata temu
Grubych przestępstw się nie ściga w tym kraju bo nawet politycy boją się seryjnego samobójcy.