Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ceny grzybów wystrzeliły. "Jest nieurodzaj"

36
Podziel się:

Tegoroczna susza daje się we znaki nawet grzybiarzom. Lasy świecą pustkami, tak samo, jak pobocza dróg w Polsce, zazwyczaj pełne osób sprzedających grzyby. Zbieraczy nie pocieszy nawet fakt, że ich ceny w tym roku wystrzeliły ze względu na nieurodzaj.

Ceny grzybów wystrzeliły. "Jest nieurodzaj"
Ceny grzybów w 2022 r. wystrzeliły. Wszystkiemu winna jest susza (East News, OSKAR NOWAK, Polska Press)

O małej dostępności grzybów w polskich lasach pisze wyborcza.biz, która taki stan rzeczy tłumaczy suszą. Portal wskazuje, że z tego powodu latem trudno było znaleźć: podgrzybki, borowiki, maślaki czy rydze, powszechne o tej porze roku.

Ceny grzybów wystrzeliły

A skoro grzybów w lasach nie ma, to łatwo można wywnioskować, że ich cena na targach gwałtownie wzrasta. Serwis przypomina, że jeszcze w lipcu i w sierpniu ceny kurek dochodziły do poziomu 100 zł, czyli o ok. 40-50 zł więcej niż przed rokiem. Choć teraz ceny już spadły, to jednak nadal jest mało sprzedawców, co potwierdza sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach. Na początku tygodnia grzyby sprzedawało ledwie kilka osób.

Grzyby dostępne są w niewielkich ilościach. Pojawił się sprzedawca z kilkoma łubiankami kurek w cenie 65 zł za kg, ktoś inny sprzedaje borowiki w cenie 40-70 zł za kg w zależności od wielkości, był też sprzedawca z podgrzybkami za 35 zł za kg – opowiada w rozmowie z "GW" Maciej Kmera, ekspert Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mam fatalne informacje". Susza uderzyła w grzybiarzy

Trudną sytuację tak cenową, jak i z dostępnością, podają również inne media. Eska.pl podaje, że na łódzkich targowiskach ceny podgrzybków (tych jest najwięcej) wahają się od 25 do 40 zł za kg. Za kurki trzeba natomiast zapłacić 80 zł za kg.

Jeszcze wyższe ceny internetowy serwis rozgłośni odnotował w Krakowie. Kurki kosztują od 80 do nawet 100 zł za kg. Natomiast za rydze trzeba zapłacić 45-50 zł, za maślaki – 35 zł, a za podgrzybki – 50 zł.

Nieco lepiej prezentuje się sytuacja na targowiskach w Kielcach, o czym informuje lokalny serwis naszemiasto.pl. Pudełko podgrzybków to koszt rzędu 15 zł, a pudełko maślaków kosztuje 15 zł. Na rynku można znaleźć również rydze, choć portal nie podaje ich średniej ceny.

Susza doskwiera grzybiarzom

Dlaczego jest taka trudna sytuacja? Wszyscy rozmówcy wyborczej.biz zwracają uwagę na jeden aspekt: suszę. Stosunkowo suche lato bez ulewnych deszczy oraz wysoka temperatura sprawiły, że grzybów po prostu nie ma w takiej ilości, jak zazwyczaj w poprzednich latach. Co gorsza, eksperci nie spodziewają się, by sytuacja z dostępnością grzybów miała się poprawić, nawet jeżeli na najbliższe dni prognozowane opady.

– Wszyscy z branży śledzimy prognozy pogody. Na razie są takie, że przez kilka dni ma popadać, a w dalszej perspektywie czeka nas wiele dni bez opadów. Nie zapominajmy, że aby w lasach pojawiły się grzyby, oprócz deszczu musi być też odpowiednia temperatura. Jeśli będzie padało, a temperatura spadnie do 7-8 stopni, to grzyb nie wyrośnie - wyjaśnia w rozmowie z portalem Łukasz Kazberuk, prezes Ogólnopolskiej Izby Eksporterów Runa Leśnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Krzysztof
2 lata temu
Skąd te ceny? Grzybów jest wysyp w lasach a ceny w skupach niskie wiadomo pośrednik musi krocie zarobić tak jak na węglu czy pellecie.
Eveline
2 lata temu
Pustkami?? My po 6 koszy co tydzień!
Hmm
2 lata temu
Mało grzybów... Dobre, u mnie jest ich wysyp
Boossssssss
2 lata temu
Haha u nas w skupach w lubuskim podgrzybek skupują po 4 zł i ludzie mimo to plafonami noszą
Mlody
2 lata temu
Grzybów jest pełno, tylko trzeba się ruszyć do lasu i wiedzieć gdzie szukać
...
Następna strona