Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Natalia Stępień
|
aktualizacja

Ceny mieszkań w styczniu poszły w górę. Ponad 10 tys. za mkw. to standard

31
Podziel się:

Stawki za metr kwadratowy mieszania bija rekordy w miastach wojewódzkich. W Warszawie przebiły w styczniu średni pułap 17 tys. zł. Ponadto na razie nic nie wskazuje na to, by podwyżki cen mieszkań miały się zatrzymać.

Ceny mieszkań w styczniu poszły w górę. Ponad 10 tys. za mkw. to standard
Ceny mieszkań biją rekordy. Warszawa dobija do 17 tys. zł za metr kwadratowy (Adobe Stock, NOWRA photography)

Jak wynika ze wstępnych danych Big Data RynekPierwotny.pl styczeń 2024 r. pokazał, że w niektórych miastach tempo wzrostu cen metra mieszkania nie zwalnia.

"Końcówka 2023 r. dawała nadzieję na stabilizację średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań na rynkach mieszkaniowych największych miast. Jednak na razie nic nie wskazuje na to, by podwyżki miały się zatrzymać" - twierdzą eksperci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psychologowie pomagali nam projektować meble - Piotr Voelkel - Biznes Klasa #11

Ceny mieszkań w Polsce

Z danych wynika, że w styczniu tego roku, mimo wygaśnięcia programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.", średnia cena m kw. warszawskich lokali poszła w górę o kolejne 2 proc.

- W Warszawie średnia cena metra kwadratowego lokali oferowanych przez firmy deweloperskie przebiła w styczniu pułap 17 tys. zł. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku średnia cena ofertowa nowych mieszkań w stolicy wzrosła o ponad 3 tys. zł na metrze. Na razie nic nie wskazuje na to, by podwyżki miały się zatrzymać - mówi ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, Marek Wielgo.

Eksperci zwrócili uwagę, że przez większą część ubiegłego roku tzw. oazą stabilności była Łódź. Jednak w grudniu średnia cena mkw. w tym mieście poszła w górę, bo deweloperzy wprowadzili do sprzedaży bardzo drogie mieszkania. W styczniu tego roku na rynek łódzki trafiła kolejna pula drogich lokali, co spowodowało wzrost średniej o 4 proc.

Co nas czeka na rynku nieruchomości w 2024 roku?

Jak przedstawia się sytuacja w pozostałych województwach? Kraków, Poznań i Wrocław są miastami, w których grudzień ubiegłego roku przyniósł pierwsze symptomy stabilizacji cen. Ich średnia w przeliczeniu na metr kwadratowy wówczas praktycznie nie drgnęła. Natomiast w styczniu, w tych dwóch pierwszych metropoliach, odnotowano 1 proc. podwyżki średniej. W stolicy Dolnego Śląska nie zmieniła się ona drugi miesiąc z rzędu.

Zwrócono również uwagę na sytuację w Trójmieście. W ubiegłym roku to ta metropolia była liderem podwyżek (o 27 proc.). Natomiast w styczniu średnia cena mkw. spadła tu o 2 proc. Z kolei w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, już drugi miesiąc z rzędu odnotowano spadek średniej o 1 proc.

- To pokazuje jak ważne jest, jakie mieszkania trafiają na rynek. Żeby ich średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, konieczny jest radykalny wzrost podaży mieszkań w segmencie popularnym, czyli budowanych z myślą o klientach, którzy muszą posiłkować się kredytem – skomentował Wielgo.

Według niego, taki scenariusz jest prawdopodobny, co widać na przykładzie obu tych metropolii. W styczniu mieszkania wprowadzone do sprzedaży przez trójmiejskich deweloperów kosztowały przeciętnie 13,2 tys. zł za mkw., a więc znacznie poniżej średniej, która przekracza 14,7 tys. zł za mkw. Podobnie w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ekspert przyznaje, że możliwy jest też niekorzystny z punktu widzenia wielu potencjalnych nabywców mieszkań scenariusz: wzrost podaży, ale głównie mieszkań drogich. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w grudniu i w styczniu w Łodzi. Średnia cena mkw. mieszkań wprowadzanych do sprzedaży w tym okresie przez łódzkich deweloperów sięgała 14 tys. zł. W tym mieście średnia wynosi zaś niespełna 11 tys. zł. W dodatku wyprzedawały się najtańsze lokale, co dodatkowo windowało cenę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
DD221.
4 miesiące temu
Irlandia i Hiszpania zbliża się dużymi krokami ! Nie jeden dzisiaj pazerny będzie płakał !
Twój nick
4 miesiące temu
Ceny mieszkań będą rosły bez końca jak ceny cukru czy masła, nic tylko lokować wolne środki kupując 3 czy 5 mieszkanie
Brawo
4 miesiące temu
Ludzie chcą się nachapać więc cena ofertowa z kosmosu ale mało kto ma zdolność więc splacajcie sobie to mieszkania bo ich nie sprzedacie :)
Free
4 miesiące temu
Stagflacja. Ceny rosną ale niewiele się sprzedaje
Autorka
4 miesiące temu
odkryła właśnie Amerykę.
...
Następna strona