Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny prądu. Do końca roku coraz mniej czasu, a tylko klienci Tauronu znają swoją przyszłość

6
Podziel się

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę wyłącznie spółce Tauron. Swojej przyszłości nie znają wciąż klienci PGE, Energi i Enei. A 1 stycznia 2020 roku kończą się obecne rekompensaty dla dostawców energii.

Ceny prądu w 2020 r. dla klientów PGE, Energi i Enei wciąż nie są znane.
Ceny prądu w 2020 r. dla klientów PGE, Energi i Enei wciąż nie są znane. (iStock.com)
bDSPisMR

Od stycznia nadchodzącego roku klient spółki Tauron zapłaci za prąd o 12 proc. więcej. Podwyżka średnio o 10 proc. dotyczy ok. 32 proc. wszystkich odbiorców energii – czyli ok. 5,5 mln osób z południowej i południowo-zachodniej Polski - podaje "Gazeta Wyborcza".

Przyszłości swojej nie znają jednak wciąż klienci PGE, Energi i Enei. URE nie zatwierdził dla nich nowych taryf. Jak podaje "Wyborcza", spółki energetyczne, w przeciwieństwie do Tauronu, nie zgodziły się na obniżkę swoich propozycji zawartych we wnioskach taryfowych.

Od początku nowego roku stracą, ponieważ wciąż będą musiały korzystać z taryf z 2018 roku. Natomiast od 1 stycznia skończą się obecne rekompensaty, co oznacza dla dostawców energii wyższe koszty.

bDSPisMT

Dziennik wskazuje również, że nie wiadomo, co zrobi rząd. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin pierwotnie przekonywał, że gabinet Mateusza Morawieckiego zrobi co w jego mocy, żeby portfele Polaków nie ucierpiały w związku z podwyżką cen prądu, m.in. poprzez rekompensaty dla odbiorców indywidualnych.

Według pierwotnych słów wicepremiera Sasina, mechanizm rekompensat, nad którym pracuje rząd, miał objąć wszystkich. Teraz jednak, według nieoficjalnych doniesień, rekompensaty mają być przewidziane tylko dla najuboższych.

- Oczywiście zweryfikowanie kryterium dochodowego zwiększa koszty pomocy publicznej, ale nadal jest bardziej opłacalne i uzasadnione niż dotowanie wszystkich. Bo mieszkańcy posiadający duży dom, zużywający dużo energii, których na to stać, nie powinni korzystać z takiej pomocy oferowanej przez rząd - podkreśla Michał Hetmański z fundacji Instrat, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

bDSPisMZ

Na razie nie wiadomo, jak mechanizm rekompensat miałby funkcjonować. Jednak według słów minister Jadwigi Emilewicz, nie obejmie on firm z sektora MŚP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSPisNu
KOMENTARZE
(6)
rokita
rok temu
Jak nie kijem to go pałką. Czy dadzą czy nie dadzą to i tak do portfeli nam zajrzą, ponieważ WSZYSTKO pójdzie w górę , czyli więcej dostaną we wszystkich podatkach. A ty jak byłeś biedny tak będziesz jeszcze biedniejszy i żadne 500+ nie pomoże
romik
rok temu
powinny wzrosnąc, a nie ciągle szantażowac władze.
L4
rok temu
Oczywiście kościół katolicki załatwi sobie rekompensaty.
bDSPisNv
emeryt
rok temu
Co to znaczy rekompensaty nie dla wszystkich ? Nie chcę żadnych rekompensat. żądam uczciwej waloryzacji każdej złotówki mojej emerytury !
Szczęśliwy uż...
rok temu
Znając dzięki Tauronowi swoją przyszłość zagram kilka razy w totka,aby ją odpowiednio zabezpieczyć.