Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Ceny prądu i gazu szybują. Unia ma pomysł, jak to zmienić

38
Podziel się:

Europa próbuje walczyć z rekordowymi cenami prądu i gazu. Bruksela przedstawi w środę pakiet pomysłów mających opanować kryzys - pisze "Rzeczpospolita".

Ceny prądu i gazu szybują. Unia ma pomysł, jak to zmienić
Bruksela ma pomysł jak opanować kryzys cen prądu i gazu (East News, JULIEN WARNAND, AFP)

Dziennik przypomina, że jeszcze w styczniu za 1 MWh trzeba było płacić 200 zł. Teraz natomiast za dostawa takiej ilości energii w 2022 r. kosztuje ok. 770 zł.

Ponadto o ponad 160 proc. podskoczyły ceny uprawnień do emisji CO2. Premier Morawiecki chce w związku z tym zaproponować unijnym przywódcom zmiany systemu handlu emisjami. "Miałoby to obniżyć ceny energii w Polsce. Jednak szanse na zmiany są niewielkie, bo Bruksela uważa system ETS za skuteczny mechanizm redukcji CO2" - czytamy.

Zobacz także: "To może obalić rząd PiS". Poseł Nowej Lewicy nie ma wątpliwości

Ceny prądu i gazu szybują

"Rz" wyjaśnia, że o ile na ceny energii w Polsce wpływa kwestia emisji CO2, to w Europie Zachodniej ceny prądu nakręca drożejący gaz. "We wtorek za 1 tys. m sześc. trzeba było płacić aż 1500 dolarów" - podaje. W związku z tym jedną z propozycji KE mają być wspólne zakupy i magazyny gazu, co ma w przyszłości pomóc uniknąć powtórki z obecnego kryzysu energetycznego.

Bruksela chce też - pisze "Rzeczpospolita" - promować mechanizmy zwiększania presji na producentów surowca. "Propozycja KE ma umożliwić tworzenie grup zakupowych złożonych z kilku państw członkowskich, które mogłyby uzyskać niższą cenę dostaw. Zakupiony gaz mogłyby potem wspólnie składować, dzieląc się kosztami. Większość państw UE nie jest tym zainteresowana, dlatego mechanizm ma mieć charakter dobrowolny. Inicjatorami pomysłu były Francja, Grecja, Włochy, Hiszpania i Rumunia" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
ferdynad wspa...
2 lata temu
i 3/4 gazu bedzxie dla niemiec i fracji dla pozostalych 25 reszta do podzialu i to nierowno
Anatol
2 lata temu
Każdy myślący Polak wie że podwyżki uderzają przede wszystkim w Opozycje Totalną.Jak przyjrzymy się za czym głosował Donald Tuska za czasów rządów PO_PSL odnośnie CO2 to wiemy skąd biorą się Gigantyczne ceny za prąd. W analogiczny sposób możemy powiedzieć o cenach gazu . Kto pozwolił na Monopol Putinowi a raczej Gazpromowi odnośnie dostaw gazu na Europe .Odpowiedź jest jasna jak słońce -niejaka pani Angela Merkel bo chciała mieć monopol na Europę w rozprowadzaniu gazu z Rosji .Tzw. hab gazowy miał zapewnić Niemcom budowanie potęgi monopolistycznej w kwestii gazu. Lekko się przeliczyli bo nie wszyscy w europie na takie rozwiązanie się godzą.Na szczęście za rok będziemy rozprowadzać gaz do europy centralnej nie tylko do Polski z Norwegii i to boli zarówno Niemców jak i Rosjan.Taka prawda -interesy i jeszcze raz interesy. Za obecne ceny środków energetycznych bezpośrednio odpowiedzialne są Niemcy ,bo oprócz tego ,że chcą być energetycznym monopolistą to jeszcze istnieje druga kwestia dobrze przemyślana przez naszych zachodnich sąsiadów,chodzi o to ,że nikt w europie nie ma tak rozwiniętych urządzeń do przetwarzania energii ze słońca czy wiatru jak oni. Handel urządzeniami OZE do europy środkowo-wschodniej będzie przez Niemcy wymuszany przez podnoszenie opłat za tonę co2 i nie chodzi tu wcale o ochronę środowiska naturalnego naszej planety bo Europa jest odpowiedzialna tylko za 8% wytwarzania CO2 w skali świata.Wielcy tego świata USA,Rosja,Chiny jakoś nie biorą sobie do serca ochronę klimatu w takiej skali jak Europa w właściwie Niemcy które widzą w tym duży interes. Taka prawda,a Narody biedniejsze Europy takie jak Polska mają cierpieć prze egoizm Niemiec.
Hahaha
2 lata temu
Co za bzdury. Problemem są koszty emisji CO2 co podlega spekulacji jak kryptoanaliza i gaz z Rosji gdzie to Putin dyktuje ceny a nie EU. Dziś RU i Chiny dogadały się na własny system monetarny wiec sankcje już nie będą działać. EU jest obecnie w 4 literach a wirus to najmniejszy problem
JAR
2 lata temu
Hehehe nim unia zrealizuje to co zamierza to nas zastanie nastepne 10-cio lecie.
Luk
2 lata temu
😁 Polityka Energetyczna .
...
Następna strona