Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PBE
|
aktualizacja

Ceny w Chorwacji w górę. Robert Makłowicz mówi o inflacji. "I tak była mniejsza niż w Polsce"

14
Podziel się:

Po wprowadzeniu strefy euro ceny w Chorwacji w 2023 r. poszły w górę. Robert Makłowicz, który kupił kilka lat temu w Dalmacji dom, powiedział, że w tej sytuacji nie chodzi o wspólną walutę, tylko o wysoką inflację.

Ceny w Chorwacji w górę. Robert Makłowicz mówi o inflacji. "I tak była mniejsza niż w Polsce"
Robert Makłowicz od lat podróżuje do Chorwacji. Niedawno mówił, skąd taki wzrost cen (Agencja Wyborcza.pl, GETTY, Karol Serewis, Patryk Ogorzalek, SOPA Images)

Parę dni po przyjęciu unijnej wspólnej waluty tamtejsze media pisały o tym, że w sklepach skoczyły ceny. Ten temat postanowił poruszyć premier Mateusz Morawiecki, który przy tej okazji straszył Polaków euro drożyzną. Jak stwierdził, "chaos inflacyjny, który daje się tak we znaki Chorwatom, jest dla nas bardzo poważnym ostrzeżeniem".

Poza wprowadzeniem euro Chorwacja zmaga się z inflacją. W listopadzie 2022 r. wyniosła 13,7 proc. Analitycy EBC podkreślają, że inflacja w tym kraju spadła po wejściu do strefy euro do 12,5 proc. w styczniu i 11,7 proc. w lutym 2023 r. Natomiast w czerwcu wskaźnik ten wynosił 7,7 proc. Ponadto PKB w pierwszym kwartale 2023 r. wzrósł o 2,6 proc.

Natomiast inflacja w Polsce w czerwcu 2023 r. wyniosła 11,5 proc. Szczyt nastąpił w lutym 2023 r. (18,4 proc.).

Inflacja a strefa euro

Podróżnik, historyk oraz krytyk kulinarny Robert Makłowicz potwierdza, że jest drożej niż jeszcze rok wcześniej. W jego opinii po wejściu do strefy euro zaczęli do Chorwacji napływać "turyści z portfelami z bogatszych krajów zachodnich". Miał na myśli przede wszystkim Austriaków, Brytyjczyków oraz Francuzów. - Nad Adriatykiem nie brakuje też Polaków, którzy "są lubiani" - powiedział w trakcie "Letniego Q&A" (sesji pytań i odpowiedzi - przyp. red.) na swoim kanale na YouTube.

Zdaniem polskiego krytyka ceny w handlu czy gastronomii skoczyły o 10-15 proc.

- Statystycznie od 10 do 15 proc. Żyjąc w naszym kraju i będąc poddawani politycznemu maglowi, jesteśmy przekonani, że największą przyczyną wzrostu cen jest wprowadzenie euro. Bo jak jest euro, to jest drogo. W tym wypadku nie - zaznaczył Makłowicz.

Dlaczego? Dziennikarz uważa, że "główną przyczyną wzrostu cen w Chorwacji nie jest wprowadzenie euro, a inflacja, tutaj wynosiła średnio 10 proc. I tak była mniejsza niż w Polsce."

- Chorwacja jest krajem rozległym, ale małym, mieszkają tu 3 mln ludzi. Jest tu mniejsza konkurencja niż we Włoszech, jest mniej firm, supermarketów, sklepów, Chorwacja jest krajem, którego 25 proc. PKB pochodzi z turystyki, nie wiem, czy nie najwięcej w Europie. Tu się nic nie produkuje dookoła, gdzie tu postawić fabrykę? - zastanawiał się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Gościu
10 miesięcy temu
Jest trochę drożej ale bez przesady, wszędzie ceny poszły w górę przez inflacje. W Polsce i tak jest znośnie a kogo nie stać to niech siedzi w domu. Jak rudy dojdzie do koryta to dopiero będzie zaciskanie pasa ale myśle ze nie dopuścimy do tego 👍
asxasx
10 miesięcy temu
Makłowicz ekspert ekonomiczny zaraz będzie doradzał w sprawie atomu
Weronika
10 miesięcy temu
Wszędzie jest teraz drogo, najważniejsze to mieć dobrą pracę i stałe zatrudnienie. Ja nie czułam się stabilnie w poprzednim miejscu pracy, dlatego zmieniłam branżę i teraz pracuję w branży medycznej. Jestem po nauce w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, na kierunku technik elektroradiolog.
Jan
10 miesięcy temu
DAJ MI ZAROBKI MAKLOWICZA DLA MNIE BEDZIE BARDZO TANIO...DAJ MI JEGO DOCHODY ......sciemniacz
Michal
10 miesięcy temu
W chwili obecnej od 15 dni jestem z rodziną w Chorwacji na urlopie. Ludzie przestańcie siać propagandę z tymi strasznymi cenami. W całej Europie i nie tylko ceny poszły w górę. Jeśli chodzi o Chorwacje owszem ceny poszły w górę ale bez przesady. Wzrost cen jest proporcjonalny do wzrostu cen w każdym innym kraju UE. Po co pisanie bzdur,nie chcesz jechać zostań n0ad bpaltykiem i zobaczymy czy dużo taniej cie wyniesie ten pobyt. Chorwacja to pewność pięknej pogody,]świetnej wody Adriatyku i wiele innych zalet. Nie rozumiem ludzi którzy wypisują bzdury o paragonach grozy. Pozdrawiam z Chorwacji...