Trwa ładowanie...
bEKWBJIl
Notowania
Przejdź na

Ceny żywności i usług w górę. Prof. Orłowski: Niepokojący trend, a NBP nic nie robi

Inflacja bije kolejne rekordy, ceny nie rosły tak szybko od 20 lat. Czeka nas jeszcze większa podwyżka cen usług i żywności? - Nie robię krótkookresowych prognoz inflacji. W cale nie jestem pewny, że jak w sierpniu jest 5,4 proc., to we wrześniu będzie 6, a w październiku 7. Jednak uważam, że jest niepokojący trend podnoszenia się inflacji bazowej. Inflacja bazowa to jest taka, z której wyłącza się te jednorazowe, poza naszą kontrolą, wzrosty cen - powiedział w programie "Money. To się liczy" prof. Witold Orłowski, ekonomista, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula. - Widzę różne scenariusze. NBP musi zareagować w znaczący sposób, a zrobił rzecz najgorszą. Najgorszą rzeczą jest, jeśli bank centralny informuje, że nie obchodzi go, czy inflacja wzrośnie. Bank centralny jest jedyną instytucją, która może i powinna walczyć z inflacją. Jeśli bank centralny będzie się dalej tak zachowywał, to za rok możemy mieć nawet 10-procentową inflację - dodał. Był też...

rozwiń
0
0
15
Podziel się
Komentarze (15)
zobacz więcej komentarzy (15)
bEKWBJIx
KOMENTARZE
(15)
Emeryt głodny...
2 miesiące temu
Polsce ceny Jak we Francji a zarobki Jak w Afryce Emerytory głodowe
NMQ
2 miesiące temu
Jak to nic nie robi?? Drukuje pieniądze i głaszcze dwórki.
cito.
2 miesiące temu
Jak NBP nic nie robi? Drukuje pieniadze.
bEKWBJIP
Piotr
2 miesiące temu
Czym tu się dziwić, kolosalny dodruk, rozdawnictwo, ukrywanie olbrzymiego długu i to wszystko przy zerowych stopach procentowych. Podziękujcie partii Podatki i Socjalizm.
PMD
2 miesiące temu
Wszystkim przypominam, że mamy gospodarkę rynkową - ceny są regulowane popytem ( który rośnie ) i podażą ( która spada, bo kompetentni fachowcy dawno w UE albo na emeryturach ). Ceny NIE SĄ gwarantowane. Natomiast energia, maszyny, surowce - wszystko co importujemy - na świecie drożeje. Nie tylko ze względu na dodruk pieniędzy na świecie, ale na trudności w transporcie i owszem, wzrost zapotrzebowania.