Trwa ładowanie...
bEgAJmxx

Notowania

Przejdź na

Ceny żywności w górę. Kołodziejczak: pośrednicy windują ceny

Ceny żywności idą mocno w górę. - Niektóre produkty drożeją ze względu na niską podaż. Pośrednicy wykorzystują małą dostępność, co niekoniecznie przekłada się na wysoką cenę u producenta. Pośrednicy mają dostęp do rynku i to wykorzystują. Rolnik nigdy nie dostał 20 zł za kilogram pietruszki, było to maksymalnie 5 zł, a w sklepach kosztowała nawet 25 zł - powiedział w programie "Money. To się liczy" lider Agrounii Michał Kołodziejczak. - Jeśli susza się utrzyma, to na pewno będzie miała wpływ na pieczywo - bardzo mocno zdrożeje, bo zboża są wysuszone. Podrożeje pasza dla zwierząt. Samych zwierząt będzie mniej, więc cena mięsa też może wzrosnąć - dodał.

Tranksrypcja:Wczoraj rozmawialiśmy z analitykiem, jednego z banków - on m...
rozwiń
Widzicie, że rzeczywiście ta papryka, drożeje i chociaż producenci papryki, tak zwani paprykarze, w tym roku zarabiają trochę więcej, trochę lepiej?
Widzimy zwyżki niektórych produktów, ale one są bardzo często spowodowane, niską podażą tego produktu.
I widzimy też, że pośrednicy niestety wykorzystują małą ilość na rynku i to niekoniecznie przekłada się na wysoką cenę u producenta.
Bo to dzisiaj jest właśnie ta siła pośredników, którzy mają dostęp do rynku i widząc mniejszą ilość danego produktu, potrafią to odpowiednio wykorzystać.
Tak samo było w przypadku pietruszki, bo rolnik nigdy nie dostał za kilogram pietruszki 20 złotych.
Tylko było to maksymalnie 5, a przecież w sklepach kosztowała nawet 25 złotych, więc tutaj też wszystko ma swoje granice.
Ale susza będzie miała ogromny wpływ - jeżeli nie popada w ciągu najbliższych dwóch tygodni, na pewno na cenę pieczywa.
Właśnie chciałem o to spytać: które produkty mogą pójść w górę, które mogą być problematyczne, właśnie związane z suszą?
Wiemy o problemach z papryką. Co jeszcze innego może zdrożeć?
Na pewno będzie to pieczywo, które bardzo mocno zdrożeje, bo już dzisiaj mamy pierwsze informacje, które mówią o zbożach, które po prostu są wysuszone w polu.
Więc nie będzie surowca. Będzie także drożała z tego powodu pasza dla zwierząt.
Tych zwierząt będzie mniej. Nie każdego będzie stać, na zgromadzenie odpowiednich zasobów paszy, by utrzymać swoje zwierzęta.
Będą je przedwcześnie sprzedawać, żeby one nie umarły z głodu.
I w pewnym momencie może pojawić się taka luka, że tych zwierząt na rynku będzie mniej
Gdzie cena mięsa też może drastycznie skoczyć w górę. Niekoniecznie będzie się to przekładało na cenę u rolnika, ale tak jak już życie pokazało, to wcale nie jest zależne.
I nie ma tu żadnego wpływu cena w sklepie, a cena u rolnika, u producenta.
Na razie mamy informację z rynku dotyczącego truskawek, które się już pojawiły - to są te tak zwane truskawki spod osłon albo truskawki gdzieś w polu.
Które pokazują, że jednak ta cena jest nieco niższa niż w zeszłym roku, ale pana zdaniem - w czerwcu kiedy będzie szczyt truskawkowy, to będziemy mieli najdroższe truskawki w historii?
Jeżeli utrzyma się taka pogoda i taka susza, mogą być bardzo wysokie ceny.
Dzisiaj już widzimy to na przykładzie jabłek, które rok temu były nawet przez nas rozdawane za darmo.
A dzisiaj jabłka w hurcie, kosztują od 3, nawet do 5 złotych za kilogram.
To za chwilę przełoży się na ceny w sklepach, które będą po prostu dwucyfrowe.
I to pokazuje jaki wpływ ma ograniczona ilość produktu i surowca, na ten rynek i widzimy jaki błąd wtedy państwo wykonało.
Czyli tutaj cała ta sprawa i afera z Eskimosem, gdzie my jako kraj mogliśmy mieć zgromadzoną daną ilość tego surowca, zrobionego z jabłek.
Ja dzisiaj, gdybym ja był premierem, gdybym ja był ministrem rolnictwa, zarządziłbym jak najszybciej skup tych produktów które jeszcze są tanie.
Które są wyciągane przez pośredników, od rolników, za marne pieniądze, a za chwilę pojawią się na rynku po zawyżonych cenach.
85 reakcji
16
29
40
Podziel się
Komentarze (40)
zobacz więcej komentarzy (40)
bEgAJmxJ
KOMENTARZE
(40)
xxxx
rok temu
Ale zapasy zbóż PiS wyprzedaje aż huczy.
qaz
rok temu
Jak polska żywność podrożeje to kupi się grecką lub hiszpańską, która będzie o 50% tańsza. Hiszpanie już teraz płaczą że w tym roku będą mieli nawet 3 zbiory w sezonie i nie wiedzą co z tą nadwyżką zrobić. A polskie niech gnije na polach i w magazynach.
biadolenie...
rok temu
Wszyscy narzekają na podwyżki żywności. To nie jedzcie tyle, będziecie zdrowsi przynajmniej. Poza tym, zacznijcie liczyc. Z pustego w próżne i Salomon nie naleje. Znacie to?
bEgAJmyb
Emeryt 71=
rok temu
Wymyślili jak zarobić żeby nic nie robić no i mamy pośredników ! Ten co produkuje zarabia 1złotówkę a klient który kupuje ten produkt płaci 10 złoty i więcej .Po drodze jest kilku pośredników co tylko liczą kasę niczego nie produkując ! A ci co obwiniają partie to mają pusto po kopułą albo pośrednicy ?
Darmowe
rok temu
Gdzie jest UOKiK kary kary dla posrednikow tylko pewnie rodzinny interes
...
Następna strona