Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Chińczycy przejmą europejskie firmy? Komisja Europejska ostrzega

568
Podziel się:

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager ostrzega europejskie firmy: nie dajcie się przejąć Chińczykom. I apeluje do rządów, by uchroniły największych producentów przed przejęciami.

Wiceszefowa KE apeluje do państw członkowskich, by nie pozwoliły na przejęcia ich firm przez Chińczyków
Wiceszefowa KE apeluje do państw członkowskich, by nie pozwoliły na przejęcia ich firm przez Chińczyków (East News, JOHN THYS/AFP/East News)
bECCsAXp

- Państwa członkowskie UE powinny nabywać udziały w firmach działających na ich terytorium, by chronić je przed przejęciem ich przez Chiny - powiedziała Vestager w wywiadzie dla "Financial Times". Jej słowa cytuje Polska Agencja Prasowa.

Margrethe Vestager wie o czym mówi, bo w poprzedniej kadencji Komisji zajmowała się obszarem konkurencji w Unii oraz tematyką przejęć i fuzji.

Jak twierdzi, chińscy giganci będą próbowali przejmować europejskie koncerny, których sytuacja finansowa pogorszyła się ze względu na koronawirusa.

bECCsAXr
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

- To bardzo ważne, by być świadomym, że zagrożenie jest realne, bo kondycja spółek pogorszyła się bardzo w związku z epidemią koronawirusa i wymuszonymi sytuacją przestojami oraz zerwaniem łańcuchów dostaw - tłumaczy wiceszefowa KE.

Jej zdaniem państwa powinny zaangażować się w ratowanie kluczowych firm, byle tylko uniknąć przejęcia ich przed obcy kapitał.

bECCsAXx

Vestager dodała również, że Unia powinna znacznie elastyczniej podchodzić do tematyki fuzji i przejęć w najbliższych miesiącach. Właśnie po to, by uniknąć masowych przejęć przez gigantów z Chin.

Co ciekawe, podobny punkt widzenia przedstawiał pod koniec marca prezes Orlenu Daniel Obajtek. Chodziło o fuzję z Lotosem. Podkreślał on, że w obecnej rzeczywistości Unia powinna zliberalizować swoje podejście.

- Dzisiaj trzeba się łączyć, trzeba optymalizować koszty, trzeba łączyć procesy logistyczne, by były dodatkowe oszczędności, trzeba dzisiaj zdecydowanie większe ilości kupować, choćby ropy naftowej, by być odpowiednim graczem na rynku - powiedział.

bECCsAXy

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bECCsAXz
bECCsAXS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(568)
Sopot 10 lat...
rok temu
proponuje jeszcze raz glosowac na rzad tuSSka balcerowicza ktory mowil ze sprzedanie polksich fabryk przemyslu polakom sie oplaca .
PC
rok temu
Ludzie, głupoty opowiadacie. Mamy choćby UOKIK którego zadaniem jest zadbanie o zasady konkurencji firm. Jeśli chińczycy planują przejąć polską firmę - cóż, widzą że biznes jest dochodowy, inaczej nie wyłożyliby pieniędzy. A jeśli tak jest a firma mimo to ma kłopoty - zapewne kadra menedżerska nadaje się do wywalenia na bruk. Po prostu ktoś tu albo nie ma pojęcia co to biznes, albo kradnie. Kpiną jest, że jakiś element kończy SGH czy inną podobną szkołę i od razu rwie się do kierowania firmą i wyciągania pensji po 50 tysięcy miesięcznie, podczas kiedy reszta musi radzić sobie za statystycznie 10% tej sumy. A i bywa, że na stołku menedżerskim zasiada zupełny jeleń, po znajomości. Powiem krótko - konkurencja jest bardzo zdrowym elementem, wręcz zmusza firmy do optymalizacji działań. Bez konkurencji - cóż, niewyszukanym przykładem jest płyn do dezynfekcji rąk z jakże państwowego Orlenu.
Kitaj
rok temu
to są szowinistyczne i ksenofobiczne wypowiedzi, nie można dzielić ludzi ze względu na kraj pochodzenia
bECCsAXT
AAA
rok temu
To w końcu jak to jest z tym kapitałem, ma narodowość czy nie?
patrik
rok temu
nie jesteśmy bezpieczni .wmówiono nam jak hak pogląd na sprawę paliw i benzyny opinia lekarzy stwierdzająca że opary benzyny i spalanie nie są szkodliwe tak twierdzono od 1950 -1980 potem przyszedł czas na monitory ciekłokrystaliczne które miały być zdrowsze od monitorów CRT a teraz sieci 5G które rzekomo nie mają wpływu na zwierzęta ,pszczoły .owady na człowieku kończąc totalne kłamstwo 3-zakres nadajników 5G jest najbardziej niebezpieczny dla zdowia człowieka i zwierząt nie mówiąc już o satelitach .
...
Następna strona