Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chińczycy przejmą europejskie firmy? Komisja Europejska ostrzega

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager ostrzega europejskie firmy: nie dajcie się przejąć Chińczykom. I apeluje do rządów, by uchroniły największych producentów przed przejęciami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wiceszefowa KE apeluje do państw członkowskich, by nie pozwoliły na przejęcia ich firm przez Chińczyków (Fot: JOHN THYS/AFP/East News)

- Państwa członkowskie UE powinny nabywać udziały w firmach działających na ich terytorium, by chronić je przed przejęciem ich przez Chiny - powiedziała Vestager w wywiadzie dla "Financial Times". Jej słowa cytuje Polska Agencja Prasowa.

Margrethe Vestager wie o czym mówi, bo w poprzedniej kadencji Komisji zajmowała się obszarem konkurencji w Unii oraz tematyką przejęć i fuzji.

Jak twierdzi, chińscy giganci będą próbowali przejmować europejskie koncerny, których sytuacja finansowa pogorszyła się ze względu na koronawirusa.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

- To bardzo ważne, by być świadomym, że zagrożenie jest realne, bo kondycja spółek pogorszyła się bardzo w związku z epidemią koronawirusa i wymuszonymi sytuacją przestojami oraz zerwaniem łańcuchów dostaw - tłumaczy wiceszefowa KE.

Jej zdaniem państwa powinny zaangażować się w ratowanie kluczowych firm, byle tylko uniknąć przejęcia ich przed obcy kapitał.

Vestager dodała również, że Unia powinna znacznie elastyczniej podchodzić do tematyki fuzji i przejęć w najbliższych miesiącach. Właśnie po to, by uniknąć masowych przejęć przez gigantów z Chin.

Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen może w najbliższym czasie stanąć pod znakiem zapytania
Fuzja Orlenu i Lotosu. KE zgłosi zastrzeżenia

Co ciekawe, podobny punkt widzenia przedstawiał pod koniec marca prezes Orlenu Daniel Obajtek. Chodziło o fuzję z Lotosem. Podkreślał on, że w obecnej rzeczywistości Unia powinna zliberalizować swoje podejście.

- Dzisiaj trzeba się łączyć, trzeba optymalizować koszty, trzeba łączyć procesy logistyczne, by były dodatkowe oszczędności, trzeba dzisiaj zdecydowanie większe ilości kupować, choćby ropy naftowej, by być odpowiednim graczem na rynku - powiedział.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-04-2020

asfasUE sama to spowodowała, trzeba było myśleć wcześniej. Wysokie podatki, koszty produkcji z związane z działaniami ekologicznymi spowodowało, … Czytaj całość

13-04-2020

fdewUE to trup polityczny w dobie kryzysu jest tylko ciężarem. Tak naprawdę nic nie wnosi wartościowego. Jedyne co jest fajne to ruch bezwizowy ale nie … Czytaj całość

14-04-2020

antyfanA gdzie fachowiec, który twierdził, że jeśli ktoś chce dać za przedsiębiorstwo złotówkę, to tyle jest warte i trzeba mu je za tyle sprzedać? Ta ekipa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (568)