Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Chiny wydają coraz więcej pozwoleń na budowę elektrowni węglowych

40
Podziel się:

Europa odchodzi od energetyki węglowej ze względu na ochronę środowiska, ale najwyraźniej Chiny nie widzą takiej potrzeby. Raport think tanku GEM oraz organizacji CREA wskazuje, że reżim Xi Jinpinga w 2023 r. wydał o 10 proc. więcej pozwoleń na budowę tego typu obiektów, niż rok wcześniej.

Chiny wydają coraz więcej pozwoleń na budowę elektrowni węglowych
Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping (East News, Ju Peng)

"Tempo wydawania pozwoleń, rozpoczynania budów i oddawania do użytku jeszcze bardziej przyspieszyło w porównaniu z szalonym tempem osiągniętym w 2022 r." – napisano w raporcie wydanym przez helsińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) oraz amerykański think tank Global Energy Monitor (GEM).

W dokumencie wskazano, że w 2023 r. Chiny dały zielone światło na budowę elektrowni o łącznej mocy 114 GW. Dla porównania - w 2022 r. pozwolenie uzyskały obiekty o mocy 104 GW. Ponadto w ubiegłym roku rozpoczęto realizację projektów mogących wytworzyć 70 GW z węgla. Natomiast do użytku oddano zakłady wytwarzające 47 GW. W 2022 r. - produkujące 28 GW.

Czy to dużo? Agencja Reutera podaje, że w ciągu dwóch lat w Państwie Środka wydano pozwolenia na budowę elektrowni, które zaopatrzyłyby w energię całą Brazylię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Chiny umacniają się na pozycji lidera emisji CO2. Mimo obietnic Xi

"To, co sprawia, że ponowny wzrost inwestycji w elektrownie węglowe jest niezwykły, to fakt, że stoi on w sprzeczności z obietnicą polityczną, którą osobiście ogłosił przywódca Xi Jinping" - podkreślają autorzy raportu.

Przypominają w dokumencie, że w 2020 r. przewodniczący ChRL ogłosił politykę "dążenia do osiągnięcia szczytowego poziomu emisji CO2 przed 2030 r. i osiągnięcia neutralności węglowej przed 2060 r.".

Xi Jinpig mówił, że miało się to odbyć przez "ścisłe ograniczenie" wzrostu zużycia węgla, zmniejszenie konsumpcji energii i emisji CO2, czy zwiększenie udziału niekopalnych źródeł energii do 20 proc. Zaznaczmy, że Chiny są największym emitentem dwutlenku węgla na świecie.

"Niestety po 2023 r. wszystkie te cele są bardzo odległe (...), aby to zmienić, wymagane są drastyczne działania" - twierdzą autorzy raportu.

W dokumencie zwrócono uwagę, że całkowita moc uzyskiwana z różnych źródeł obecnie przekracza w Chinach szczytowe zapotrzebowanie nawet o 40 proc. Problem reżimu Xi Jinpinga polega jednak na tym, że nieefektywna infrastruktura nie jest w stanie dostarczyć prądu tam, gdzie jest on potrzebny. To z kolei co prowadzi do miejscowych niedoborów energii. Aby im zaradzić, administracja wydaje zezwolenia na budowę nowych elektrowni węglowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
nick
2 miesiące temu
za chwile ze względu na głupie regulacje skorumpowanych urzędnikow z UE wszyscy wrócą do paliw kopalnych. `Jest to jeden z głównych punktów ratowania zwalniającej gospodarko niemiec. zielona utopia służy tylko do napędzania kasy
Marcin
2 miesiące temu
Panele słoneczne, których używamy, są najprawdopodobniej produkowane w Chinach. Chiny promują także przemysł zielonej energii, ponieważ nie mogą ufać dostawom rosyjskiego gazu ziemnego i ropy.
Karina
2 miesiące temu
Chiński sektor energetyki wiatrowej i słonecznej rozwija się w najszybszym tempie na świecie. Nie zapominajcie, że aktywnie rozwijają również energię jądrową i sadzą las ochronny na północnym zachodzie, większy niż cała Wielka Brytania.
młody wykszta...
2 miesiące temu
Reżimy kłamią i są niejawne to ich odróżnia od demokracji
PRAWDA
2 miesiące temu
Fabryki powinny powstawać w Polsce wschodniej tam gdzie jest duży wskaźnik poziomu bezrobocia na przykład województwo warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, Podkarpackie,Podlaskie,Lubelskie w mieście Suwałki znajdują się złoża želaza,tytanu, wolframu, molibdenu, Vanatu, pierwiastki ziem rzadkich, možna zbudować fabryki zakład przetwórstwa przetwarzania tych złóż na gotowe produkty w Polsce wschodniej i czerpać energie elektryczną z węgla brunatnego z elektrowni z Legnicy przesyłać prunda elektryczność z zachodu na wschód do fabryk znajdujących się na wschodzie
...
Następna strona