Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Minister zabrał głos

33
Podziel się:

Prawdopodobnie większość rozwiązań tarczy antyinflacyjnej zostanie przedłużona — powiedział minister rozwoju Waldemar Buda. Jak wskazał, co najmniej do III kw. inflacja będzie się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie.

Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Minister zabrał głos
Waldemar Buda (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Buda był pytany w środę przez dziennikarzy, czy tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona. - Dzisiaj myślę, że nikt nie wyobraża sobie sytuacji, że te rozwiązania będą uchylone, bo sytuacja inflacyjna się nie poprawiła, a mamy wręcz trend odwrotny — odpowiedział szef MRiT.

Jak poinformował, rząd zakłada, że większość tych rozwiązań będzie przedłużona. Dodał, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. - Premier będzie tu liderem i będzie tę informację przekazywał. Myślę, że kierunek będzie taki — oczywiście modyfikacje są możliwe, natomiast kierunek jest jasny: dokąd inflacja będzie się utrzymywała na tym poziomie, będziemy się starali utrzymywać większość narzędzi, które starają się ograniczać wzrost poszczególnych koszyków dóbr — oznajmił Buda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy „tarcza antyinflacyjna” pomoże? Posłanka KO o „przaśnej propagandzie”

Co dalej z tarczą antyinflacyjną?

Dopytywany, czy możliwe jest przedłużenie tarczy do końca roku, stwierdził, że tak daleko nie wybiegałby w przyszłość. Wyjaśnił, że obecnie głosy ekonomistów ws. szczytu inflacji i momentu, od kiedy zacznie spadać, są podzielone: według jednych będzie to trzeci kwartał, inni twierdzą, że będzie to początek przyszłego roku.

Myślę, że za kilka miesięcy będzie jaśniejsze, w którym kierunku podążamy. Nikt się nie myli, co do tego, że co najmniej do trzeciego kwartału ta inflacja będzie się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie — stwierdził minister rozwoju.

Tracza antyinflacyjna obowiązuje od 1 lutego br., została wprowadzona na sześć miesięcy, tj. do końca lipca br. Obejmuje zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy; obniżenie VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa; przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd; obniżenie VAT na ciepło do 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
Maciakman
2 tyg. temu
Ja nie wiem co za banda nami rządzi, ale na studiach uczam że takie zachowanie pogłębia inflacje. Morawiecki wykańcza małe i średnie polskie firmy. Jeszcze nas okłamuje w sprawie gazu. Polska nadal pozyskuje gaz z Rosji ale rewersem z Włoch. Wypychajac magazyny po przegi. Jeszcze kumpel Morawieckiego, obajtek, który wyzyskuje Polske na marży rzędu 400%, w innych krajach tak nie rzeźbi, jak nas Polaków. Premier odpowiada za wszystkich ministrów, co większości są kumplami Premiera. Morawiecki do Dymisji
Marcin
2 tyg. temu
Ciągle to powtarzam Morawiecki nas wykończy. Jest tchórzem, który zasłania się politykami. Polska szura nosem po dnie, a on ciaglę mowi,jak w naszym kraju dobrze jest. Trybunał stanu i dymisja to za mało. Sąd. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że na czele wszystkich ministrów stoi Premier, ktory ma podwójne obywatelstwo i nie tylko.
Magda
2 tyg. temu
Dymisja Mateusza Morawieckiego, przez jego nieudolności, nasz kraj nest w ruinie.
Green
2 tyg. temu
Mateusz Morawiecki do dymisji!!! Za zwykle zasłania się ministrem drugiej kategorii. Ciągle nas okłamuje, te wszystkie tarcze napedzaja inflację. Proponuje wstrzymanie wypłat dla polityków dopoki nie zmniejszą inflacji i nie poprawią gospodarki.
Krótko
2 tyg. temu
Gaszenie pożaru benzyną.
...
Następna strona