Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

Co odpowiada za wysokie rachunki za prąd? Sprawdzamy, które urządzenia są najbardziej prądożerne

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
120
Podziel się:

Duże rachunki za prąd potrafią mocno nadszarpnąć domowy budżet, dlatego coraz więcej domowników szuka sposobów oszczędzania na energii. Wiele urządzeń w gospodarstwie domowym jest niezbędnych i działa przez wiele godzin dziennie. Pracę innych można jednak kontrolować, zmniejszając tym samym rachunki za prąd. Które urządzenia są najbardziej prądożerne?

Co odpowiada za wysokie rachunki za prąd? Sprawdzamy, które urządzenia są najbardziej prądożerne
Jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu? (Adobe Stock)

Duże rachunki za prąd – przyczyny 

Co odpowiada za wysokie rachunki za prąd? Nie jest tajemnicą, że winowajcami są tu domowe sprzęty zasilane energią elektryczną. Wyjątkowo duży rachunek za prąd w danym miesiącu może oznaczać, że w twoim domu pojawiło się nowe prądożerne urządzenie, takie jak płyta indukcyjna czy bojler elektryczny.

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Inną przyczyną wysokich rachunków może być awaria któregoś ze sprzętów lub awaria licznika. Jak sprawdzić, czy licznik działa prawidłowo? Należy skontrolować odczyt jednego dnia i powtórzyć czynność następnego o podobnej godzinie. Da to wgląd w rzeczywiste zużycie prądu na dobę. Jeśli jednak wyniki odczytu będą zakłamane albo gdy naliczany jest prąd przy całościowym wyłączeniu urządzeń z gniazdek, licznik jest wadliwy i może zaniżać lub zawyżać zużycie prądu. Wówczas należy zgłosić awarię i skontaktować się ze swoim dostawcą prądu.

Co zużywa najwięcej prądu? Najbardziej prądożerne urządzenia

"Dowiedz się, ile prądu zużywasz, zlokalizuj najbardziej prądożerne urządzenia, optymalizuj zużycie energii, korzystaj z nowoczesnych technologii i wreszcie zmień swoje nawyki - to pięć kroków do efektywnego obniżenia zużycia energii", radzą eksperci TAURONA. Wiedza o tym, które sprzęty pobierają największą ilość prądu, pomoże ci świadomie kontrolować jego zużycie. Których sprzętów najlepiej unikać, a z których korzystać najrzadziej?

Czajnik elektryczny 

Niepozorny mały sprzęt, który używasz na co dzień, potrafi pobierać zadziwiająco dużo prądu. Przyczyną jest duża moc i częste korzystanie z niego w trakcie dnia. Jedna minuta pracy czajnika o mocy 2000 W kosztuje w zaokrągleniu 2 gr. Pojedynczy czas pracy czajnika to ok. 2 minuty, czyli 4 gr. Jeśli przyjąć, że dziennie urządzenie to pracuje łącznie 20 minut, łączny koszt pracy czajnika na rok to ok.150 zł. Wychodzi na to, że czajnik wcale nie nadwyręża budżetu i nie wpływa na rosnące rachunki (chyba że robisz kawę co kilka minut).

Mimo wszystko warto jednak dbać o sprzęt i korzystać z niego z głową. Pamiętaj, by wlewać do czajnika ilość wody odpowiadającej napojowi, jaki chcesz przyrządzić. Robiąc małą kawę czy herbatę wlej nie więcej niż 0,5 litra wody. Pamiętaj także o regularnym odkamienianiu. Osad zmniejsza wydajność urządzenia, przez co może dłużej pracować i dłużej pobierać prąd.

Płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna pojawia się w coraz większej liczbie domów. Jest wygodniejsza niż płyta gazowa, ale jest też bardziej kosztowna. Koszt użytkowania zależy oczywiście od czasu pracy. Pobór prądu przy gotowaniu 3 posiłków dziennie będzie różnić się od zużycia przy gotowaniu jednego posiłku dziennie. Przyjmijmy bardziej optymistyczny scenariusz, że płyta używana jest raz dziennie przez około 30 minut. Przy jednoczesnym korzystaniu z palników o mocy 2300 W i 1800 W i średniej cenie 1 kWh wychodzi, że domownik zapłaci ok. 88 gr i 70 gr, czyli ok. 1,60 zł. Przyjmując, że jest to wydawana kwota dziennie, rocznie koszt indukcji może wynieść ok. 580 zł. Dobrym sposobem, aby skrócić czas gotowania, jest gotowanie pod przykryciem. Pokrywki do garnków pomogą ci zaoszczędzić czas i zmniejszyć pobór prądu.

Lodówka

Lodówka to sprzęt, który musi działać cały dzień i całą noc. Oszczędność w postaci wyłączenia sprzętu na kilka godzin dziennie nie wchodzi więc w rachubę. Przy zakupie lodówki warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną, aby wiedzieć, ile prądu będzie pobierać. Chłodziarko-zamrażarka zużywa dziennie ok. 0,74 kWh, czyli ok. 57 gr. Roczny koszt pracy urządzenia obciąża budżet domowników na ok. 210 zł. Pobór prądu przez lodówkę nie jest więc aż tak duży, jak można było przypuszczać. Podobnie zapłacimy za zmywarkę elektryczną.

Choć 200 zł rocznie to nie jest dużo, warto mieć na uwadze kilka wskazówek, jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę. Pamiętaj o regularnym rozmrażaniu urządzenia, dbaj o utrzymanie wewnątrz stałej temperatury. Odpowiednie rozmieszczenie produktów zadba również o dobry przepływ zimnego powietrza.

Piekarnik 

Jest ważnym elementem w każdej kuchni, jednak nie używa się go codziennie. Najczęściej rozgrzewany jest do 200°C. Koszt pracy piekarnika elektrycznego o mocy 2000 W pracującego ok. 40 minut wyniesie ponad złotówkę. Przyjmując, że z piekarnika korzysta się 2 razy w tygodniu, roczny koszt pracy urządzenia wyniesie ok. 110 zł. Pamiętaj, aby nie otwierać piekarnika podczas pieczenia. Wówczas wypuszczasz gorące powietrze, temperatura wewnątrz się obniża, a sprzęt musi pobrać dodatkową ilość prądu.

Bojler elektryczny

Bojlery elektryczne znane są z tego, że pobierają dużo prądu. W domach z wieloma domownikami używa się często największego bojlera o pojemności 200 litrów. Dla rodziny czteroosobowej wystarczy jednak bojler 1200 litrów. Jeśli urządzenie ma moc 1500 W i pracuje ok. 2 godziny dziennie, rocznie wyniesie to rodzinę ok. 840 zł.

Komputer stacjonarny 

W domach coraz częściej pojawiają się laptopy, jednak komputery stacjonarne są wciąż chętnie używane przez dużą grupę użytkowników. Szczególnie wśród tych, którzy pracują w modelu zdalnym. Zakładając, że podczas standardowej pracy komputer pobiera 110W i pracuje on 8 godzin dziennie, dzienny koszt za te urządzenie zużywające 0,88 kWh wyniesie ok. 67 gr. Rocznie będzie to ok. 240 zł. W porównaniu z komputerem koszt roczny za laptopa, którego moc to 48 W i działa 8 godzin dziennie wynosi ok. 30 gr, czyli ok. 110 rocznie.

Jak obniżyć rachunki za prąd? Przydatne wskazówki

Jak obniżyć zużycie prądu? To pytanie zadaje sobie wielu domowników. Z niektórych sprzętów, takich jak lodówka, piekarnik czy komputer trudno zrezygnować. Trzeba więc szukać innych sprawdzonych metod oszczędzania.

Warto wspomnieć o powracającej kwestii, jaką jest wyłączanie sprzętów czy ładowarek z gniazd. Choć łatwo o tym zapomnieć, może przyczynić się to do oszczędności, która w skali roku wyniesie nawet kilkaset złotych. W skali miesiąca jest to niewiele, ale warto wyrobić sobie nawyk, tym bardziej że sprzęty odłączone od gniazd zapobiegają potencjalnym zwarciom. Inteligentne gniazdka pomogą dodatkowo w monitorowaniu zużycia energii w twoim domu.

Kolejna wskazówka to zmiana oświetlenia. Żarówki energooszczędne i LED-y, choć są droższe od żarówek tradycyjnych, pomogą ci zaoszczędzić na rachunkach dzięki mniejszemu zużyciu energii. Często, aby ograniczać rachunki za prąd, radzi się, aby krócej z nich korzystać albo całkowicie z nich zrezygnować. W wielu przypadkach przysporzyłoby to jednak problemów.

Dr Garry Allen, fizyk i inżynier podczas jednej z prelekcji na konferencji TED nazwał technologię LED prawdziwie rewolucyjną. Dodał również, że do 2030 r. zaawansowane diody LED będą w stanie przekształcić nawet 80 procent przepływającej przez nie energii elektrycznej w światło. Już teraz wymiana tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED może spowodować spadek kosztów zużycia energii o ok. 70 procent.

Najlepszym wyjściem, które nie wpłynie na wygodę domowników, a pomoże im oszczędzić, jest wybór sprzętów posiadających wysoką klasę energetyczną. Im wyższa klasa, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne, a to przekłada się na mniejsze zużycie prądu i mniejsze wydatki.

Dbając o mniejsze zużycie prądu, warto wiedzieć, które sprzęty, obecne w prawie każdym domu, pobierają większą ilość prądu. Taka wiedza pomoże w codziennym oszczędzaniu. Warto mieć na uwadze także praktyczne porady, jak zmniejszyć zużycie prądu. Codzienne stosowanie się do nich pomoże obniżyć wysokie rachunki za prąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
Dawid
11 miesięcy temu
Nie daj się Enerdze.. możesz w każdej chwili wycofać się z niekorzystnej oferty za prąd! Płać w 2023 roku 42 gr za kWh!!! Kliknij w poniższy link do filmu na youtube i dowiedz się jak to zrobić! Wpisz w youtube w wyszukiwarce: "jak pozbyć się opłaty handlowej". kliknij i sprawdź
TOMASZ
12 miesięcy temu
Ja nie używałem prądu 8 miesięcy bo nie mieszkam pod danym adresem a zapłaciłem 700 zł za prąd bo mi wskoczyła jakaś opłata gwarancji stałej ceny z automatu bo skończyła mi się umowa i nie wybrałem nowej taryfy ?zużycie 0 kw i 700 zł to złodziejstwo w biały dzień zmieniłem cennik ale to co się wyprawia w tym kraju to przerasta wszystkie granice.
Optymista
2 lata temu
najbardziej pradozerne jest PIS .To urzadzenie nalezy wycofac z eksploatacji
Olo
2 lata temu
Najlepiej żyć na koszt rodziców, jak połowa polaczków.
Edi
2 lata temu
Zamiast gotować u siebie obiad zużywając prądu za 2 zł lepiej iść do restauracji i zostawić za przygotowanie 30 zł. Koszt tylko 28 zł.
...
Następna strona