Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Coraz mniej ofert pracy. Firmy boją się spowolnienia gospodarczego i nie zwiększają zatrudnienia

53
Podziel się:

Wydłuża się statystyczny czas poszukiwania pracy. Dziś jej znalezienie zajmuje średnio trzy miesiące, czyli o miesiąc dłużej niż rok temu. To dlatego, że ofert jest coraz mniej – i właściwie niezależnie od branży.

Koniec rynku pracownika powoli się kończy - liczba ofert pracy spada
Koniec rynku pracownika powoli się kończy - liczba ofert pracy spada (East News, Bartosz Krupa/East News)

Oznaki słabnącej koniunktury w ostatnich miesiącach najbardziej odczuli handlowcy i specjaliści od sprzedaży, inżynierowie i pracownicy produkcji – wylicza "Rzeczpospolita", ale dodaje, że mniej ofert w III kwartale dotyczy większości branż.

- Zegar rynku ofert pracy od kilku ostatnich miesięcy wskazuje na zakończenie okresu dobrej koniunktury – ocenia Robert Pater z Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor dokumentu Barometr Ofert Pracy.

Wyjaśnia, że w ostatnich miesiącach na ogólny spadek liczby ogłoszeń największy wpływ mają duże branże, szczególnie handel i sprzedaż, gdzie wybór ofert tradycyjnie był największy. Zaostrzenie ograniczenia handlu w niedziele wpłynęło na mniejsze zapotrzebowanie na handlowców i sprzedawców.

Zobacz także: Obejrzyj: Jak zmieniło się podejście do pracy. Raport pracuj.pl

Rezultat? Handlowcy i sprzedawcy mieli do dyspozycji o 6 proc. ofert pracy mniej niż rok temu.

Najbardziej – aż o ¼ w skali roku – zmniejszyła się liczba ofert w produkcji. Mniej było propozycji dla pracowników działów obsługi klienta i specjalistów w działach inżynieryjnych.

Obawy o skutki spowolnienia na Zachodzie, zwłaszcza w Niemczech, skłaniają pracodawców do rozwagi w zwiększaniu zatrudnienia. Dlatego warto przemyśleć decyzję o odejściu o pracy zanim nie będziemy mieć pewności, że czeka na nas stanowisko w innej firmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(53)
Mateusz
4 lata temu
Ja to już nie próbuję szukać pracy w kraju. Kolega namówił mnie, żeby do Niemiec pojechać i tam pozarabiać. A że z Wrocławia jest niedaleko i mam dobre połączenie busami vipmartour do Drezna i z powrotem to mi to pasuje. Na weekendy zjeżdżam do domu a zarobki w euro jednak kuszą i to bardzo.
Anty
5 lata temu
Zus i opłaty wykonczyly polski przemysł
Franko
5 lata temu
A kto doprowadza do takiej sytuacji tylko państwo rozdają na lewo prawo a skas trzeba wziąć doprowadzają
Wp
5 lata temu
Redukcje już widać w wielu zakładach pracy, sam dałem 15 wypowiedzeń do końca roku, nie zatrudniam, przenoszę produkcje i firmę do Czech, tam też są Ukraińcu i Białorusini. Oszczędności Miesięczne na tych piętnastu to 15 tysięcy ZUS, 45 tysięcy pensja, podatek kilka tysięcy.
40 łatek USA
5 lata temu
8 godzin z przerwą ustawowa 15 minut, powinni pracownicy ziwaniac dla szefa, ponieważ szef kupił twój czas a ty masz zarobić dla niego pieniądze żeby był bogaty, żebyś ty niemal problemu z wypłatą, to nie jes twój czas sprzedałeś go, to dlaczego narzekasz, nierozumiem Polaku. To jest kapitalizn
...
Następna strona