Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Polsce. Mimo obostrzeń i zamrożonej gospodarki

3
Podziel się:

Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na pracę w Polsce. Trend wzrostowy po zakończeniu pierwszego lockdwonu jest stały. Co miesiąc przybywa nowych pracowników pochodzący spoza Polski. Najwięcej jest wśród nich Ukraińców.

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Polsce. Mimo obostrzeń i zamrożonej gospodarki
(Adobe Stock)

Od początku trwania pandemii przybyło w Polsce pracowników z zagranicy. Jest ich o 100 tys. więcej, niż przed rokiem. Obecnie w naszym kraju pracuje 766 tys. obcokrajowców, informuje powołując się na dane ZUS ”Rzeczpospolita”.

Duży wzrost pracowników spoza Polski można było zobaczyć w ostatnich dwóch kwartałach 2020 roku. Wynikało to z otwarcia po pierwszym lockdownie granic przez rząd. Wzrost w stosunku do grudnia 2019 wyniósł aż 11,3 proc. Prawie 60 proc. Spośród nich było pracownikami, a 3 proc. Prowadziło działalność gospodarczą. Pozostała grupa była objęta innymi formami zatrudnienia.

Prawie 74 proc. Wszystkich pracujących nad Wisła obcokrajowców stanowią Ukraińcy. W grudniu 2020 roku było ich ponad pół miliona.

Zobacz także: Tunel pod Świną na wakacje 2022? Minister przedstawił plan

W marcu z danych ZUS wynika, że tendencja wzrostowa jest stała i w stosunku do grudnia przybyło kolejnych kilkadziesiąt tysięcy nowych zarejestrowanych w ZUS pracowników spoza Polski.

Oczywiście te dane nie pokazują pełnego obrazu pracujących w Polsce obcokrajowców. Trend ten jest związany s sytuacją demograficzną, która nie należy w tej chwili w Polsce (i całej UE) do korzystnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
....
3 lata temu
Czy do zarobków Ukraińców nadal dopłaca polski rząd?
okonek
3 lata temu
polaków zwalniaja, ukraińców zatruniają i to wszystko w ramach jednej firmy
Adam N 1973
3 lata temu
Tak naprawdę Ukraińców w Polsce jest 4 razy więcej niż podaje ZUS. Coś koło 3 milionów