Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

CPK podpisał kolejną umowę. Chodzi o nowe drogi

88
Podziel się:

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z firmą Trakt z Katowic na opracowanie projektu ok. 30 km nowych dróg, w tym węzła na autostradzie A2, w rejonie nowego portu lotniczego. Wartość umowy to prawie 28 mln zł.

CPK podpisał kolejną umowę. Chodzi o nowe drogi
Tak ma wyglądać CPK - wizualizacja (CPK, www.cpk.pl)

Jak poinformował PAP rzecznik CPK Konrad Majszyk, chodzi o umowę na opracowanie tzw. drogowej koncepcji programowej w rejonie nowego portu lotniczego.

Kolejne inwestycje w ramach CPK

- W sumie wokół portu powstanie ok. 30 km nowych dróg, w tym nowy węzeł na autostradzie A2. Kontrakt został zawarty z firmą Trakt z Katowic. Jego wartość to prawie 28 mln zł - poinformował rzecznik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wywłaszczenia pod CPK. Horała podał stawki

Dodał, że do zadań wykonawcy będzie należało zaprojektowanie układu drogowego w rejonie lotniska, czyli m.in. węzła z autostradą A2 po jego wschodniej stronie i połączeń z drogą krajową nr 50 po stronie zachodniej.

Jak przekazał, wykonawca zobowiązał się, że opracuje dla CPK kompleksową, wielobranżową dokumentację projektową wraz z rozpoznaniem geologicznym. W ramach Koncepcji Programowej Dróg (KPD) powstanie również dokumentacja przetargowa potrzebna do ogłoszenia postępowania i wyłonienia wykonawcy prac projektowych i robót budowlanych na potrzeby budowy (w trybie Projektuj i Buduj).

- Projektant przygotuje ponadto rozwiązania dotyczące m.in. obiektów inżynierskich, np. wiaduktów, mostów, przejść dla zwierząt, wyposażenia technicznego dróg, urządzeń ochrony środowiska, usuwania kolizji, a także innych obiektów niezbędnych dla właściwego funkcjonowania całego układu drogowego - wyjaśnił.

Przetarg trwał od listopada ubiegłego roku, a wzięło w nim udział siedem firm i konsorcjów. Dodano, że spółka CPK wybrała wykonawcę kierując się m.in. ceną i doświadczeniem.

CPK - sztandarowa inwestycja rządu

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
Szczery
2 miesiące temu
Stocznie i porty rozbudujcie. Wystarczy spojrzeć na Holandię i Belgię ile to im daje. Marynarkę wojenna też swoją powinniśmy mieć w sensie budowę okrętów. Stoczni mamy sporo. Tylko nie wyprzedajcie wszystkiego a zatrznijcie myśleć jak kraje Skandynawskke choćby Szwecja. Do tego rzegluga śródlądowa. Miło popatrzeć jak rzeki i kanały wyglądają w Niemczech czy wspomnianej wcześniej Holandii (Niderlandy) to jest biznes również dla kraju jak i praca dla ludzi.
O ile zakład?
2 miesiące temu
Będzie jak z elektrownią w Ostrołęce i promem w Szczecinie.A grunty opylą na wolnym rynku.
ale przekręt!
2 miesiące temu
Polska firma kooperuje z drugą polską firmą? To śmierdzi PISowskim układem na kilometr. Miejmy nadzieje, że po najbliższych wyborach nowy rząd to unieważni i przekaże zlecenie firme z Niemiec. Wreszcie będzie unijnie i NORMALNIE.
kamak
2 miesiące temu
Boże widzisz to wszystko i nie grzmisz.
cytat
2 miesiące temu
,,Lider PO zaznaczył, że po dojściu do władzy Platforma "dobierze się do tych pieniędzy", które państwowa spółka CPK chce wydać."
...
Następna strona