Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Cudzoziemcy w Polsce. Będzie łatwiej zalegalizować pobyt

20
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt zmiany ustawy o cudzoziemcach, który ma ułatwić i przyspieszyć procedurę legalizacji pobytu obcokrajowców w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim łączonych zezwoleń na pobyt i pracę. Nowe przepisy mają też ułatwić wnioskowanie o Kartę Polaka. Nowa procedura ma objąć także postępowania, które już się toczą.

Cudzoziemcy w Polsce. Będzie łatwiej zalegalizować pobyt
Będzie łatwiej o pracowników z zagranicy. (Adobe Stock)

Obcokrajowcy przebywający w Polsce najczęściej wnioskują o łączone zezwolenia na pobyt i pracę. To właśnie takie postępowania ma uprościć nowelizacja przepisów.

Projekt przewiduje rezygnację z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

W zamian wprowadzony jest inny wymóg - osoba ubiegająca się o legalizację pobytu musi otrzymywać wynagrodzenie za pracę, które nie będzie niższe niż minimalna krajowa. Niezależnie od rodzaju umowy, jaką podpisała z pracodawcą.

Zobacz także: Praca za granicą? Już nie tak łatwo. Ukraińcy wypchnęli Polaków

Łatwiej o zmianę

Projekt zakłada również poszerzenie katalogu okoliczności, które nie wymagają zmiany zezwolenia na pobyt czasowy. Ma też przyspieszyć uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemców zamierzających pracować w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki.

"Wprowadzone zostało rozwiązanie dotyczące odniesienia wynagrodzenia, jako wymogu udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji do przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie tego zezwolenia, a nie w roku poprzedzającym zawarcie umowy dotyczącej wykonywania pracy" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Praca sezonowa

Regulacja zakłada też wprowadzenie zmian dotyczących postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy.

Ponadto w projekcie zaproponowano umożliwienie przyspieszenia wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla gospodarki Polski. Zgodnie z projektem, podmioty te określi minister właściwy do spraw gospodarki.

Projekt zakłada również ułatwienie wnioskowania o Kartę Polaka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Okay, here we...
2 lata temu
Okay, widzę że większość z Was nie ogarnia jakie są plusy dla Polaków wynikające z ułatwienia legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców. Legalnie zatrudniony cudzoziemiec (na UOP) płaci podatki. Zwykle pracują dużo, więc płacą dość wysokie podatki, które swoją kolej idą również na emeryturę Polakom. Biorąc pod uwagę, że większość cudzoziemców wraca do swoich krajów pochodzenia - hajs zostaję Polsce. Nielegalnie zatrudniony cudzoziemiec/Polak, to dopiero problem, bo rzeczywiście pod kątem ekonomicznym jest "pasożytem". Więc moim zdaniem, jeśli już jest taka narracja by ułatwić legalizację pobytu i pracy (dla nie kumatych, te pojęcia chodzą w parze) to jest na dobrze, dla Polaków przede wszystkim. Nie jestem miłośnikiem obecnego rządu, lecz nie jest prawdą mówić, że "wpuścili do kraju tyle cudzoziemców". To założenie jest po prostu błędne. Zasady wjazdu i podjęcia pracy nie zmieniali się szczegolnie w ciągu ostatnich lat. Polecam zapoznać się z Ustawą o cudzoziemcach, a nie kierować się "wydajemisie". Pozdrawiam,
Cudzoziemiec
2 lata temu
W Polsce jest straszny brak nauczycieli. Żaden cudzoziemiec nie odbierze tej pracy. Proszę bardzo iść do szkół i pracować. Ale Polscy nie chcą. Dlaczego? I taka sytuacja jest prawie wszędzie, gdzie są potrzebne specjaliści i nie tylko.
Jggjk
2 lata temu
I koronwirusa przywiozą bo tu jeszcze mało zakażeń jest i szpitale polskie są dla nich otwarte a Polaków do Niemiec lub Czech wywiozą . Rząd jest bezpieczny pochowają się szczury i udają że rządzą
Max
2 lata temu
Uchodźców rząd chce legalizować w polsce
Misiek
2 lata temu
Jestem bez pracy koło 40stki jestem Polakiem kto mnie zatrudni