Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Ukraińcy wciąż wybierają Polskę. Dlaczego nie Niemcy? Jest ważny powód

52
Podziel się:

Nawet 7 milionów osób z ukraińskim paszportem przebywa poza granicami swojego kraju. Zdaniem politologa Sergieja Tarana, z którym rozmawiał portal wnp.pl, Polska jest i będzie jednym z pierwszych wyborów obywateli Ukrainy, jeżeli chodzi o szukanie pracy.

Ukraińcy wciąż wybierają Polskę. Dlaczego nie Niemcy? Jest ważny powód
Ukraińcy nadal chętnie wybierają Polskę (Adobe Stock)
bECTllvp

Polska nadal będzie atrakcyjnym kierunkiem ukraińskiej migracji zarobkowej. Ukraińcy mogą swobodnie podróżować w poszukiwaniu pracy po całej strefie Schengen, ale zdaniem politologa Sergieja Tarana nie zmniejszyła się emigracja do Polski. Ukraiński politolog w rozmowę z portalem wnp.pl analizuje zwyczaje migracyjne swoich rodaków.

Sergiej Taran w rozmowie z wnp.pl podkreśla, że władze Ukrainy poniekąd akceptują migrację zarobkową, a nawet ją w pewien sposób ułatwiają. - Jeszcze w roku 2015 parlament Ukrainy przyjął ustawę o emigracji ekonomicznej w poszukiwaniu pracy – mówi dziennikarzom wnp.pl politolog.

W ostatnich latach zmniejszyła się emigracja zarobkowa do Rosji, co zdaniem Tarana jest istotne dla władz w Kijowie.

bECTllvr
Zobacz także: Agrounia znów protestuje. Dramat producentów wieprzowiny

Transfery dewizowe zza granicy to w tej chwili 6 proc. PKB Ukrainy. Według Sergieja Tarana w 2020 roku transfery wyniosły 6 mld dolarów. Coraz mniejszy udział mają transfery z Federacji Rosyjskiej, a lawinowo rosną z Polski.

Szacuje się, że cała ukraińska migracja to 7 mln. W Polsce według rożnych szacunków mówi się o milionie Ukraińców przebywających nad Wisłą. Nie brakuje opinii, że za 5 lat będzie ich nawet 2 razy więcej, czyli już około dwóch milionów.

bECTllvx

Pracownicy z Ukrainy są doceniani przez polskich przedsiębiorców. Co trzeci pracodawca gotów płacić pracownikom z Ukrainy więcej niż Polakom. To o dwa punkty procentowe więcej niż jeszcze w pierwszej połowie 2020 r

Politolog zwraca także uwagę, że w Kijowie ciągle powiększa się sieć nauczania języka polskiego. To także ma duży wpływ na migracyjne wybory Ukraińców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECTllvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
nikoś
2 tyg. temu
prawda jest taka że za tym idzie kasa nie długo tylko czekać jak powstaną ukraińskie bloki i osiedlą nasz kraj , przewjmą nasze ziemie . ja proponuję że by dla nich wybudować wille by nie musieli się przemieszczać
nikoś
2 tyg. temu
a może teraz Polacy w Niemczech
nikoś
2 tyg. temu
tak ukraincy tu polacy do niemiec
bECTllvT
mam dosć
2 miesiące temu
znam wielu zdolnych młodych ludzi, którzy nie dostali się na studia, mimo świetnej zdanej matury, ponieważ........... przyjęto Ukraińców. Również na studia prawnicze.
mam dosć
2 miesiące temu
w moim biurowcu pracują ukraińcy. przez okno ich widzę, jak cały czas palą (kilkanaście razy dziennie), plują na chodnik. śmiem wątpić, czy ich praca jest wydajna. w Warszawie momentami można czuć się jak na Ukrainie. Sąsiedzi Ukraińcy - muzyka na full i krzyki, Ukraińcy w tramwaju - rozmowy podniesionym głosem. Proszę nie porównywać Ukraińców do Polaków w Niemczech etc. Polska jest w UE i Polacy mają prawo pracować na terenie całej unii. Zastanawiające, że do takiej Australii nie jest łatwo emigrować, bo Australia woli specjalistów. Natomiast w PL miliony Ukrainców.
...
Następna strona