Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Ukraińcy wciąż wybierają Polskę. Dlaczego nie Niemcy? Jest ważny powód

56
Podziel się:

Nawet 7 milionów osób z ukraińskim paszportem przebywa poza granicami swojego kraju. Zdaniem politologa Sergieja Tarana, z którym rozmawiał portal wnp.pl, Polska jest i będzie jednym z pierwszych wyborów obywateli Ukrainy, jeżeli chodzi o szukanie pracy.

Ukraińcy wciąż wybierają Polskę. Dlaczego nie Niemcy? Jest ważny powód
Ukraińcy nadal chętnie wybierają Polskę (Adobe Stock)
bFggNulN

Polska nadal będzie atrakcyjnym kierunkiem ukraińskiej migracji zarobkowej. Ukraińcy mogą swobodnie podróżować w poszukiwaniu pracy po całej strefie Schengen, ale zdaniem politologa Sergieja Tarana nie zmniejszyła się emigracja do Polski. Ukraiński politolog w rozmowę z portalem wnp.pl analizuje zwyczaje migracyjne swoich rodaków.

Sergiej Taran w rozmowie z wnp.pl podkreśla, że władze Ukrainy poniekąd akceptują migrację zarobkową, a nawet ją w pewien sposób ułatwiają. - Jeszcze w roku 2015 parlament Ukrainy przyjął ustawę o emigracji ekonomicznej w poszukiwaniu pracy – mówi dziennikarzom wnp.pl politolog.

W ostatnich latach zmniejszyła się emigracja zarobkowa do Rosji, co zdaniem Tarana jest istotne dla władz w Kijowie.

bFggNulP
Zobacz także: Agrounia znów protestuje. Dramat producentów wieprzowiny

Transfery dewizowe zza granicy to w tej chwili 6 proc. PKB Ukrainy. Według Sergieja Tarana w 2020 roku transfery wyniosły 6 mld dolarów. Coraz mniejszy udział mają transfery z Federacji Rosyjskiej, a lawinowo rosną z Polski.

Szacuje się, że cała ukraińska migracja to 7 mln. W Polsce według rożnych szacunków mówi się o milionie Ukraińców przebywających nad Wisłą. Nie brakuje opinii, że za 5 lat będzie ich nawet 2 razy więcej, czyli już około dwóch milionów.

bFggNulV

Pracownicy z Ukrainy są doceniani przez polskich przedsiębiorców. Co trzeci pracodawca gotów płacić pracownikom z Ukrainy więcej niż Polakom. To o dwa punkty procentowe więcej niż jeszcze w pierwszej połowie 2020 r

Politolog zwraca także uwagę, że w Kijowie ciągle powiększa się sieć nauczania języka polskiego. To także ma duży wpływ na migracyjne wybory Ukraińców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFggNumq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
Pogadajmy
2 dni temu
Trudno zrozumiec, skad tu tyle niechęci do Ukraincow.. Niektorzy usprawiedliwiaja to nawet II Wojna Swiatowa. Ale przeciez to pokolenie nie jest odpowiedzualne za wojnę.. Ukraincy tez ludzie i chca zyc normalnie. Ilu Polakow jest za granica, w Europie, Ameryce, Australii ? Czy wszyscy maja jakies niezwykle osiagnięcia, zeby zasluzyc na emigrację ?
rex
2 tyg. temu
tylko kwestia czasu jak granica przesunie się na linię Wisły. Przemyśl i Zamość to dla Ukraińców zagarnięte ziemie. Nie rozumie idiotycznej polityki przyjmowania Ukraińców, skoro jest milion bezrobotnych Polaków. Może ich trzeba zagospodarować w pierwszej kolejności? Całe pokolenie pokomunistyczne harowało na to co jest. Praca za grosze, wyżyłowane podatki. A teraz Ukraińcy przychodzą sobie na gotowe. Po prostu ręce opadają. I żeby nikt nie pisał idiotyzmów , iż GB też przyjmują Polaków. Bo Polacy w chwili próby, kiedy Hitler był o krok od Londynu byli jedynymi najwierniejszymi sojusznikami. A i tak odpowiedzią na polską emigrację był Brexit. Natomiast Ukraińcy Polaków wyżynali i to nie tylko na Wołyniu. Ale w chwili próby byli Gestapowcami, SS Hałyczna wykańczała Powstanie i Akcję Burza; ukraińskie jednostki pomocnicze "obsługiwały" Treblinkę czy Oświęcim. A i obecnie dawna ul.Piłsudskiego w dawnym polskim mieści nazywa się Bandery.Aby Polskę upokorzyć. Tymczasem u nas Ukraińcy dostają w nagrodę emeryturki, dopłaty do mieszkań, 500 plus itp. Po prostu super... i nikt z tym nic nie robi. Patrzycie i nie widzicie ale Wasze dzieci zadyndają na ukraińskich widłach.
Darulka
2 miesiące temu
Ukraińcy to cwaniaki którzy myślą że wszystko im wolno A nasza prezydent Gdańska jak powiedziała przyjmuje wszystkich na morenie mieszka ich pełno dziś kilku rzadalo od mojego taty i jego kolegów papierosów gdy odmówili zaczęli się bic mój tata może mieć złamany palec i podbite oko ale na szczęście położył jednego mam dość kupię coś nie wiem paralizator czy co tam można do obrony bo strach wyjść z domu ale spokojnie zemscimy się gdy ich znajdziemy to polamiemy
bFggNumr
Adam
3 miesiące temu
To jest tragedia. Nie umieją mówić po Polsku, Angielsku czy Niemiecku. Przyjeżdżają jako specjaliści z uprawnieniami a okazuje się, że papiery kupili. Pracodawca dostaje bonusy za zameldowanie pracownika z Ukrainy. Niszczą sprzęt, bardzo są butni, cwaniaki. Film "Dziewczyny ze Lwowa" raczej jest obrazem Polaków pracujących na zachodzie. Produkcja stworzona tylko po to żeby współczuć i przyjąć z otwartymi rękami bez buntu społecznego. Jest oczywiście kilku, którzy są dobrymi fachowcami i nawet kilku z nich jest moimi dobrymi kolegami :)
Polska bez Po...
4 miesiące temu
Nie mam nic do Ukraińców znam dużo i są wporzadku ale serio nie długo nie będzie tu Polaków ja jestem zmuszony wyjechać za lepszym życiem tu polityka mas zjada robią niewolników do taniej siły roboczej albo całe życie na długach nie chce żeby moje dzieci tez były w długach bo państwo robi to chyba celowo a raczej napewno . Smutna rzeczywistość
...
Następna strona