Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Ukraińcy wciąż wybierają Polskę. Dlaczego nie Niemcy? Jest ważny powód

54
Podziel się:

Nawet 7 milionów osób z ukraińskim paszportem przebywa poza granicami swojego kraju. Zdaniem politologa Sergieja Tarana, z którym rozmawiał portal wnp.pl, Polska jest i będzie jednym z pierwszych wyborów obywateli Ukrainy, jeżeli chodzi o szukanie pracy.

Ukraińcy wciąż wybierają Polskę. Dlaczego nie Niemcy? Jest ważny powód
Ukraińcy nadal chętnie wybierają Polskę (Adobe Stock)

Polska nadal będzie atrakcyjnym kierunkiem ukraińskiej migracji zarobkowej. Ukraińcy mogą swobodnie podróżować w poszukiwaniu pracy po całej strefie Schengen, ale zdaniem politologa Sergieja Tarana nie zmniejszyła się emigracja do Polski. Ukraiński politolog w rozmowę z portalem wnp.pl analizuje zwyczaje migracyjne swoich rodaków.

Sergiej Taran w rozmowie z wnp.pl podkreśla, że władze Ukrainy poniekąd akceptują migrację zarobkową, a nawet ją w pewien sposób ułatwiają. - Jeszcze w roku 2015 parlament Ukrainy przyjął ustawę o emigracji ekonomicznej w poszukiwaniu pracy – mówi dziennikarzom wnp.pl politolog.

W ostatnich latach zmniejszyła się emigracja zarobkowa do Rosji, co zdaniem Tarana jest istotne dla władz w Kijowie.

Zobacz także: Agrounia znów protestuje. Dramat producentów wieprzowiny

Transfery dewizowe zza granicy to w tej chwili 6 proc. PKB Ukrainy. Według Sergieja Tarana w 2020 roku transfery wyniosły 6 mld dolarów. Coraz mniejszy udział mają transfery z Federacji Rosyjskiej, a lawinowo rosną z Polski.

Szacuje się, że cała ukraińska migracja to 7 mln. W Polsce według rożnych szacunków mówi się o milionie Ukraińców przebywających nad Wisłą. Nie brakuje opinii, że za 5 lat będzie ich nawet 2 razy więcej, czyli już około dwóch milionów.

Pracownicy z Ukrainy są doceniani przez polskich przedsiębiorców. Co trzeci pracodawca gotów płacić pracownikom z Ukrainy więcej niż Polakom. To o dwa punkty procentowe więcej niż jeszcze w pierwszej połowie 2020 r

Politolog zwraca także uwagę, że w Kijowie ciągle powiększa się sieć nauczania języka polskiego. To także ma duży wpływ na migracyjne wybory Ukraińców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Bahn
3 miesiące temu
Największą tragedią jest fakt iż ktoś tyrał w tym kraju jak wół, płacił składki a później umierał bo kiedy był chory to słyszał,że NFZ nie płaci za dany pakiet badań.Tragedią jest również to,że nie było mieszkań,przedszkoli dla obywateli tego kraju.Dzisiaj przedstawiciele NFZ wręcz zapraszają obywateli Ukrainy do darmowej opieki medycznej.Prezydenci miast i burmistrzowie rozdają i remontują mieszkania.Są przedszkola,szpitale,szkoły nic nie brakuje.Nie pytając narodu podjęto decyzję,która wpłynie na życie Polaków na lata.Wmawiając wszystkim przy tym,że każdy jest otwarty i chętny.Łatwo mówić tym,którzy są od tego daleko.To społeczeństwo będzie na co dzień zmagać się z tym wszystkim.Tak jak już tu było wspomniane nie można porównywać pracujących obywateli polskich w innych krajach.Nasza migracja nie przyczynia się do obniżenia poziomu życia obywateli tych krajów.Wymaga się od nas znajomości języka i odpowiednich kwalifikacji.Obywatele krajów zachodnich nie czekali w kolejkach do lekarzy.Nie było i nie ma tak,że przyjedzie Polak i dla niego jest wszystko a dla rodzimych obywateli nie było nic.Znam to z autopsji.Rozumiem tragedię,rozumiem pomoc ale nie w taki sposób,że statut Polaka na tym ucierpi.Dużo się mówi np.jak to Polacy ratowali Żydów.Dzisiaj otwarcie politycy tego państwa mówią o Polsce,że to kraj samych antysemitów.Więc historia już pokazała nie pierwszy raz czym kończy się czasem otwartość za wszelką cenę.Życzę obywatelom Ukrainy spokoju i pokoju, jednak jeszcze raz podkreślam polskie władze nie mogą tego robić kosztem własnych obywateli.
Patryk
3 miesiące temu
W Niemczech musieli by harować tu mają wakacje.
Pogadajmy
4 miesiące temu
Trudno zrozumiec, skad tu tyle niechęci do Ukraincow.. Niektorzy usprawiedliwiaja to nawet II Wojna Swiatowa. Ale przeciez to pokolenie nie jest odpowiedzualne za wojnę.. Ukraincy tez ludzie i chca zyc normalnie. Ilu Polakow jest za granica, w Europie, Ameryce, Australii ? Czy wszyscy maja jakies niezwykle osiagnięcia, zeby zasluzyc na emigrację ?
Adam
7 miesięcy temu
To jest tragedia. Nie umieją mówić po Polsku, Angielsku czy Niemiecku. Przyjeżdżają jako specjaliści z uprawnieniami a okazuje się, że papiery kupili. Pracodawca dostaje bonusy za zameldowanie pracownika z Ukrainy. Niszczą sprzęt, bardzo są butni, cwaniaki. Film "Dziewczyny ze Lwowa" raczej jest obrazem Polaków pracujących na zachodzie. Produkcja stworzona tylko po to żeby współczuć i przyjąć z otwartymi rękami bez buntu społecznego. Jest oczywiście kilku, którzy są dobrymi fachowcami i nawet kilku z nich jest moimi dobrymi kolegami :)
Polska bez Po...
8 miesięcy temu
Nie mam nic do Ukraińców znam dużo i są wporzadku ale serio nie długo nie będzie tu Polaków ja jestem zmuszony wyjechać za lepszym życiem tu polityka mas zjada robią niewolników do taniej siły roboczej albo całe życie na długach nie chce żeby moje dzieci tez były w długach bo państwo robi to chyba celowo a raczej napewno . Smutna rzeczywistość
...
Następna strona