Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czarny sen deweloperów się nie spełnił. Lekkie ożywienie na rynku nieruchomości

122
Podziel się

Nie spełnia się najgorszy sen deweloperów z czasów lockdownu, czyli wyhamowanie sprzedaży mieszkań. Wprost przeciwnie: Polacy nadal chętnie kupują nieruchomości, a w podjęciu tej decyzji pomaga szorujące po dnie oprocentowanie depozytów.

Polacy nadal kupują mieszkania, choć jeszcze w marcu czy kwietniu wcale nie wydawało się to pewne
Polacy nadal kupują mieszkania, choć jeszcze w marcu czy kwietniu wcale nie wydawało się to pewne (money.pl)
bErVoYzV

Przez pierwsze dwa miesiące roku, jeszcze przez epidemią, obserwowaliśmy ogromne zainteresowanie nieruchomościami i ogromny wzrost cen. W pierwszym kwartale w sześciu największych miastach klienci kupili 18,9 tysięcy mieszkań, co było "najwyższym wynikiem w historii" – piszą analitycy HRE Investments w poniedziałkowym komentarzu, który przytacza PAP.

To się, siłą rzeczy, zmieniło w marcu i kwietniu, kiedy sprzedaż mieszkań wyraźnie wyhamowała. Jak jednak zauważają eksperci, zaraz po zniesieniu ograniczeń znów można zauważyć wyraźny "ruch w interesie". Wpływ na zainteresowanie zakupem nieruchomości ma ledwo przekraczające pół procenta rocznie oprocentowanie depozytów. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, wyjmują pieniądze, które w banku i tak w żaden sposób się aktualnie nie rozmnożą, i kupują złoto lub nieruchomości właśnie.

Eksperci wskazali, że choć sytuacja na rynku najmu nie jest już tak dobra jak rok temu, to nie mamy do czynienia z gwałtownym załamaniem. Co prawda poziom pustostanów w największych miastach wzrósł, ale nie jest on jeszcze niepokojący.

bErVoYzX
Zobacz także: Obejrzyj: Polacy ruszyli po mieszkania. "Bo wyjęli gotówkę z banku"

"Na dzień 20 maja 2020 r. pustych było 7,5 proc. mieszkań w dużych miastach. To wciąż oznacza, że przeciętne mieszkanie jest wynajęte przez ponad 11 miesięcy w roku. Dla porównania na koniec maja 2019 roku poziom pustostanów wynosił 5,9 proc. To sugeruje, że problemy ze zrywaniem umów najmu nie są aż tak palące i zawieranie nowych kontraktów w dużej mierze zastępuje zerwane umowy" – czytamy w analizie.

Elementem wspomagającym rynek najmu może okazać się rządowy program dopłat do czynszów dla osób z problemami finansowymi. Ci, którzy spełnią warunki, będą mogli wziąć do 1,5 tys. zł miesięcznie przez pół roku. Dofinansowanie ma być kierowane nie tylko do najemców całych mieszkań, ale też do najemców pokoi.

bErVoYAd

W perspektywie roku eksperci HRE prognozują dalszą stabilizację cen na rynku nieruchomości z możliwością niewielkich odchyleń.

"Wykluczamy przy tym możliwość większej niż kilkuprocentowa korekty cen i to nawet jeśli kryzys weźmie górę, wzrośnie bezrobocie, płace Polaków przestaną rosnąć, a banki nie tylko nie poluzują kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, ale jeszcze mocniej zakręcą kurki z pieniędzmi. Powód jest prosty - przed epidemią nasz rynek nie rósł zbyt mocno (np. na tle innych krajów Europy), a jego fundamenty były racjonalnie oparte o rosnącą zamożność społeczeństwa przy niewielkiej skali spekulacji" – uważają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErVoYAy
KOMENTARZE
(122)
chałupka
rok temu
zmieńcie płytę , bo ten hit to już ... kit
młody
rok temu
A co z mieszkaniami + .Kolejne kłamstwa PiS !!!
Adam
rok temu
Kupiłem właśnie mieszkanko w Trójmieście . chociaż ceny nad morzem przyprawiają o zawrót głowy .
bErVoYAz
Dartanian
rok temu
Bzdura jakich mało
Gość
rok temu
Ile kosztował ten artykuł ? Ze względu na treść pozostał niepodpisany ?
...
Następna strona