Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mieszkania
29.06.2020 15:47

Czarny sen deweloperów się nie spełnił. Lekkie ożywienie na rynku nieruchomości

Nie spełnia się najgorszy sen deweloperów z czasów lockdownu, czyli wyhamowanie sprzedaży mieszkań. Wprost przeciwnie: Polacy nadal chętnie kupują nieruchomości, a w podjęciu tej decyzji pomaga szorujące po dnie oprocentowanie depozytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Polacy nadal kupują mieszkania, choć jeszcze w marcu czy kwietniu wcale nie wydawało się to pewne

Przez pierwsze dwa miesiące roku, jeszcze przez epidemią, obserwowaliśmy ogromne zainteresowanie nieruchomościami i ogromny wzrost cen. W pierwszym kwartale w sześciu największych miastach klienci kupili 18,9 tysięcy mieszkań, co było "najwyższym wynikiem w historii" – piszą analitycy HRE Investments w poniedziałkowym komentarzu, który przytacza PAP.

To się, siłą rzeczy, zmieniło w marcu i kwietniu, kiedy sprzedaż mieszkań wyraźnie wyhamowała. Jak jednak zauważają eksperci, zaraz po zniesieniu ograniczeń znów można zauważyć wyraźny "ruch w interesie". Wpływ na zainteresowanie zakupem nieruchomości ma ledwo przekraczające pół procenta rocznie oprocentowanie depozytów. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, wyjmują pieniądze, które w banku i tak w żaden sposób się aktualnie nie rozmnożą, i kupują złoto lub nieruchomości właśnie.

Eksperci wskazali, że choć sytuacja na rynku najmu nie jest już tak dobra jak rok temu, to nie mamy do czynienia z gwałtownym załamaniem. Co prawda poziom pustostanów w największych miastach wzrósł, ale nie jest on jeszcze niepokojący.

Obejrzyj: Polacy ruszyli po mieszkania. "Bo wyjęli gotówkę z banku"

"Na dzień 20 maja 2020 r. pustych było 7,5 proc. mieszkań w dużych miastach. To wciąż oznacza, że przeciętne mieszkanie jest wynajęte przez ponad 11 miesięcy w roku. Dla porównania na koniec maja 2019 roku poziom pustostanów wynosił 5,9 proc. To sugeruje, że problemy ze zrywaniem umów najmu nie są aż tak palące i zawieranie nowych kontraktów w dużej mierze zastępuje zerwane umowy" – czytamy w analizie.

Elementem wspomagającym rynek najmu może okazać się rządowy program dopłat do czynszów dla osób z problemami finansowymi. Ci, którzy spełnią warunki, będą mogli wziąć do 1,5 tys. zł miesięcznie przez pół roku. Dofinansowanie ma być kierowane nie tylko do najemców całych mieszkań, ale też do najemców pokoi.

W perspektywie roku eksperci HRE prognozują dalszą stabilizację cen na rynku nieruchomości z możliwością niewielkich odchyleń.

"Wykluczamy przy tym możliwość większej niż kilkuprocentowa korekty cen i to nawet jeśli kryzys weźmie górę, wzrośnie bezrobocie, płace Polaków przestaną rosnąć, a banki nie tylko nie poluzują kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, ale jeszcze mocniej zakręcą kurki z pieniędzmi. Powód jest prosty - przed epidemią nasz rynek nie rósł zbyt mocno (np. na tle innych krajów Europy), a jego fundamenty były racjonalnie oparte o rosnącą zamożność społeczeństwa przy niewielkiej skali spekulacji" – uważają.

Oczekiwanie na rynku mieszkaniowym. Ludzie wolą wynająć niż sprzedać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mieszkania, HRE Investments, nieruchomości, depozyty, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2020

nasaTeż chyba wyciągnę kasę i kupię mieszkanie wracając z pracy....co za brednie, mieszkania kupują jedni i ci sami bogacze a potem wynajmują ubogim...

29-06-2020

AniołChyba z 10 raz to napiszę.... w takich czasach trzeba kupować nieruchomości....ci za gotówkę nie chcą stracić na jej wartości a ci na kredyt, bo jest … Czytaj całość

29-06-2020

kloAle to jest prawda. Ja kupiłem mieszkanie(choć go nie potrzebowałem) rok temu. przyczyna-inflacja. Dzisiaj to mieszczanie jest warte ok 60-70 tys … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (122)