Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Czechy skarżą się w Unii na Polskę. Chodzi o kopalnię w Turowie

124
Podziel się:

Czeskie ministerstwa odpowiedzialne za sprawy zagraniczne i środowisko złożyły skargę na Polskę do Komisji Europejskiej. Chodzi o kopalnię węgla brunatnego w Turowie, która otrzymała pozwolenie na dalszą działalność.

Czechy skarżą się w Unii na Polskę. Chodzi o kopalnię w Turowie
Kopalnia w Turowie wzbudza sprzeciw Czech. (Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Anna Uciechowska)

Czeskim władzom nie podoba się zezwolenie na działalność górniczą w Turowie. Czesi są przekonani, że Polska naruszyła zobowiązania związane z czterema dyrektywami europejskimi oraz Traktat UE bezpośrednio.

Teraz czeska strona czeka na odpowiedź KE i po niej zdecyduje o ewentualnych kolejnych krokach. Komisja ma trzy miesiące na jej udzielenie.

"Jeżeli nasza skarga związana z prawodawstwem unijnym okaże się istotna i wystarczająco mocna, jest bardzo prawdopodobne, że Republika Czeska wystąpi z pozwem przeciwko Polsce" - oświadczyło ministerstwo środowiska.

O skardze Czech poinformowała agencja CTK. Agencja podaje również, że mieszkańcy gmin znajdujących się po stronie naszych sąsiadów obawiają się zanieczyszczenia powietrza przez kopalnie oraz zapadania się ziemi.

Polska strona natomiast zasadniczo odrzuca wpływ kopalni na sytuację na terytorium Czech. Turów dostarcza węgiel głównie do sąsiedniej elektrowni. Grupa PGE - właściciel kopalni i elektrowni - zakłada prowadzenie wydobycia w Turowie do 2044 roku.

Zobacz także: Zobacz: Zamykanie kopalni. Co z górnikami? "Zatrudnienie albo pieniądze"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(124)
karol
2 lata temu
Czesi najpierw niech oddadzą ziemie które są nam winni po wojnie , bo nasze ziemie wzięli ale w rozliczeniu swoich nie oddali , a potem można rozmawiać na temat dostępu do morza które planują i chcą znowu wyjelenić Polskę
adamkowal
2 lata temu
A Polaków Czesi piwo...
Polak
2 lata temu
Po co kopalnia węgla skoro zakaz palenia węglem i drewnem. Zamknąć kopalnie!
edek
2 lata temu
A ile powietrza zanieczyszczają Skody?
Slonzok bis p...
2 lata temu
BRAWO CZESI
...
Następna strona