Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Czwarta fala pandemii. Spadła liczba rezerwacji świątecznych

379
Podziel się:

W związku z sytuacją pandemiczną o 10-20 spadła liczba rezerwacji świątecznych w hotelach - powiedział PAP sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński. Tymczasem jeszcze w tym tygodniu premier ma ogłosić obostrzenia związane z nowym wariantem koronawirusa.

Czwarta fala pandemii. Spadła liczba rezerwacji świątecznych
Wprowadzone przez rząd do 17 grudnia dodatkowe obostrzenia wzbudziły u gości niepewność dotyczącą tego, jak będzie wyglądała możliwość spędzania czasu świąteczno-noworocznego poza domem (Adobe Stock, ©Wiktor - stock.adobe.com)

Jak zaznaczył Mączyński, święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok tradycyjnie były bardzo dobrym okresem dla branży hotelarskiej.

W hotelach spotkania pracowników

- Przed pandemią coraz bardziej popularnym sposobem spędzania rodzinnych świąt stawał się pobyt w hotelu, z kolei kalendarz przed samymi świętami wypełniały rezerwacje firmowe, głównie spotkania przedświąteczne pracowników - wskazał.

Zobacz także: Dramatyczny wzrost liczby zakażeń. Czy będzie lockdown turystyki?

Jego zdaniem wprowadzone przez rząd do 17 grudnia dodatkowe obostrzenia wzbudziły u gości niepewność dotyczącą tego, jak będzie wyglądała możliwość spędzania czasu świąteczno-noworocznego poza domem.

- Ten brak stabilności sytuacji powoduje, że w hotelach jest coraz mniej rezerwacji na pobyty indywidualne, a duża część firm zrezygnowała ze spotkań świątecznych z pracownikami. W ostatnich dniach liczba rezerwacji w hotelach na czas świąteczno-noworoczny, w zależności od regionu kraju, spadła od 10 do 20 proc. - podał.

Według eksperta branży nie pomaga także - w sytuacji rozwoju IV fali zachorowań - brak przepisów o certyfikatach covidowych.

- Bez jasnych przepisów umożliwiających sprawdzenie certyfikatu szczepień gości, hotelarze nie wiedzą, czy dany gość ma być wliczony do limitu, czy nie - wyjaśnił. Dodał, że liczne apele Izby o uregulowanie tej kwestii nadal pozostają bez odzewu, co bardzo negatywnie wpływa na - i tak już złą - sytuację finansową branży hotelarskiej.

W ub. tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych, wśród których przewidziano zmniejszenie limitu gości z 75 proc. do 50 proc. obłożenia m.in. w hotelach, lokalach gastronomicznych i na basenach.

Rząd szykuje obostrzenia

- Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - dodał.

Jak wynika z danych, branża hotelarska tonie w długach. Średnio każde przedsiębiorstwo z branży hotelarskiej i restauracyjnej ma zaległości sięgające niemal 29 tys. zł. Rekordzistą jest spółka komandytowa z Dolnego Śląska, której dług sięga blisko 4,3 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(379)
@dolf
3 lata temu
A ja olewam te wszystkie obostrzenia..mieszkam od 37 lat w Alpach Wysokich i nie obowiazuja mnie zadne przepisy, nie korzystam z hoteli , tylko z mojego 4 pokojowego mieszkania z widokiem na Watzmanna...pozdrowienia z Berchtesgaden..kolo Salzburga
Pobudka
3 lata temu
To wy nie wiecie że małe przedsiębiorstwa mają upasc a przejąć je mają korporacje i to potężne takie które mają wszędzie udziały w internecie, farmacji, wszędzie. To one mają rządzić a my mamy u nich pracować. Nie będzie już prywaty. Teraz są te zmiany, już widzicie. Tu nie chodzi o medycynę i zdrowie. Przedsięwzięcie jest mega ogromne.
Emeryt
3 lata temu
Dlaczego rzekomo bezpieczni zaszczepieni,tak bardzo boją się niezaszczepionych. Czyżby szczepionki nie działały? Ważniejsza zdrowa psychika i ocena sytuacji.
ab negatio
3 lata temu
Nie ma czegoś takiego jak odwołanie rezerwacji. Ja zarezerwowałem sobie na Święta Bożego Narodzenia dwóch szwagrów , teścia , brata i kuzyna. I ZOSTANĄ MI DOSTARCZENI , CHOĆBYM MIAŁ NIE WYPIĆ KIELISZKA , ROBIĆ ZA KIEROWCĘ I PORYWACZA. U mnie słowo droższe od pieniędzy. W życiu trzeba mieć chociaż jedną zasadę. Np. lojalność.
ab negatio
3 lata temu
Nie ma czegoś takiego jak odwołanie rezerwacji. Ja zarezerwowałem sobie na Święta Bożego Narodzenia dwóch szwagrów , teścia , brata i kuzyna. I ZOSTANĄ MI DOSTARCZENI , CHOĆBYM MIAŁ NIE WYPIĆ KIELISZKA , ROBIĆ ZA KIEROWCĘ I PORYWACZA. U mnie słowo droższe od pieniędzy. W życiu trzeba mieć chociaż jedną zasadę. Np. lojalność.
...
Następna strona