Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Wojciech Rynkowski
|

Czy rachunki za energię można zmniejszyć? Tak i to już etapie budowy domu

22
Podziel się:

Szukając źródeł codziennych oszczędności, trzeba pamiętać, że energię zużywamy zarówno zimą jak i latem. W kilku ostatnich latach dobowe maksimum zużycia energii w lecie dorównuje tym zimowym. Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów tego i zapewne przyszłego roku. Cześć ekspertów wieszczy wręcz nadchodzącą "dekadę drogiej energii".

Czy rachunki za energię można zmniejszyć? Tak i to już etapie budowy domu
Wyższe ceny za energię można częściowo obejść już na etapie budowy domu (Adobe Stock)

Wszystko to powoduje, że już szukając działki i wybierając projekt domu, powinniśmy myśleć o przyszłych kosztach eksploatacji. Starannie zaplanowana i przemyślana budowa domu sprawi, że pozornie niewielkie oszczędności w sumie znacząco obniżą nasze rachunki za media w przyszłości.

Przemyślany wybór działki pozwoli zaoszczędzić energię

Pierwszy krok do oszczędzania energii możemy wykonać już na etapie zakupu działki. Jeśli dopiero jej poszukujemy, to warto dokonać przemyślanego wyboru. Dzięki kilku kluczowym czynnikom późniejsze różnice w kosztach eksploatacji domu mogą być duże.

Działka nie powinna znajdować się na szczycie wzgórza, wybudowany na niej dom będzie nieustannie narażony na podmuchy wiatru i silne ruchy mas powietrza. Zwłaszcza w zimie może to spowodować większe nakłady energii na ogrzewanie, a co zatem idzie wyższe rachunki za media.

Zobacz także: Luksusowa stodoła nad jeziorem. Cena budowy? 5900 zł/mkw.

Decydując się na działkę położoną w dolinie, lub w pobliżu dużej rzeki, lub jeziora, musimy pamiętać o tym, że trzeba będzie wykonać właściwą hydroizolację. Jeśli zostanie ona źle wykonana, będzie nam wciąż zagrażać wilgoć, a co za tym idzie potencjalnie grzyb i  przemarzanie ścian.

Ważnym czynnikiem jest usytuowanie działki względem stron świata. W idealnej sytuacji wjazd powinien być od północy, tak żeby salon i taras znalazły się od południa lub południowego zachodu. Zapewni to dobre doświetlenie pomieszczeń w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy jest ono najbardziej potrzebne. Południowa ekspozycja dachu ułatwi również montaż paneli fotowoltaicznych i zapewni ich wysoką efektywność.

Wybór projektu domu ma bezpośredni wpływ na późniejsze zużycie energii

Kolejnym krokiem, do oszczędzania energii jest pamiętanie o kilku prostych regułach przy wyborze projektu.

Prosta zwarta bryła o małej powierzchni zewnętrznej ścian ułatwi ogrzanie i późniejsze utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzu domu. Idealne pod tym względem są modne obecnie budynki w stylu "nowoczesnej stodoły". Im bardziej skomplikowana, wymyślna bryła domu, tym gorszy stosunek powierzchni ścian do kubatury pomieszczeń. Straty ciepła stają się wtedy wręcz nieuniknione.

Ta sama zasada w jeszcze większym stopniu dotyczy dachu. Optymalnym rozwiązaniem jest prosty dach dwuspadowy, zwrócony jedną z połaci na południe. Oferuje on nie tylko najwięcej miejsca na ewentualną fotowoltaikę, ale także umożliwia dobre doświetlenie pomieszczeń na poddaszu oknami balkonowymi. Prosta konstrukcja jest nie tylko tania, minimalizuje też możliwość popełnienia błędów przez wykonawcę. Każde źle wykonane lub niestarannie zaizolowane połączenie połaci dachowych jest miejscem ucieczki energii i zawilgocenia.

Warto też przemyśleć, czy rzeczywiście jest nam potrzebna piwnica. Rezygnacja z niej pozwoli nam nie tylko sporo zaoszczędzić, ale też zminimalizuje jedno z potencjalnych zagrożeń, jakim jest zawilgocenie domu.

Właściwe dobrane materiały i staranne wykonanie dają największe oszczędności

Wybór działki i projektu mają oczywiście znaczenie, ale to przy budowie domu najłatwiej zapewnić sobie przyszłą oszczędność energii przy umiarkowanych wydatkach.

Podstawą jest starannie wykonana termoizolacja. Zapewni nam on oszczędność energii zarówno zimą jak i latem. Równie ważna, jest dobra hydroizolacja, ogrzewanie zawilgoconego budynku pochłania nieporównanie więcej energii. A przecież ogrzewanie domu jest jednym z głównych kosztów eksploatacji.

Naturalnym dopełnieniem dobrze zaizolowanego domu są nowoczesne energooszczędne okna i drzwi. Zapewnią one ochronę wnętrza zarówno przed chłodem jak i przed upałem.

Warto zastąpić balkony oknami weneckimi zwanymi inaczej portfenetrami. Mając własny taras i ogród, zapewne rzadko będziemy korzystać z balkonu. Tymczasem w przypadku złego wykonania jego konstrukcji możemy mieć do czynienia z mostkiem termicznym. Ciepło z wnętrza domu ucieka przez ścianę i stalowe zbrojenie balkonu, a sama jego płyta, owiewana przez wiatr działa wtedy jak swego rodzaju chłodnica.

Elementem budzącym najwięcej emocji jest potencjalna rezygnacja z kominka, taka decyzja ma jednak swoje uzasadnienie. W niektórych gminach już nie można palić w kominkach, inne rozważają wprowadzenie takiego zakazu przynajmniej okresowo.

Może to oznaczać, że wydamy kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych na kosztowną dekorację. Co gorsze, będziemy mieli doprowadzony do salonu przewód kominowy, którym ciepło będzie mogło bez przeszkód uciekać.

Pompa ciepła a ogrzewanie domu - czy warto zainwestować?

Wyposażenie domu w nowoczesne technologie i urządzenia zawsze budzi emocje. Trzeba wiele w nie zainwestować, ale można też najwięcej zaoszczędzić. Na tym etapie trzeba też wybrać jakie ogrzewanie do domu będzie najbardziej ekonomiczne?

Wentylacja z rekuperacją umożliwiają odzysk ciepła, które inaczej po prostu uciekłoby z domu, to w zasadzie standardowy element wyposażenia energooszczędnego domu.

Pompa ciepła i fotowoltaika stanowią wzajemnie uzupełniający się system, pozwalający optymalnie wykorzystać energię wytworzoną przez instalację PV do ogrzewania domu. Dopiero dzięki pompie ciepła ogrzewanie domu prądem może być i ekonomiczne, i ekologiczne, niestety wymaga niemałych nakładów. Ponieważ o przedsięwzięciu, jakim jest budowa domu, należy myśleć w perspektywie 20-25 lat. Taka inwestycja będzie opłacalna, zwłaszcza w kontekście nieustannie drożejącej energii.

Dodatkowym pożądanym uzupełnieniem tego systemu jest magazyn energii. Umożliwia wykorzystanie wyprodukowanego w ciągu dnia prądu w godzinach wieczornych i nocnych, wtedy kiedy zwykle jest najbardziej potrzebny. W pewnym ograniczonym zakresie jego funkcję może pełnić samochód elektryczny, ale ze względu na wciąż ograniczoną liczbę cykli ładowania akumulatora nie jest to rozwiązanie optymalne.

Musimy przy tym pamiętać, że samo ogrzewanie elektryczne domu jest praktyczne, ale wbrew pozorom mało ekologiczne. Bez odpowiedniego wykorzystania i magazynowania prądu i tak będziemy musieli polegać na elektrowni, która go wyprodukuje.

Jak widać, oszczędzanie energii możemy zacząć na długo przed tym, zanim wprowadzimy się do nowego domu. Wydaje się, że nie ma jednego kluczowego czynnika pozwalającego znacząco zredukować koszty eksploatacji domu, ale suma pozornie drugorzędnych decyzji i prostych działań przekłada się na znaczące oszczędności. Poza tym jak w większości przypadków również w oszczędzanie energii trzeba najpierw zainwestować, żeby później móc korzystać. Ponieważ jednak na razie nie widać żadnych czynników mogących spowodować odwrócenie trendów na rynku wciąż drożejącej energii warto jednak postawić na oszczędzanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(22)
***** ***
4 miesiące temu
Udusimy się od tych spalin. Walka z OZE jaką pokazuje PiS to zbrodnia przeciw planecie i przyszłym pokoleniom.
***** ***
4 miesiące temu
Do puki PiS będzie przy władzy to możemy zapomnieć o korzyściach z OZE. PiS zrobi wszystko by dalej węglem ogrzewać Polskę.
***** ***
4 miesiące temu
Niestety ale wyborcy PiS jak i rząd PiS nie lubią samowystarczalnych ludzi. Każdy kto ma fotowoltaikę wie jakie rachunki przychodzą do domu. Za 12 miesięcy licznik elektryczny kosztuje 506 zł w PGE. Gdzie cały prąd produkuję sam i jeszcze oddaję do sieci to czego nie zużyłem. A oni znowu dodali dodatkowe rubryki w rachunku. Tak to w Polsce się zniechęca inwestorów.
tajson
8 miesięcy temu
pewnie ze mozna tylko trzeba zrobic to z glowa. zdecydowalismy sie na ogrzewanie podczerwienia i mamy panele z Oxyly i do tego fotowoltaika
ŻYJ ZDROWO
8 miesięcy temu
Myślę, że przeciwnikami pomp ciepła i fotowoltaiki są osoby, które zwyczajnie nie stać na taką inwestycję. Argumentów na tak jest bardzo dużo, ale to jest inwestycja nie tylko ekonomiczna a z tym "ciężko" z mentalnością naszą
...
Następna strona