Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Czy to dobry czas na zmianę telewizora? Prognozy rynkowe

Podziel się

W tym roku w Polsce spodziewane jest nieznaczne zwiększenie popytu na telewizory. Co nowego mają do zaproponowania producenci?

Czy to dobry czas na zmianę telewizora? Prognozy rynkowe
(materiał partnera)
bDTbrvYR

Telewizor to inwestycja na 7–8 lat. Średnio po takim czasie widzowie decydują się na kupno nowego modelu. Właśnie mija siedem lat od ostatniego dużego wzrostu sprzedaży, który przypadał na lata 2012–2013 i w dużej mierze spowodowany był wyłączeniem telewizji analogowej. Z technologicznego punktu widzenia taki okres to prawdziwa przepaść, dlatego warto przyjrzeć się nowym rynkowym trendom. Co dziś powinien oferować nowoczesny telewizor? Doskonale widać to na przykładzie najnowszej oferty firmy Samsung – QLED TV. Według IHS Markit telewizory Samsung od 13 lat są najchętniej kupowane przez konsumentów na świecie. Producent wyznacza trendy, które znajdują naśladowców. Sprawdźmy zatem, co Samsung proponuje nam w tym roku?

Miliard kolorów i 100% natężenia przy wysokiej jasności

Kupujący telewizory zwracają obecnie uwagę głównie na cztery czynniki, choć nieco inne będą ważne dla fana filmów, a inne dla gracza na konsoli. Dla jednych będzie więc to wielkość ekranu, jakość obrazu, Smart TV i cena, a dla innych ekran, input lag, cena czy design. W polskiej ofercie firmy Samsung jest obecnie pięć serii telewizorów QLED 4K – Q90, Q85, Q80, Q70 i Q60 – oraz QLED 8K Q950 z ekranami o przekątnej od 65 do 98 cali. Taka struktura oferty wnika ze zmiany preferencji widzów co do wielkości ekranów. Telewizory o przekątnej ekranu 45 – 50” stanowią aktualnie około 16 proc., a 55 – 60” – 18 proc. europejskiego rynku. Największe przekątne – 65” i więcej to już ponad 6 proc. rynku. Trend związany z przechodzeniem na większe ekrany coraz mocniej zaznacza się także w Polsce.

bDTbrvYT

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który zwracają uwagę kupujący, jest jakość obrazu, która jest ściśle związana z rozmiarem ekranu – im większy, tym wyższe wymagania widzów. Właśnie dlatego nowe modele QLED TV oferują m.in. Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie. To zaawansowana technologia, która pozwala precyzyjnie zarządzać podświetleniem ekranu, co daje intensywniejszą czerń i idealny kontrast. Oferują też 100-procentowe natężenie kolorów, a wszystko to dzięki technologii kropek kwantowych (Quantum Dot). Wrażenia podczas oglądania potęguje Ultra Szeroki Kąt Widzenia. W tym przypadku dzięki zmianom wprowadzonym w strukturze ekranu obraz jest dobrze widoczny nawet wtedy, gdy nie siedzimy na wprost telewizora.

Tegoroczne modele Samsung QLED 4K otrzymały także procesor Quantum 4K. To technologia zbliżona do tej, którą producent po raz pierwszy zastosował w telewizorach QLED 8K z wbudowaną Sztuczną Inteligencją. Procesor stanowi swoisty „mózg” telewizora i odpowiada m.in. za poprawę jakości obrazu w czasie rzeczywistym. Obraz skalowany jest w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji, co pozwala lepiej oddać szczegóły, kolory i zapewnia realistyczne wrażenia. Procesor Quantum 4K jest równocześnie odpowiedzialny za poprawę jakości dźwięku.

Telewizor to więcej niż telewizja

Dziś telewizor musi być Smart. Jeśli nie jest podłączony do Internetu, dla wielu 30- czy 40-latków traci na atrakcyjności. W tym kontekście Internet spowodował totalną zmianę w dostępie treści. Dziś to widzowie sami decydują, co i kiedy oglądają. Taki model konsumpcji filmów i seriali rodzi fenomeny kulturowe i sprawia, że popularność wybranych produkcji przekracza często oczekiwania ich twórców. Tak było choćby z serialami HBO, takimi jak „Gra o tron” czy „Westworld”. Tak jak kiedyś rozmawiano o tym, jaki film był w telewizji, dziś mówi się o serialach i filmach oglądanych za pośrednictwem aplikacji VOD i Internetu, o ich bohaterach, o tym, co wydarzy się w nowym sezonie. Czy dziś można wyobrazić sobie świat bez YouTube, filmów i teledysków? Samsung ma tu naprawdę wiele do zaoferowania. Smart TV oparte na systemie Tizen od kilku już lat jest wysoko oceniane przez polskich dziennikarzy technologicznych, którzy doceniają szybkość działania, obecność najważniejszych aplikacji VOD i udoskonalenia wprowadzane z myślą o wygodzie użytkowania.

bDTbrvYZ

W tym roku ten przyjazny system wzbogaci się o nowe aplikacje VOD, takie jak Rakuten, czy zapowiedziana Apple TV, które znajdą się obok już popularnych: HBO GO, Netflix, player.pl, Cineman, Amazon Prime Video, Chili, VOD.pl i wielu innych. Ikony aplikacji w podręcznym dolnym menu na ekranie telewizora można łatwo przenosić i dostosować do swoich potrzeb. Dzięki Smart TV nie musimy też pamiętać, jakie urządzenia mamy podłączone do telewizora, ponieważ na ekranie zobaczymy ich ikony. Większością z nich będziemy mogli sterować za pośrednictwem Jednego Pilota. Warto dodać, że w tym roku na pilocie znajdziemy także dedykowane przyciski, które kierują do trzech serwisów VOD. Są to Netflix, Amazon Prime Video i Rakuten.

Telewizor kameleon

Czarny prostokąt ekranu wyłączonego telewizora to już przeszłość. Samsung doskonale wyczuł, że design telewizora jest niezwykle istotny. Brak ramek w części modeli, Systemy Maskowania Kabli, a w części telewizorów QLED Połączenie Jednym Prawie Niewidocznym Przewodem telewizora z zewnętrznym modułem One Connect, powodują, że także otoczenie wokół ekranu może być estetyczne – bez plątaniny kabli.

Od lat budujemy salon wokół telewizora. Dziś, gdy z niego nie korzystamy, możemy uruchomić Tryb Ambient, który dostępny jest w modelach QLED. Dzięki niemu na ekranie mogą pojawić się animacje, grafiki, nagłówki ważnych informacji, zegar czy też nasze zdjęcia wykonane smartfonem i przesłane do telewizora za pomocą aplikacji Smart Things. Możemy też zdecydować, czy chcemy wyświetlić je w formie akwareli czy szkicu ołówkiem. Możemy także zdecydować o kolorze passe-partout, dobrać nasycenie kolorów do animacji i grafik, jasność i czas ich prezentacji na ekranie. Im większa przekątna ekranu, tym bardziej spektakularne efekty. Obecnie już pond 12 tysięcy użytkowników telewizorów Samsung QLED w Polsce korzysta z Trybu Ambient. Rosnąca popularność funkcji motywuje do dalszego rozwoju.

bDTbrvZa

33 miliony pikseli i Sztuczna Inteligencja

W sprzedaży są już dostępne najnowsze telewizory QLED 8K Samsung, oferujące niezwykłą precyzję w oddawaniu szczegółów. Łączą przeszłość z przyszłością i pozwalają odkurzyć domowe i telewizyjne archiwa filmowe dzięki wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji (AI) i uczenia maszynowego. Sztuczna inteligencja w telewizorze wykorzystuje wyuczone w laboratoriach schematy, które wcześniej jej przekazano i analizując wyświetlany obraz poprawia krawędzie, kolory, redukuje szumy i poprawia tło. W efekcie uzyskujemy znaczącą poprawę jakości obrazu. Nie musimy się zastanawiać nad rozdzielczością materiału – końcowy efekt będzie zależny od jakości materiału wejściowego, ale zawsze zobaczymy obraz w najlepszej możliwej formie z pięknymi kolorami i szczegółami, które do tej pory były niedostrzegalne.

Tekst powstał we współpracy z firmą Samsung

bDTbrvZu