Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czym jest filantropia? Kim są polscy filantropi?

1
Podziel się

Filantropią zajmują się zarówno organizacje pozarządowe, fundacje, jak i korporacje czy nawet osoby prywatne. Czym jest filantropia i kto może zostać filantropem?

Filantropia to bezinteresowna pomoc potrzebującym.
Filantropia to bezinteresowna pomoc potrzebującym. (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett)
bErMvcet

Filantropia to inaczej działalność społeczna czy dobroczynna. Polega na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej i materialnej osobom potrzebującym pomocy.

Filantropią nazwiemy więc wspieranie organizacji charytatywnych, prowadzenie fundacji czy organizacji, zajmującej się wspieraniem osób ubogich czy finansowaniem akcji społecznych.

Do działalności filantropijne z Polskiego podwórka możemy więc zaliczyć finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy fundacje prowadzone przez koncerny medialne.

bErMvcev

Filantropią zajmują się też organizacje związane z kościołem, np. Caritas. Filantropią często zajmują się osoby znane i zamożne, jak artyści czy biznesmeni.

Filantropia nie zawsze polega na wspieraniu finansowym osób ubogich czy chorych. Filantropią nazwiemy również wspieranie i finansowanie np. organizacji kulturalnych.

Filantropia a zamożność

Określenia "filantrop" częściej używa się w odniesieniu do konkretnej osoby, niż organizacji i zazwyczaj kojarzy się ono z człowiekiem zamożnym.

Filantropia zazwyczaj polega na materialnym wsparciu organizacji, przez co w państwach zamożniejszych filantropów jest więcej.

bErMvceB

Polscy filantropi

W Polsce nikt nie gromadzi danych na temat skali filantropii ze strony dużych korporacyjnej ani indywidualnych darczyńców. Biznes do działalności społecznej podchodzi z pewną rezerwą.

Wśród organizacji filantropijnych zauważyć należy przede wszystkim Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której co roku udaje się zebrać miliony złotych, przeznaczanych na zakup sprzętu do szpitali.

Wśród prywatnych fundacji warto wspomnieć o fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich, która jako jedna z niewielu w Polsce jest oparta w 99 proc. na prywatnym kapitale, przekazywanym przez małżeństwo.

bErMvceC

Swoją fundację ma również rodzina Staraków, czy założyciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak.

Z przekazywania dużych pieniędzy na cele dobroczynne znana jest też rodzina Kulczyków.

Warto też zauważyć, że mamy w kraju spory potencjał dla tego typu działalności - zarejestrowanych jest u nas ok. 20 tys. fundacji i 106 tys. stowarzyszeń.

Filantropia na świecie

Według rankingu Forbes'a, pierwsze miejsce wśród filantropów na świecie zajmuje Warren Buffett. Oprócz niego w pierwszej piątce są także Bill i Melinda Gatesowie, Michael Bloomberg, rodzina Waltonów i George Soros.

bErMvceD

Według innego rankingu, publikowanego przez magazyn "The Chronicles of Philantropy", pierwsze miejsce wśród darczyńców na świecie zajmuje Jeff Bezos.

Wraz z małżonką stworzył m.in. fundusz wspierający ubogich i bezdomnych, który dysponował 2 mln USD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErMvceW
KOMENTARZE
(1)
anastezjologi...
rok temu
Jak wpłacę dolara a odliczyć mogę dwa, to taka filantropia jest piękna bardzo.