Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
filantropia
04.06.2020 22:38

Czym jest filantropia? Kim są polscy filantropi?

Filantropią zajmują się zarówno organizacje pozarządowe, fundacje, jak i korporacje czy nawet osoby prywatne. Czym jest filantropia i kto może zostać filantropem?

Podziel się
Dodaj komentarz
(GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett)
Filantropia to bezinteresowna pomoc potrzebującym.

Filantropia to inaczej działalność społeczna czy dobroczynna. Polega na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej i materialnej osobom potrzebującym pomocy.

Filantropią nazwiemy więc wspieranie organizacji charytatywnych, prowadzenie fundacji czy organizacji, zajmującej się wspieraniem osób ubogich czy finansowaniem akcji społecznych.

Do działalności filantropijne z Polskiego podwórka możemy więc zaliczyć finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy fundacje prowadzone przez koncerny medialne.

Filantropią zajmują się też organizacje związane z kościołem, np. Caritas. Filantropią często zajmują się osoby znane i zamożne, jak artyści czy biznesmeni.

Filantropia nie zawsze polega na wspieraniu finansowym osób ubogich czy chorych. Filantropią nazwiemy również wspieranie i finansowanie np. organizacji kulturalnych.

Filantropia a zamożność

Określenia "filantrop" częściej używa się w odniesieniu do konkretnej osoby, niż organizacji i zazwyczaj kojarzy się ono z człowiekiem zamożnym.

Filantropia zazwyczaj polega na materialnym wsparciu organizacji, przez co w państwach zamożniejszych filantropów jest więcej.

Polscy filantropi

W Polsce nikt nie gromadzi danych na temat skali filantropii ze strony dużych korporacyjnej ani indywidualnych darczyńców. Biznes do działalności społecznej podchodzi z pewną rezerwą.

Wśród organizacji filantropijnych zauważyć należy przede wszystkim Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której co roku udaje się zebrać miliony złotych, przeznaczanych na zakup sprzętu do szpitali.

Wśród prywatnych fundacji warto wspomnieć o fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich, która jako jedna z niewielu w Polsce jest oparta w 99 proc. na prywatnym kapitale, przekazywanym przez małżeństwo.

Swoją fundację ma również rodzina Staraków, czy założyciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak.

Z przekazywania dużych pieniędzy na cele dobroczynne znana jest też rodzina Kulczyków.

Warto też zauważyć, że mamy w kraju spory potencjał dla tego typu działalności - zarejestrowanych jest u nas ok. 20 tys. fundacji i 106 tys. stowarzyszeń.

Filantropia na świecie

Według rankingu Forbes'a, pierwsze miejsce wśród filantropów na świecie zajmuje Warren Buffett. Oprócz niego w pierwszej piątce są także Bill i Melinda Gatesowie, Michael Bloomberg, rodzina Waltonów i George Soros.

Według innego rankingu, publikowanego przez magazyn "The Chronicles of Philantropy", pierwsze miejsce wśród darczyńców na świecie zajmuje Jeff Bezos.

Wraz z małżonką stworzył m.in. fundusz wspierający ubogich i bezdomnych, który dysponował 2 mln USD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2020

anastezjologia społeczna.Jak wpłacę dolara a odliczyć mogę dwa, to taka filantropia jest piękna bardzo.

Rozwiń komentarze (1)