Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Deficyt budżetowy. Do września 1,8 mld zł na minusie. Widać nieznaczną poprawę

253
Podziel się:

Dziura w kasie państwa jest nieco mniejsza niż jeszcze w ubiegłym miesiącu, ale jest. Deficyt do września wyniósł dokładnie 1,8 mld zł - informuje Ministerstwo Finansów.

Jerzy Kwieciński stoi na czele Ministerstwa Finansów.
Jerzy Kwieciński stoi na czele Ministerstwa Finansów. (East News, Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Od stycznia do września do budżetu wpłynęło 296 mld zł. Rząd wydał za to prawie 297,8 mld zł, podał resort. Widać jednak pewną poprawę w porównaniu z danymi Ministerstwa Finansów sprzed miesiąca, kiedy budżet był na minusie 1,98 mld zł. Okazuje się więc, że w samym wrześniu udało się rządowi wypracować nadwyżkę na poziomie blisko 200 mln zł.

Jak dokładniej wygląda sytuacja budżetu? W okresie styczeń - wrzesień 2019 dochody budżetu państwa wyniosły 296 mld zł i były wyższe o 23,2 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Główna w tym zasługa wyższych dochodów podatkowych (o 19,1 mld zł). Państwo coraz skuteczniej ściąga podatki.

Zobacz także: Budżet Polski. "Trzeba szukać źródeł finansowania lub pogrzebać w wydatkach"

Najważniejsze źródło dochodów budżetowych to oczywiście VAT, a więc podatek, który płacimy przy okazji zakupów. W rok jego ściągalność wzrosła o 7 proc. (8,7 mld zł). Jeszcze szybciej rosną dochody z PIT (o 12,7 proc., czyli 5,4 mld zł) i CIT (o 17,7 proc., czyli 4,6 mld zł).

W mniejszej skali zwiększyły się dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier - są wyższe o 0,8 proc., czyli około 400 mln zł. Z kolei dochody z tytułu podatku bankowego zwiększyły się o 3,9 proc., a więc blisko 100 mln zł.

O prawie jedną piątą wzrosły także dochody niepodatkowe, czyli np. cła, dywidendy z państwowych spółek czy środki z UE. Wyniosły niecałe 25 mld zł.

Co jest po stronie wydatków? Prawie 22 mld zł to obsługa długu Skarbu Państwa. Niecałe 18 mld zł wynika z rozliczeń z budżetem ogólnym Unii Europejskiej. Dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli do emerytur, to koszt rzędu 35 mld zł.

W stosunku do tego samego okresu 2018 roku wydatki budżetu państwa były wyższe o 28,1 mld zł (10,4 proc.). Dlaczego? Ministerstwo podaje, że ma to związek głównie z wypłatą tzw. 13 emerytury. W ramach dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych znalazło się o 11,6 mld zł więcej.

Większe wydatki niż rok wcześniej związane były też z budżetem UE (o 5,1 mld zł) i subwencją ogólną dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 3,8 mld zł). Jednocześnie wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa były niższe o 4,6 mld zł w związku z rozkładem płatności w całym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(253)
Antek
3 lata temu
Same kłamtwa i propaganda
Antek9
3 lata temu
Ludzie nie słuchajcie tych bajek i siania psychozy strachu.to anty Polski portal
Ed
3 lata temu
Co z tego ze jest mniejszy i tak dalej jestesmy najbiedniejszym krajem w Europie na szczescie nie biednym tez mi sukces
Jak zaczną zw...
3 lata temu
nie słusznie zabrane emerytury policjantom gdzie zastosowano ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZBIOROWĄ. To razem z zadośćuczynieniem będą olbrzymie miliardy do oddania. Kaczy to wie, że to będzie jego koniec jak straci władzę. Wie i się boi.
Piotr
3 lata temu
To żaden deficyt przy takim wsparciu rodzin. PO robiła co roku 50 mld zł deficytu a kasy dla dzieci nie było. Świetny wynik. Respekt PiS.
...
Następna strona