Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Deficyt budżetowy. Do września 1,8 mld zł na minusie. Widać nieznaczną poprawę

253
Podziel się

Dziura w kasie państwa jest nieco mniejsza niż jeszcze w ubiegłym miesiącu, ale jest. Deficyt do września wyniósł dokładnie 1,8 mld zł - informuje Ministerstwo Finansów.

Jerzy Kwieciński stoi na czele Ministerstwa Finansów.
Jerzy Kwieciński stoi na czele Ministerstwa Finansów. (East News, Aleksandra Szmigiel/REPORTER)
bDBrKvYl

Od stycznia do września do budżetu wpłynęło 296 mld zł. Rząd wydał za to prawie 297,8 mld zł, podał resort. Widać jednak pewną poprawę w porównaniu z danymi Ministerstwa Finansów sprzed miesiąca, kiedy budżet był na minusie 1,98 mld zł. Okazuje się więc, że w samym wrześniu udało się rządowi wypracować nadwyżkę na poziomie blisko 200 mln zł.

Jak dokładniej wygląda sytuacja budżetu? W okresie styczeń - wrzesień 2019 dochody budżetu państwa wyniosły 296 mld zł i były wyższe o 23,2 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Główna w tym zasługa wyższych dochodów podatkowych (o 19,1 mld zł). Państwo coraz skuteczniej ściąga podatki.

Zobacz także: Budżet Polski. "Trzeba szukać źródeł finansowania lub pogrzebać w wydatkach"
bDBrKvYn

Najważniejsze źródło dochodów budżetowych to oczywiście VAT, a więc podatek, który płacimy przy okazji zakupów. W rok jego ściągalność wzrosła o 7 proc. (8,7 mld zł). Jeszcze szybciej rosną dochody z PIT (o 12,7 proc., czyli 5,4 mld zł) i CIT (o 17,7 proc., czyli 4,6 mld zł).

W mniejszej skali zwiększyły się dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier - są wyższe o 0,8 proc., czyli około 400 mln zł. Z kolei dochody z tytułu podatku bankowego zwiększyły się o 3,9 proc., a więc blisko 100 mln zł.

O prawie jedną piątą wzrosły także dochody niepodatkowe, czyli np. cła, dywidendy z państwowych spółek czy środki z UE. Wyniosły niecałe 25 mld zł.

bDBrKvYt

Co jest po stronie wydatków? Prawie 22 mld zł to obsługa długu Skarbu Państwa. Niecałe 18 mld zł wynika z rozliczeń z budżetem ogólnym Unii Europejskiej. Dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli do emerytur, to koszt rzędu 35 mld zł.

W stosunku do tego samego okresu 2018 roku wydatki budżetu państwa były wyższe o 28,1 mld zł (10,4 proc.). Dlaczego? Ministerstwo podaje, że ma to związek głównie z wypłatą tzw. 13 emerytury. W ramach dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych znalazło się o 11,6 mld zł więcej.

bDBrKvYu

Większe wydatki niż rok wcześniej związane były też z budżetem UE (o 5,1 mld zł) i subwencją ogólną dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 3,8 mld zł). Jednocześnie wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa były niższe o 4,6 mld zł w związku z rozkładem płatności w całym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBrKvYO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(253)
moj nick
rok temu
Budżet jest pusty jak bęben kapeli wiejskiej. Po rynku hulają miliardy pustych dodrukowanych pieniędzy i inflacja szaleje. Wielcy zagraniczni inwestorzy uciekają lub wycofują się z polskiego rynku. Rodzime firmy małej przedsiębiorczości, wytwórczości i handlu są dobijane przez fiskusa. Koniec jest bliżej niż Wam się wydaje.
Byle na kości...
rok temu
pomniki Kaczyńskiego, czy Gosiewskiego, oraz zespół Macierewicza !
Jumbo
rok temu
Przed wyborami wszystko było cacy i zamykało się bez deficytu....
bDBrKvYP
pecett
rok temu
A gdzie ta wielka kas która rząd PIS podobno odzyskał z WATT. Pochłonęło piekło rydzykowe.
Jaaaa
rok temu
Dane reżimu sa tyle samo warte co neewsy w tvpis
...
Następna strona