Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
deficyt
29.10.2019 12:17

Deficyt budżetowy. Do września 1,8 mld zł na minusie. Widać nieznaczną poprawę

Dziura w kasie państwa jest nieco mniejsza niż jeszcze w ubiegłym miesiącu, ale jest. Deficyt do września wyniósł dokładnie 1,8 mld zł - informuje Ministerstwo Finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jerzy Kwieciński stoi na czele Ministerstwa Finansów. (Fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Od stycznia do września do budżetu wpłynęło 296 mld zł. Rząd wydał za to prawie 297,8 mld zł, podał resort. Widać jednak pewną poprawę w porównaniu z danymi Ministerstwa Finansów sprzed miesiąca, kiedy budżet był na minusie 1,98 mld zł. Okazuje się więc, że w samym wrześniu udało się rządowi wypracować nadwyżkę na poziomie blisko 200 mln zł.

Jak dokładniej wygląda sytuacja budżetu? W okresie styczeń - wrzesień 2019 dochody budżetu państwa wyniosły 296 mld zł i były wyższe o 23,2 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Główna w tym zasługa wyższych dochodów podatkowych (o 19,1 mld zł). Państwo coraz skuteczniej ściąga podatki.

Budżet Polski. "Trzeba szukać źródeł finansowania lub pogrzebać w wydatkach"

Najważniejsze źródło dochodów budżetowych to oczywiście VAT, a więc podatek, który płacimy przy okazji zakupów. W rok jego ściągalność wzrosła o 7 proc. (8,7 mld zł). Jeszcze szybciej rosną dochody z PIT (o 12,7 proc., czyli 5,4 mld zł) i CIT (o 17,7 proc., czyli 4,6 mld zł).

W mniejszej skali zwiększyły się dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier - są wyższe o 0,8 proc., czyli około 400 mln zł. Z kolei dochody z tytułu podatku bankowego zwiększyły się o 3,9 proc., a więc blisko 100 mln zł.

O prawie jedną piątą wzrosły także dochody niepodatkowe, czyli np. cła, dywidendy z państwowych spółek czy środki z UE. Wyniosły niecałe 25 mld zł.

Co jest po stronie wydatków? Prawie 22 mld zł to obsługa długu Skarbu Państwa. Niecałe 18 mld zł wynika z rozliczeń z budżetem ogólnym Unii Europejskiej. Dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli do emerytur, to koszt rzędu 35 mld zł.

W stosunku do tego samego okresu 2018 roku wydatki budżetu państwa były wyższe o 28,1 mld zł (10,4 proc.). Dlaczego? Ministerstwo podaje, że ma to związek głównie z wypłatą tzw. 13 emerytury. W ramach dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych znalazło się o 11,6 mld zł więcej.

Większe wydatki niż rok wcześniej związane były też z budżetem UE (o 5,1 mld zł) i subwencją ogólną dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 3,8 mld zł). Jednocześnie wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa były niższe o 4,6 mld zł w związku z rozkładem płatności w całym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: deficyt, budżet, dochody, wydatki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2019

moj nickBudżet jest pusty jak bęben kapeli wiejskiej. Po rynku hulają miliardy pustych dodrukowanych pieniędzy i inflacja szaleje. Wielcy zagraniczni … Czytaj całość

29-10-2019

Byle na kościół starczyło,pomniki Kaczyńskiego, czy Gosiewskiego, oraz zespół Macierewicza !

29-10-2019

JumboPrzed wyborami wszystko było cacy i zamykało się bez deficytu....

Rozwiń komentarze (253)