Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Deweloper wbrew zakazom buduje osiedle. Twierdzi, że to dla ludzi w kwarantannie

171
Podziel się

„Zawiadamiam, że w trybie ustawy koronawirusowej zaczynam budowę 15 domów” – informację takiej treści wrzucił do urzędowej skrzynki podawczej deweloper na warszawskim Bemowie. I to na kilka godzin przed wygaśnięciem ustawy.

Deweloper rozpoczął budowę, powołując się na ustawę antykoronawirusową.
Deweloper rozpoczął budowę, powołując się na ustawę antykoronawirusową. (Pixabay)
bDINDqlN

Sprawę opisuje „Wyborcza”. Sekretarz gminy Stare Babice, z którym rozmawiali dziennikarze, wyjaśnia, że budowę wyklucza studium gminy i plan zagospodarowania.

- W styczniu odmówiliśmy zgody na inwestycję w trybie lex deweloper, gdyż inwestycja zaburzyłaby cały ekosystem, negatywnie wpłynęła na lasy i zwierzęta – mówi „Stołecznej” Michał Więckiewicz.

Domy miałby stanąć na 20-hektarowym terenie po dawnej bazie radarowej w Lesie Bemowskim. Wszędzie tam dookoła są lasy. Jak czytamy w dzienniku, spółka powiązana z biznesmenem Marianem Okręglickim, który przejął grunt, od lat stara się o budowę osiedla w tym miejscu.

bDINDqlP

Samorząd konsekwentnie odmawiał. Do tego dyrektor ochrony środowiska ustanowił plan ochrony rezerwatu Łosiowe Błota, na terenie którego położony jest grunt spółki Okręglickiego. To zamykało sprawę budowy.

Ale biznesmen nie poddał się i znalazł „furtkę”. Właśnie złożył w urzędzie zawiadomienie o rozpoczęciu budowy na podstawie tzw. ustawy antykoronawirusowej, którą w marcu przyjął Sejm – informuje „Wyborcza”.

Sprytnie, bo ustawa zawieszała niektóre zapisy kodeksu budowlanego i ustawy o planowaniu przestrzennym. Pozwala budować wszędzie, o ile jest to związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Biznesmen i z tego wybrnął. Jak twierdzi, buduje osiedle domów wolnostojących o powierzchni 140 m kw., które będą oferowane do wynajęcia dla osób odbywających kwarantannę a później tym, którzy w wyniku kryzysu stracili własne mieszkania.

bDINDqlV

Inwestor informuje, że prace ruszyły a pierwsze budynki zostaną oddane do użytku w ciągu roku.
Co na to prawnicy? Rozkładają ręce. „Takie prawo uchwalił Sejm” – mówi adwokat, z którym rozmawiał dziennikarz „Wyborczej”.

Zawiadomienie o rozpoczęciu budowy starostwo otrzymało 4 września, prawdopodobnie zostało wrzucone do skrzynki podawczej w czwartek popołudniu. Ustawa obowiązywała przez 180 dni od wejścia w życie, zatem informacja została złożona w ostatniej chwili.

Urząd potraktował inwestycję jak samowolę budowlaną i zgłosił ją do nadzoru budowlanego. Starostwo odmówiło także zarejestrowania dziennika budowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDINDqmq
KOMENTARZE
(171)
Azyl
6 miesięcy temu
Jednym słowem brawo PiS i ustawy.
m4ght
6 miesięcy temu
Takie ustawy PiS przepycha. Każdy kto ich popiera jest złodziejem, albo paserem.
few
6 miesięcy temu
dowalić 5 mln kary i basta.
bDINDqmr
misiek
6 miesięcy temu
wystarczy poczekać aż skończy budowe i zgodnie z jego oświadczeniem kwaterować u niego osoby na kwarantannie.
A to
6 miesięcy temu
który to jego kolega w PISie ?
...
Następna strona