Notowania

gospodarka
08.03.2020 09:02

Koronawirus. Specustawa weszła w życie

W niedzielę weszła w życie specustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Nowe przepisy pozwalają m.in. omijać prawo budowlane czy wysłać pracownika do pracy zdalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Specustawa, która ma pomóc w walce z koronawirusem, wchodzi w życie. (Fot: Mateusz Madejski)

Ustawę przyjęto w ekspresowym tempie. W poniedziałek projekt skierowano do pracy w sejmowych komisjach, w piątek przyjął ją senat, a w sobotę podpisał prezydenta.

Nowe przepisy weszły w życie w niedzielę. Ustawa daje ministrowi zdrowia, szpitalom, wojewodom i pracodawcom dodatkowe możliwości działania w celu zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Konieczność wprowadzenia zawartych w ustawie regulacji jest wyjściem "naprzeciw wszystkim sytuacjom, w których narasta zagrożenie epidemii i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych u ludzi".

Oglądaj też: Koronawirus w Zielonej Górze. "Niestety zaczyna brakować sprzętu"

Według nowych przepisów pracodawca może polecić pracownikowi stanowiącemu potencjalne zagrożenie epidemiologiczne pracę zdalną z domu. Wcześniej pracownik musiał na taką kwarantannę prewencyjną wyrazić zgodę.

Ustawa daje też prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługujący rodzicom w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii.

Dodatkowy zasiłek przyznaje się na takich samych zasadach, jak zwykły zasiłek opiekuńczy, który rodzice mogą otrzymać w przypadku nagłego zamknięcia placówki.

Nowe świadczenie można pobierać za okres maksymalnie 14 dni, które nie wliczają się do rocznego limitu zasiłku opiekuńczego. Dla przykładu, w przypadku opieki nad dziećmi zdrowymi, niemającymi więcej niż 8 lat, taki limit wynosi 60 dni.

W ustawie zapisano też, że za okres pobierania dodatkowego zasiłku nie wypłaca się podstawowego zasiłku opiekuńczego. Nie można zatem pobierać dwóch świadczeń naraz, ale w praktyce będzie można liczyć na dodatkowe dni, za które będzie można otrzymać zasiłek.

Nowe przepisy wprowadzają też kilka zmian, które mają pomóc szpitalom w pracy w warunkach epidemii. Wśród nowych przepisów znajduje się m.in. taki, który pozwala placówkom medycznym na zakup towarów i usług potrzebnych do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z pominięciem długotrwałej procedury przetargowej. To oznacza, że szpitale będą mogły łatwiej i szybciej uzupełniać braki w wyposażeniu.

Ustawa pozwala też ominąć prawo budowlane, ustawę o ochronie zabytków czy przepisy o planowaniu przestrzennym, jeśli walka z epidemią będzie wymagała budowy czy przebudowy budynku.

To oznacza, że jeśli wirus się rozprzestrzeni i konieczna będzie budowa np. tymczasowych szpitali, będzie można to zrobić z pominięciem długotrwałych formalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, koronawirus, zdrowie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-03-2020

CzołgistkaLidkaTylko i wyłącznie winny jest rząd Polski który dopuścił do przywleczenia przez zarażonych do Polski covid ! Już od miesiaca powinne być zamknięte ; - … Czytaj całość

08-03-2020

...O tak, super rozwiązanie... Już widzę kasjerkę, sprzątaczkę, pielęgniarkę, ślusarza czy budowlańca pracujących zdalnie w domu...

08-03-2020

Tak się zastanawiamA kierowca zawodowy jak ma pracować w domu? Grać na kompie w truck symulator 2?

Rozwiń komentarze (42)