Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. Specustawa weszła w życie

43
Podziel się

W niedzielę weszła w życie specustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Nowe przepisy pozwalają m.in. omijać prawo budowlane czy wysłać pracownika do pracy zdalnej.

Specustawa, która ma pomóc w walce z koronawirusem, wchodzi w życie.
Specustawa, która ma pomóc w walce z koronawirusem, wchodzi w życie. (WP.PL, Mateusz Madejski)
bEqDelMB

Ustawę przyjęto w ekspresowym tempie. W poniedziałek projekt skierowano do pracy w sejmowych komisjach, w piątek przyjął ją senat, a w sobotę podpisał prezydenta.

Nowe przepisy weszły w życie w niedzielę. Ustawa daje ministrowi zdrowia, szpitalom, wojewodom i pracodawcom dodatkowe możliwości działania w celu zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Konieczność wprowadzenia zawartych w ustawie regulacji jest wyjściem "naprzeciw wszystkim sytuacjom, w których narasta zagrożenie epidemii i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych u ludzi".

bEqDelMD
Zobacz także: Oglądaj też: Koronawirus w Zielonej Górze. "Niestety zaczyna brakować sprzętu"

Według nowych przepisów pracodawca może polecić pracownikowi stanowiącemu potencjalne zagrożenie epidemiologiczne pracę zdalną z domu. Wcześniej pracownik musiał na taką kwarantannę prewencyjną wyrazić zgodę.

Ustawa daje też prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługujący rodzicom w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii.

bEqDelMJ

Dodatkowy zasiłek przyznaje się na takich samych zasadach, jak zwykły zasiłek opiekuńczy, który rodzice mogą otrzymać w przypadku nagłego zamknięcia placówki.

Nowe świadczenie można pobierać za okres maksymalnie 14 dni, które nie wliczają się do rocznego limitu zasiłku opiekuńczego. Dla przykładu, w przypadku opieki nad dziećmi zdrowymi, niemającymi więcej niż 8 lat, taki limit wynosi 60 dni.

W ustawie zapisano też, że za okres pobierania dodatkowego zasiłku nie wypłaca się podstawowego zasiłku opiekuńczego. Nie można zatem pobierać dwóch świadczeń naraz, ale w praktyce będzie można liczyć na dodatkowe dni, za które będzie można otrzymać zasiłek.

Nowe przepisy wprowadzają też kilka zmian, które mają pomóc szpitalom w pracy w warunkach epidemii. Wśród nowych przepisów znajduje się m.in. taki, który pozwala placówkom medycznym na zakup towarów i usług potrzebnych do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z pominięciem długotrwałej procedury przetargowej. To oznacza, że szpitale będą mogły łatwiej i szybciej uzupełniać braki w wyposażeniu.

bEqDelMK

Ustawa pozwala też ominąć prawo budowlane, ustawę o ochronie zabytków czy przepisy o planowaniu przestrzennym, jeśli walka z epidemią będzie wymagała budowy czy przebudowy budynku.

To oznacza, że jeśli wirus się rozprzestrzeni i konieczna będzie budowa np. tymczasowych szpitali, będzie można to zrobić z pominięciem długotrwałych formalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqDelNe
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(43)
Anonim
rok temu
Uwaga Te osoby co miały renty okresowe do stycznia Nic nie dostaną i nikt im nie pomoże finansowo Są skazane .. Nie maja nawet ubezpieczenia więc do lekarza się nie wybiorą ..Inaczej będzie trzeba płacic słono ,, Tylko z czego ? więc niech wsadzają do więzienia
Zwykły
rok temu
Ciekawe jak się buduje drogi z domu, albo muruje zdalnie.. urzędasy zapomniały, że nie wszystko się na papierze robi.
Krzysiu Konon...
rok temu
Trza zamknąć Polskę nie będzie niczego🤙
bEqDelNf
Rada
rok temu
Aniu załóż Leonkowi kondona na główkę, to nie zarazi się w przedszkolu. Twój stary ten lamus niech się weźmie do roboty.
HHH
rok temu
KIEDY PIS ZACZNIE ZABIERAC MAJĄTKI I BLOKOWAC KONTA BANKOWE LUDZIOM ???? BO PRZY OKAZJI O TO IM CHODZI !!!
...
Następna strona