Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Dla kogo dopłaty do węgla? Rząd nie zmienia zdania ws. jednego kryterium

79
Podziel się:

Rzecznik rządu Piotr Muller zadeklarował, że rząd nie planuje korekt ws. kryterium dochodowego przy dopłatach do węgla. Obecnie takiego kryterium po prostu nie ma, czyli dopłaty można otrzymać niezależnie od zarobków.

Dla kogo dopłaty do węgla? Rząd nie zmienia zdania ws. jednego kryterium
Rząd nie ma zamiaru wprowadzać korekt ws. kryterium dochodowego przy dopłatach do węgla (East News, Artur Barbarowski)

- Jesteśmy otwarci na to, aby szukać rozwiązań w innych obszarach energetyki czy ciepłownictwa, w tym ciepłownictwa systemowego. Jeżeli chodzi o kwestię wprowadzenia kryterium dochodowego do dopłaty węglowej, to korekt nie planujemy - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodatek węglowy bez kryterium dochodowego

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, przewidującą wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jednak są problemy z gazem? "Niekompetencja Morawieckiego"

Zakładany w ustawie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF, z Narodowego Banku Polskiego będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Ustawa zawiera też artykuły dotyczące prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Według MF proponowane przepisy to wykonanie zaleceń Komisji Europejskiej do innych polskich regulacji przyjętych przed dwoma miesiącami, a mających implementować europejskie przepisy.

Dla kogo dopłaty do węgla?

Przypomnijmy, że brak kryterium dochodowego w dopłatach do węgla był krytykowany zarówno przez opozycję w Sejmie, jak i ekonomistów. Jedną z poprawek zgłoszonych przez opozycję było właśnie wprowadzenie kryterium dochodowego, ale została ona odrzucona.

Z kolei Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, w rozmowie z Money.pl tak komentował brak kryterium dochodowego:

Właściciele kopciuchów dostaną więc wsparcie państwa, a ci, którzy zainwestowali w pompę ciepła czy piec gazowy, zostaną z wyższymi ratami za zakup tych urządzeń i ich instalację, ale bez żadnej dopłaty. Pojawia się więc też pytanie o sprawiedliwość takiego rozwiązania.

Dodatek węglowy przysługiwać będzie gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Podkreślono, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(79)
Tommy
2 miesiące temu
Gratulacje dla rządu. Dopłaty dla wszystkich - nawet tych co kupili 5 ton ekogroszku po PGG po niecały 1000zł/t. Zapłacili niecałe 5 000zł i dostaną 3 000zł zwrotu. Za 2 000zł mają 5t, czyli tona po 400zł. BRAWO. Tak tanio nie mieli nawet 2 lata temu!!!
Janina
2 miesiące temu
Dopłaty dostaniecie ,a węgla nie kupicie bo go nie będzie
Robert
2 miesiące temu
Mam genialny plan,Pisowcó wysłać do Moskwy, celem wsparcia tamtejszej gospodarki, nie potrzeba będzie sankcji żeby zrujnować Ruskich.W Polsce im się to udało to i tam wyjdzie.Embargo na węgiel odwołać i po kłopocie
Polak
2 miesiące temu
PiS to taka komunistyczna partyjka, która zawsze dowali tym, którym się chce pracować i zarabiać pieniądze. Dla nich powiedzenie: czy się stoi, czy się leży to kasa się należy - stało się programem wyborczym.
ZGROZA
2 miesiące temu
Dużo tu pieniaczy antywęglowych i anty PIS-owskich, tylko nie wiedzą, że ceny gazu w Polsce są od lat regulowane i z budżetu państwa dopłaca się do taryf. Mało tego, to nie kto inny jak TSUE ponagla Polskę by zaprzestać regulowania cen gazu. Jak wam gaz wzrośnie o 900% do będziecie mieć pretensje do PIS-u? Będzie jak z węglem. Bo PO i Europejska Partia Ludowa promują to pseudo ekologiczne szaleństwo i wprost żądają podwyżek cen energii. A są to pseudo ekolodzy, bo niszczą rodzimą gospodarkę, która przenosi produkcję do Chin oraz Indii, gdzie obecnie buduje się ok. 500 elektrowni węglowych. Jak możecie tego nie rozumieć i POpierać?
...
Następna strona